A keresztény vallásban a húsvét előtti 40 nap a böjt időszaka. Ez a hagyomány még a IV. századba nyúlik vissza, hamvazószerdától egészen húsvét vasárnapig tart. A lényege a megtisztulás és lecsendesülés, illetve egyfajta áldozatvállalás, amivel a lelkünket felkészíthetjük az ünnepre. Böjti ételeket fogyasztani azonban nem csak vallási okból lehet. Hiszen a szervezetünknek egyébként is szüksége van néha arra, hogy engedjük pihenni. Ebben pedig a megfelelően választott ételek nyújtanak tökéletes segítséget.
Vegetáriánus fogások, kevés étkezés
A hagyományos böjti szabályok szerint tilos a húsfogyasztás (különösen Nagypénteken) és az étkezések számát is le kell korlátozni háromra. Sok helyen a tejtermékeket és a tojást is száműzték az asztalokról erre az időszakra. Helyettük előtérbe kerülnek az egyszerűbb alapanyagok, a gabonafélék, a friss zöldségek és a só, mint fűszer.
Fotó: Shutterstock
Persze ez lemondás- De a karácsonyi, farsangi dőzsölés után és még a nyári bőség előtt praktikus és egészségügyi okai is voltak a visszafogott étrendnek. Hiszen ez a paraszti konyhák számára is megkönnyebbülést jelentett.
Mivel ekkor még kevés friss tavaszi zöldség termett, főleg a burgonyafélék, gyökérzöldségek és a különféle laktofermentált savanyúságok, valamint az asztalt gyümölcsök képezték a fogások alapját. Rengeteg levest, kásafélét és lepényt tartottak számon, például a prószát, ami kukoricamálé tepsiben megsütve, édesen vagy sósan fogyasztva. Manapság sokan a feldolgozott élelmiszerektől vesznek búcsút ezekben a hetekben, visszatérve a természetességhez.
A megoldás: laktató egytálételek
Fotó: Shutterstock
Ha úgy érzed, szívesen kipróbálnád a böjtöt valamilyen okból, a legfontosabb, hogy ne kényszerként éld meg, hanem testet-lelket felfrissítő lehetőségként.
Jó apropó ez arra, hogy felfedezd például az egyébként is konyhádban rejlő alapanyagok palettáját. Valószínűleg nálad is megbújnak otthon különféle konzerv- és száraz hüvelyesek, mint a bab, borsó vagy lencse, különböző gabonák, mint a zab, köles vagy bulgur, olajos magvak vagy éppen fűszerek.
Készíts hideg vagy meleg gabonasalátát sült zöldségekkel (például retekkel vagy kelbimbóval, karalábéval) megbolondítva. Citrusos-olívaolajos öntettel és pirított napraforgómaggal isteni és tápláló fogás lesz.Ráadásul előre is elkészíthető! De ha kedveled például az indiai konyhát, egy kurkumás-kókusztejes, vega curry tofuval vagy csicseriborsóval főzve, basmati rizzsel tálalva szintén remek ötlet, akárcsak a lencse alapú dhal.
A hagyományos magyar konyha követőinek bármilyen főzelék lehet megfelelő alternatíva, vagy éppen a megmaradó, kicsit akár fonnyadásnak indult zöldségekből készített pástétomok.
A böjt ideje még arra is jó alapot adhat, hogy újdonságokkal kísérletezz. Próbáltál már például kölesből túrógombócot készíteni? Ha még nem, eljött a tökéletes pillanat!
Fotó: Shutterstock
Böjt alatt a legfontosabb: figyeld a tested és a lelked jelzéseit
Az is lényeges, hogy miközben a böjtöt tartod, folyamatosan figyeld, hogy érzed magad. Ha intuitíven étkezel, érezni fogod, valójában mi is esik jól – könnyedén lehet, hogy nem is fogod utána annyira kívánni a túlcukrozott nassolnivalókat vagy éppen a húst.
A böjt valójában önmagunk tanulása is, egyfajta öngondoskodás, amiből rengeteget profitálhatunk, érdemes vele próbát tenni.
Főkép: Shutterstock