Tudtad, hogy az ayurvéda filozófiája alapján a három testtípushoz különböző ayurvédikus ételek illenek? A Pitták például jobban teszik, ha kerülik a savanyú ízt és a túl hideg-meleg ételeket. A Kapháknak a magyar konyha nem javasolt, a zsírossága miatt, a Vaták pedig bőséggel ehetnek természetesen édes ételeket. Görgess a részletekért!
Előző cikkünkben megismerkedtünk az ayurvédikus testtípusokkal. A filozófia mentén három doshát különböztetünk meg: a Vata, Pitta, és a Kapha típust. Ezekhez a doshákhoz uralkodó elemeik és fizikai felépítésük alapján más és más ayurvédikus ételek illenek. Mutatjuk, milyen ízekkel és alapanyagokkal támogathatod az ayurvéda alapján a legjobban szervezeted!
Fotó: Edgar Castrejon, Unsplash
Ayurvédikus ételek a Vata típusnak
A Vata típusú emberek szervezetében a két legkönnyebb és legmozgékonyabb elem, az éter és a levegő domináns. A csípős, fanyar és keserű ízeink mind levegő elemmel telítettek, tehát ezen alapízű ételek növelik az amúgy is domináns vatát a szervezetben.
Ezek helyett ennél a testtípusnál részesítsd előnyben az édes (természetesen édes ízű), a savanyú és a sós ízeket. Minden édes gyümölcs jó a vata helyreállítására.
Javasolt a meleg ételek fogyasztása, hozzáadott zsír használata, melyek enyhítenek a vata okozta hideg érzeten. A meleg hatású ételek mellett a nedves ételeket, mint például a főtt gabona vagy zabpehely, egy tányér meleg zabkása, vagy zöldségleves ajánljuk!
Minden nyugtató hatású étel segít a vata helyreállításában. Használd az alábbi tápanyagokat: meleg levesek, párolt zöldségek, frissen sült kenyér. A Vata, mint dosha, hideg természetű, a jeges italok, a nyers zöldségek nem ajánlatosak a vata egyensúlyhiányban küszködőknek.
A reggeli étkezést a Vata ember semmiképpen se hagyja ki! Délután érdemes egy gyógynövényes teát valamilyen rágcsálnivalóval elfogyasztani. A száraz és sós rágcsálnivalók helyett részesítsd előnyben a sós és olajos magokat. Ha ebbe a típusba tartozol, kerüld el a magas koffeintartalmú italokat is, amelyek hozzájárulnak a vata egyensúlytalanságához. Az egzotikus konyhát kedvelő Vata emberek viszont előszeretettel ehetnek mexikói vagy indiai, olajban sült, főzött ételeket!
Ayurvédikus ételek a Pitta típusnak:
A Pitta típusú embereknek érdemes hideg vagy meleg, de semmiképp sem tűzforró ételeket fogyasztaniuk, előnyben részesítve a keserű és édes ízeket.
Viszont ha ebbe a csoportba tartozol, kerüld a sós, nehéz, olajban sült ételeket. Helyette válassz keményítőben gazdag zöldségeket, gabonákat és babot.
Mivel a pittának erős és hatékony az emésztésre gyakorolt hatása, így a Pitta típusú emberek nem híznak el, bármennyit is esznek (kivétel a pitta-kapha típusúak).
A legtöbb Pitta típusú ember viszont hajlamos túl sok só, valamint savanyú és fűszeres ételek fogyasztására.
Ezért ha a Pitta típushoz tartozol, javasoljuk, hogy kerüld a savanyúságot, a joghurtot, a tejfölt és a sajtot. Ecet helyett pedig inkább citrommal ízesítsd salátáid.
Alkoholos és erjesztett italok és a kávé kerülendők, mivel fanyar ízük növeli a pittát. Ellenben a gyógynövényből készült teák: (menta, édesgyökér) számukra is kiválóak. A bőséges gabonát és zöldséget tartalmazó vegetáriánus (vegán) étrend kedvez a Pitta típusúaknak.
A gyorséttermi ételeket nem ajánlottak, ellenben a japán és kínai konyha kedvező hatásúak számukra. A mexikói ételek viszont szintén nem tesznek jót a Pitta típusúaknak, mert növelik a tűz elemet, ami náluk emésztési zavarokhoz vezethet.
Ayurvédikus ételek a Kapha típusnak:
A Kapha típusú ember számára javasolt, hogy kerülje a zsíros ételeket, ezért a magyar konyha számára nem ajánlott. A könnyen emészthető, meleg ételek viszont jót tesznek a Kapháknak. Ilyenek például a könnyű zöldséglevesek. (Pl. brokkoli, káposzta, sárgarépa, gomba, hagyma, karfiol, zöldborsó felhasználásával)
A só használatát érdemes visszafogni, helyette ízesítsünk inkább fűszerekkel, gyógynövényekkel. (pl. gyömbér, fekete bors, chili, koriander, citrom, mustármag, görögszéna, kömény, fokhagyma.) Édesítéshez cukor helyett mézet használjunk.
Kapha jellegű ízek az édes, a sós és a savanyú. Ezért ezeket egyensúlyozva, az ételek közül előnyben részesítendők a csípős, a keserű és a fanyar ízek. Kiválóak a káposztafélék (káposzta, brokkoli, karalábé, karfiol, kínai kel, kelbimbó), sötét bogyós gyümölcsök (szeder, áfonya). A zöldégek többsége keserű természetű, tehát a kaphának megfelelő.
Lisztek közül a tönkölybúza, árpaliszt, pohánka, köleskása, kukoricaliszt használható.
A hideg italok és a késő esti étkezés a Kaphának nem javasoltak. Édes desszerteket inkább a főétkezés előtt fogyasszanak. A napi rendszeres, aktív sportolás jótékony hatású, kiegyensúlyozza a kaphát.
Ha szeretnél többet megtudni az ayurvédáról és hogy milyen ayurvédikus ételek fogyasztás javasolt számodra, akkor ajánlom a Tridosha Ayurveda Instagram fiókot.
Fotó: Joanie Simon, Unsplash
Főkép: Shutterstock