A brunch, azaz a villásreggeli szuper lehetőség, hogy kipihenjük a hétköznapok fáradalmait és jókedvűen indítsuk a hétvégét. Hiszen el tudunk képzelni jobb szombat reggeli programot, mint a tavaszi napsütéses Budapestet szemlélni egy kellemes brunchlelőhely teraszáról, finom ételekkel az asztalunkon?
Émile (Buda) – angol elegancia családias légkörben
Fotó: Émile
Az Émile nemcsak azért szuper választás, mert Buda egyik legszebb környékén van. Hanem mert a reggelizőbe érve úgy érezzük, mintha egy igazi angol kosztümös filmbe csöppentünk volna, ami az eleganciája mellett családias hangulatot kölcsönöz.
Mit ettünk?
Tojásfehérjés rántotta paradicsommal és füstölt lazaccal
Eggs Benedict parajjal, sonkával és hollandi mártással
Émile’s Garden koktél
Uborkás limonádé
Szójatejes cappuccino
Plusz pont az Émile javára, hogy habár az étlapon nem szerepelt a tojásfehérjés rántotta, minden akadály nélkül, igazi műremekként tálalva és finoman fűszerezve elkészítették. Sokan azt mondják, hogy a rántotta az egyik legmegosztóbb reggeli a párok között, hiszen van, aki nagyon megsütve („keményen”) szereti, mások a kicsit folyósabb változatért rajonganak.
Én az első csoportba tartozom, brunch társam a másikba, az Émile pedig a két csoport közé tette le a voksát – pont a középutat választotta, így mindkettőnknek nagyon ízlett a rántotta. Ehhez tökéletesen illett az Émile’s Garden koktél, ami egy gin alapú grapefruitos és lime-os ital.
A másik brunch összeállításnak a szinte minden brunch helyen megtalálható eggs benedictet választottuk (tradicionális amerikai reggeli, ami eredetileg New Yorkból származik, de az egész világot meghódította), amit a szójatejes cappuccino egészített ki. Külön örültünk, hogy lehetett kérni szójatejjel és más, kevésbé gyakori növényi tejjel, nemcsak laktózmentes-, vagy zabtejjel. Így ez mindenképpen további pirospontot jelent az Émile-nek.
Az Émile egy nagyon különleges hangulatú reggeliző, ha egy kis nyugalomra és eleganciára vágyunk a hétvégi brunch-hoz, vagy éppen a rohanó hétköznapok közepette. És ne rémisszen meg minket, hogy Budán egy előkelő helyen van, mert ár-érték arányban kiváló, még a mostani időszakban is.
Á la masion (Pest) – párizsi hangulat a pesti oldalon
Fotó: Á la masion
Az Á la maison nemcsak azért szuper választás, mert rengeteg reggeli közül választhatunk. Hanem mert abban az igazi párizsi eleganciában lehet részünk, amit nem egyszerű itthon megvalósítani. Aki már járt Párizsban tudja, hogy a bútorokon és a dizájnon kívül kell az a bizonyos légkör, ami igazán franciássá tesz egy helyet.
Mit ettünk?
Fitnesz reggeli (tojásfehérje, saláta, avokádó, rukkola, paradicsom, füstölt lazac, tonhalkrém és vaj)
Cézár saláta
Mimóza
Bellini
Nagyon örültünk, hogy az Á la masion étlapján már eleve megtalálható a rántotta/ omelette tojásfehérjés változata, mert a legtöbb helyen, ha külön kérjük a pincértől, sokszor egy pillanatnyi ellenérzést válthat ki, hogy a vendég megszeretné változtatni az étlapot. Ezért boldogan nyugtáztam, amikor kihozták a tojásfehérjés omelette-emet sok-sok finomsággal körítve.
Itt jön a képbe az Á la maison bruncholás egyik leglényegesebb pontja: a füstölt lazac. Habár nem kóstoltam Budapest összes brunchlelőhelyének füstölt lazacát, a sok közül, ahol már megfordultam bizton merem állítani, hogy ez volt a legjobb: a fűszerezése, a tálalása is tökéletes volt.
Emellett persze nem mehetünk el a francia vaj és baguette mellett sem, ami szintén tökéletesen illett a füstölt lazachoz és mediterrán módra fűszerezett lazackrémhez.
A másik brunch, vagy inkább ebéd, egy nagyon feltúrbozott Cézár saláta volt, amit a Bellini brunchtail dobott fel igazán. Nem beszélve a ma már csak hivatalos brunch koktélnak titulált mimózáról, ami frissen facsart narancslével készült.
Az Á la maison esetében egy igazán kifinomult, mégsem túl fényűző reggelizőről van szó, ahova szívesen megy az ember, ha egy meghitt, ám minőségi reggelire ugrana be. De akkor is, ha egy igazi többfogásos hétvégi brunch-ot szeretne tartani.
Café Brunch Budapest (Fővám tér) – az egyetemisták kedvence
Fotó: Café Brunch Budapest
A Café Brunch Budapest szuper választás, mert közel van az egyetemhez, de mellette szól még, hogy az egész napos bruncholáson kívül még könnyű ebédeket is találunk az étlapon.
Mit ettünk?
Omelette szárított paradicsommal és mozzarellával
Eggs Benedict baconnel és hollandi mártással
Girlpower
Espresso Martini
A tapasztalatom alapján, ha az omelette-be szárított paradicsomot teszünk, akkor két dolog történhet. Ha a szárított paradicsom olajban volt eltéve, akkor nagyon olajos lesz a tojás, ha pedig toszkán módra olaj nélküli paradicsomot használunk, akkor száraz és sokszor sós lesz az omelette. Éppen ezért kíváncsian vártam, hogy az olasz stílusú omelette-et vajon hogy fogják a Café Brunchban elkészíteni.
Nagyon megörültem, amikor az első falat után megbizonyosodtam róla, hogy ez egy igazán jó brunch lesz. Hiszen a szárított paradicsom hatását a kicsit leveses mozzarella és pont jó állagra sütött omelette jól ellensúlyozta. Az omelette-hez pedig nagyon jól illett a Girlpower brunchtail, ami egy gin alapú epres koktél volt.
A már bevált eggs benedictet pedig a vodka alapú extra kávé dobta fel igazán. Nagyon meg voltunk elégedve mind az étellel, mind az itallal és biztosan visszatérünk még, hogy a teraszon is kipróbálhassunk még más finomságokat.
A reggelizőnek egyébként két „székhelye” van: az egyik a Fővám téren, a másik pedig az Operánál. A véletlen hozta úgy, hogy nekem mindkettőhöz volt szerencsém két egymást követő napon. Egy biztosan közös bennük: a nagyon kedves kiszolgálás, úgyhogy ha csak egy kis mosolyra lenne szükségünk, akkor is mindenképpen ajánlom a Café Brunch Budapestet.
Babutzi – a letisztult ékszerdoboz
Fotó: Belayane Najoua
A Babutzi egy nemrég nyitott kis ékszerdoboz a budai oldalon, ahova elmenekülhetünk akár reggelire, akár ebédre is, hiszen az étlapon ugyanúgy megtaláljuk a nagybetűs brunch elemeit, mint az egészséges ebéd fogásait.
Mit ettünk?
Francia toast juharsziruppal
Benedict tojás (sonka, hollandi mártás, buggyantott tojás)
Növényi tejes kávé
Frissen facsart narancslé
Az utolsó brunchunkon úgy döntöttünk, hogy megkóstoljuk az édes és a sós kínálatot is, így a már jól bevált eggs benedict mellé az édes francia toastot választottuk. Érdekesség egyébként, hogy a “French toast” nem Franciaországból származik, hanem Amerikából. A francia bevándorlók honosították meg az amerikai kontinensen, így az amerikaiak francia toastnak nevezték el. Ha Franciaországban járunk, akkor leginkább a turistáknak szánt helyeken találkozhatunk vele. Vidéken szinte esélytelen, hogy a menün visszaköszönjön ránk.
Mindezek mellett a Babutziban mindent megtalálunk ebben a fogásban, amit meg kell találnunk: vastagra szeletelt, belül puha, kívül ropogós kalácsszeleteket enyhén vaníliás ízzel a kalács kérgében, nameg az ízletes feltétet, ami ebben az esetben a házi juharszirup volt. Az eggs benedict pedig, amit sonkával és hollandi mártással tálaltak, a brunch partnerem szerint élete eddigi legjobb eggs benedict-e volt.
Ezek után szinte felesleges is mondani, hogy aki még nem járt a Babutziban, az ne késlekedjen sokáig. Mert bár nemrég nyitott, hamar nagy népszerűségnek fog örvendeni. Fontos információ, hogy a Babutziban a hétvége a pihenés időszaka a dolgozóknak is, ezért hétköznap tudjuk csak meglátogatni.
Főkép: Shutterstock