Kifejlett társaikhoz képest akár negyvenszer annyit vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak, egyszerűen termeszthetőek otthon, kis helyet foglalnak és nem utolsósorban nagyon finomak! Ha még nem próbáltad, ideje bevezetned az étrendedbe a mikrozöldeket. Mutatjuk, mire jók, honnan szerezd be és hogyan használd őket!
Mikrozöldek vs. csírák: mi a különbség?
Bár mind a csírák, mind a mikrozöldek fogyasztása számos előnnyel jár, hiszen kimagasló vitamin és ásványi anyag tartalommal rendelkeznek, van köztük néhány fontos különbség. Míg a csírák már 4-5 nap alatt fogyaszthatóak és csak maglevelekkel rendelkeznek, addig a mikrozöldeket már kifejlett, pici sziklevelek borítják – ennek hála antioxidánsokat is tartalmaznak – és egy későbbi fázisban, 7-14 nap után szüretelhetőek.
Mindkettőt termesztheted otthon, a csírákhoz csak egy befőttesüvegre, míg a mikrozöldekhez némi földre és napfényre is szükséged lesz.
Miért fogyassz mikrozöldeket?
A mikrozöldeket az év bármelyik szakaszában fogyaszthatod. De a téli és kora tavaszi időszakban, mikor még több vitaminra van szüksége a szervezetednek és a friss zöldségek, gyümölcsök választéka szűkösebb, kifejezetten ajánlott.
A mikrozöldekben ugyanazok a tápanyagok vannak jelen, mint kifejlett társaikban, azonban sokkal koncentráltabb mennyiségben. A vöröskáposzta mikrozöld verziójában pl. kimagaslóan sok a C-, E- és K-vitamin.
Mikrozöldek otthon
Mikrozöldeket legegyszerűbben egy kész csomag (ültető közeg, tálca, magok) megvásárlásával tudsz elkezdeni otthon termeszteni. Már pár hét alatt tele lehet az ablakpárkányod ezekkel az üdén zöldellő, vitaminbomba finomságokkal. A kész csomagokon feltüntetik az öntözési, tárolási információkat, ezeket kövesd a sikerhez.
Ha nem szeretnél termeszteni, csak fogyasztani, akkor több helyen a kész növénykéket is megvásárolhatod, például a mikrokertész webshopjából, akik a mikrozöldeket bio módon termesztik és házhoz is szállítják.
Hogyan fogyaszd?
A mikrozöldeket rendkívül változatos módon fogyaszthatod, hiszen ízük is fajtánként eltérő.
Salátába, szendvicsbe – kifejezetten a retekzöld és mustárzöld pikáns ízük miatt – húsos ételekhez – főként fűszernövények zöldjei – tésztán, pizzán, főzeléken feltétként vagy turmixba: csak a fantáziád szab határt.
A mikrozöldekről itt bővebben is írtunk, katt tovább a részletekért.
Főkép: Shutterstock