Hozzávalók hadától roskadoznak a polcaid, de nem tudod, hogyan kombináld őket? Csak épp pár dolog van ott, de vendégek jönnek? Utálod, hogy valamit mindig ki kell dobni a hűtőből? Van megoldás: a GreenFridge app! Vezesd a mobilodon, mi van az éléskamrádban, generálj belőlük recepteket és csökkentsd a kidobott élelmiszerek mennyiségét ezzel a magyar alkalmazással.
Szerencsére egyre többen figyelnek arra, hogy a megvásárolt élelmiszerek és egyáltalán a hűtő tartalma ne vesszen kárba. Ennek nem csak a klímavédelem vagy a környezettudatosság az oka, hanem praktikus előnyei is vannak.
Ha mindent felhasználunk az utolsó morzsáig, azzal optimalizáljuk a háztartásunkat és a kiadásainkat is csökkenthetjük. Arról nem is beszélve, hogy kreatív, színes fogásokat tehetünk az asztalra. Néha azonban nehéz ötletet találni a fogásokhoz – ebben segít a Grenn Fridge app.
Az alkalmazás ötletgazdáit kérdeztük.
Hogyan született meg a GreenFridge app ötlete?
A GreenFridge alapötlete a projekt angyalbefektetőjétől, Dr. Bodnár Viktóriától származik, aki számos fenntarthatósági, hulladékkezelő és zöldtranszformációs projektben közreműködik. Ő ismerte fel annak a globális törekvésnek a fontosságát, hogy olyan innovatív eszközöket, rendszereket hozzunk létre, amelyek hatékonyan csökkenteni tudják a háztartási élelmiszer-pazarlás mértékét. Ezt az alapötletet fejlesztette tovább a csapatunk.
Fotó: GreenFridge
A World Food Programme 2021-es felmérése szerint ugyanis világszerte közel 828 millió ember szenved az éhezéstől, globális szinten a termelési lánc minden pontján folyamatosan zajlik az élelmiszer-pazarlás, amely korunk egyik legnagyobb környezeti problémája is.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a megtermelt és előállított, emberi fogyasztásra szánt élelmiszerek körülbelül egyharmada végzi hulladékként, ami az EU-ban évente mintegy 87,6 millió tonna-, globális szinten pedig nagyjából 2,5 milliárd tonna.
Ez a mennyiség közel 3 milliárd ember táplálására lenne elegendő. Ráadásul az összes élelmiszer-hulladék 55 százaléka háztartásokhoz köthető.
Kik alkotják a csapatot és miért csatlakoztak?
A GreenFridge állandó csapata jelenleg három különböző területen dolgozó szakemberből áll. A közös gondolkodás mellett mi fogjuk össze a különböző feladatköröket és koordinálják azok működését. Mindhárman civil emberként is elkötelezettjei vagyunk a témának. Fontos számunkra, hogy olyan ügyeket támogathassunk, amelyek hosszútávú, a társadalmat és a bolygónkat érintő pozitív célkitűzéseket képviselnek. Csapatunk tagjai Lajkó Erika, a GrennFridge Kft. ügyvezetője a pénzügyi és vállalati kapcsolatok felelőse. Szántó Mónika, operatív vezető, a marketing és PR feladatok felelőse. Kálvin Péter és fejlesztő csapata pedig az applikáció kivitelezéséért felel.
Mi a célotok a márka létrehozásával? Hogyan támogatjátok a felhasználókat?
Mindenképpen szerettünk volna egy olyan, a mindennapokba egyszerűen beépíthető alkalmazást létrehozni, amely gyakorlati úton segíti a felhasználókat az otthoni élelmiszer „menedzsment” témakörében, azzal a céllal, hogy minél kevesebb kidobott étel kerüljön a szemetesekbe.
Fotó: GreenFridge
A GreenFridge küldetése az, hogy az embereket az alapvető viselkedésükben változtassuk meg, ezért az erkölcsi jutalmon túl kézzelfogható jutalommal is díjazzuk. Ennek érdekében megkezdtük a tárgyalásokat olyan nagyvállalatokkal, élelmiszerláncokkal, akik hozzánk hasonlóan elkötelezettek a témával kapcsolatban.
Mit gondoltok, milyen most a téma megítélése itthon? Megérett már rá a közönség?
A téma két megközelítéssel bír: az egyik környezetvédelmi vonatkozású, a másik pedig konkrétan az anyagi érdekekről szól. A NÉBIH kimutatása szerint egy átlagos, 4 fős család, évente kb. 150 000 Ft értékben dob ki élelmiszert, ami a mai növekvő árak mellett radikálisan emelkedik. Az emberek most különösen megérzik a pénztárcájukon a pazarlást, és egyre nő azok száma, akik szeretnének tenni ez ellen.
Leginkább az okoz bosszúságot a válaszadóknak, ha valamiről azt feltételezi, hogy van belőle otthon, majd kiderül, hogy nincs, ez a lakosság harmadának problémát jelent. Erre is megoldást nyújt az app.
Fotó: GreenFridge
Mik a tervek a jövőre nézve a GreenFridge appal?
A partnerek bevonása mellett az egyedi recept-koncepciónk további bővítését tervezzük, amelynek lényege az, hogy egy-egy alaprecepthez a felhasználó maga választhatja ki például a fűszerezést, feltétet stb. Szeretnénk együttműködni a gasztro életben elismert séfekkel, bloggerekkel, akik a GreenFridgnek dedikált ételmentő recepteket ajánlanak fel.
Szeretnénk egy automatizált, valamint a felhasználó által is megadható eltarthatósági dátumot is hozzárendelni az éléskamrába felvitt alapanyagokhoz, bevásárlólistát generálni, valamint platformot adni a közösségi ételmentéshez, saját receptek feltöltésével, jó példák megosztásával.
Későbbiekben pedig heti menü tervezést is be szeretnénk építeni az applikációba, az egészséges étkezésre és a helyi alapanyagokra fókuszálva. Mivel start-up vagyunk, ötletünk rengeteg van, de mindezek megvalósításához még keressük a további támogatókat, befektetőket.
Fotó: GreenFridge
Jelenleg mire képes az alkalmazás?
Jelenleg 2 alapfunkciója van: otthoni élelmiszerkészlet nyilvántartása (mi van; mi az, ami elfogyott) és receptek, melyek az otthoni készletre vannak optimalizálva (minden van hozzá, pár alapanyag hiányzik hozzá). Utóbbiak sajátok, Terei-Vígh Krisztina összeállításában (aki a Nők Lapja Konyha állandó receptírója, étel stylist és fotós, az Ételérzés blog és főzőiskola tulajdonosa).
Fontos, hogy a felhasználó be tudja állítani, hogy milyen ételintoleranciája van, milyen alapanyagokat nem kedvel, ezekre recept-ajánlást sem fog kapni. Az app egyébként ingyenesen elérhető.
Főkép: Shutterstock