Ha fontos számodra, hogy gyakran kerüljön főtt étel a tányérodra, de nincs időd és kedved minden nap főzni, ugyanazt pedig nem szívesen eszed több napon át, akkor érdemes megismerkedned a mozaikkonyha módszerével. Ezzel a filozófiával nem csak változatosan étkezhetsz, de időt, energiát és pénzt is spórolhatsz. Ráadásul a szezonalitásra, lokalitásra is tudsz majd figyelni.
A mindennapok kihívása a főzésben
A napi főzés annak is kihívást jelenthet, aki egyedül él, hát még annak, aki háztartást vezet vagy egy egész családot lát el. Előfordulhat, hogy az öröm helyére a kényszerűség lép, ahol az ételkészítés fárasztó feladattá válik – ilyenkor kerülnek elő a mirelit, félkész ételek, valamint az ételrendelés. Ezekkel nincsen semmi baj, de némi tervezéssel és a mozaikkonyha módszerével nagy teher eshet le a válladról.
A mozaikkonyha lényege, hogy minden héten előre megtervezed, mit fogsz sütni vagy főzni és a különböző elemeket, azaz mozaikokat előkészíted, hogy étkezés előtt csak az utolsó simításokat kelljen elvégezned.
A mozaikkonyha fogalma egyébként sok ponton kapcsolódik a meal-prep és a batch cooking fogalmakhoz, további inspirációt pedig a japán bento boxok összeállítása is adhat.
Fotó: Conscious Design, Unsplash
Mozaikkonyha lépésről lépésre
Az első lépés, hogy rendelkezz egy jól felszerelt spájzzal.
Ez talán elsőre nagyobb beruházást jelent, de hidd el, megéri. Hiszen olyan alapanyagok bújnak majd meg a szekrényben, amelyek gyakorlatilag bármeddig elállnak. Hüvelyesek (bab- és lencsefélék), gabonák (kuszkusz, rizs, bulgur, hajdina, köles, zab), tészták (búzalisztes vagy akár gluténmentes), lisztek (gabonából, álgabonából és olajos magvakból), konzervek, szószok, lehetőleg laktofermentált savanyúságok és házi lekvárok, fűszerek, olajak, ecetek.
A fagyasztóba vagy a hűtőbe tehetsz zöldségeket, gyümölcsöket, akár tojást, érett sajtokat, amelyek sokáig élvezhetők. De az olajos magvak, magvajak, magolajok is jó kiegészítői lehetnek bármilyen ebédnek. Olyanokat is érdemes megőrizni, amire elsőre talán nem gondolnál, például a zöldségek héját vagy húscsontokat – ezekből kiváló alaplé főzhető.
Tervezd meg a heti elemeket!
Gondold végig, mi van otthon, illetve mi az, ami szezonálisan elérhető a boltok, piacok standjain. Írj listát, de amikor vásárolni mész, engedd, hogy a látottak inspiráljanak – ha például nem szerepel a listádon a karfiol, de a kedvenc árusodnál kapható kedvezményesen, miért ne szereznéd be?
Hazaérve szortírozd a finomságokat és kezdd el az előkészületeket.
- Főzd meg a választott gabonaféléket vagy köretet és tedd hűtőbe, esetleg egy részét fagyasztóba.
- Süsd, blansírozd vagy főzd meg a zöldségeket és szintén csomagold el külön.
- Ha valamit frissen szeretnél használni (pl. salátafélék), ne vágd nagyon apróra napokkal korábban, mert hamarabb tönkre megy.
- Válassz egy proteint (pl. tofu vagy hüvelyesek, tojás) és áztasd, marináld vagy ha kell, főzd meg.
- Készíts szószt vagy mártogatóst: a különböző hummuszok, dresszingek mind-mind jól tárolhatók.
Állítsd össze a tányért!
Amikor étkezésre kerül a sor, nézz körbe, mi az, ami a tárolókban rejlik. Tiszta kanállal vegyél ki minden szimpatikusból egy kicsit, ha szükséges, melegítsd át, esetleg fejezd be a folyamatot egy végső pirítással.
A titok, hogy ne bonyolítsd túl – mivel nem követsz receptet, elrontani sem tudod!
Főkép: S Well, Unsplash