Kevés olyan alapanyag van, amit annyi vita övez, mint a szóját. Az egyik tábor lelkesen élteti, hiszen kiváló növényi fehérje-forrás, vegán és tejmentes étrendek jolly jokere. A másik oldal ugyanakkor óvakodik tőle, annak allergizáló és hormonrendszerre gyakorolt hatása miatt. Pedig a szója egészséges és sokoldalú, ha jó forrásból érkezik. Ismerd meg közelebbről!
A világ legismertebb hüvelyes növénye: a szója
Amennyire vitatott itthon, annyira számít Kelet-Ázsiában alapélelmiszernek a szója. A szójából készült tofu készítésének többezeréves hagyománya van, de más formában, italként, tempeh-ként (nemespenésszel beoltott szójabab) vagy nattoként (tejsavasan erjesztett szója, tápanyagban igen dús, probiotikus, de nyálkás állaga miatt szokatlan lehet) fogyasztják. Mivel semleges az íze és olcsó előállítani, még a világháborúk idején vált húspótló élelmiszerré.
A tofu alapja a szójatej, és a túró készítéséhez hasonló eljárással készül. Ezt átteszik egy edénybe és felforralják, majd egy természetes sóoldattal beoltják, így a fehérje kiválik. Ezt leszűrve és préselve, majd hűtve kapjuk meg a tofu tömböket.
Fotó: Unsplash
Mi vele a probléma?
A rossz hírét elsősorban a termesztésének köszönheti – mivel globálisan használják állati takarmányozásra, nagymértékben irtanak ki természetes növényzetet azért, hogy termőterületet nyerjenek, ez a szója pedig sajnos gyakran génmódosított. Szintén félreértésre ad okot, hogy fitoösztrogént tartalmaz, amiről sokan azt hiszik, felborítja a hormonháztartást. Emellett allergén is, így bizonyos esetben nem kívánatos reakciókhoz vezethet.
Miért hasznos mégis a szója fogyasztása?
A szójának, így a tofunak is nagyon magas a fehérje- és telítetlen zsírsavtartalma, mindegyik esszenciális aminosavat tartalmazza, ugyanakkor kevés benne a zsír.
Gazdag B-vitaminban és kalciumban, de más ásványi anyagokat is tartalmaz. Az emberi fogyasztásra szánt változat általában GMO-mentes (amit címke jelöl), azaz olyan forrásból származik, amit nem kezeltek mesterségesen. Persze fontos megkülönböztetni a feldolgozatlan és feldolgozott szóját – utóbbi alá soroljuk a szójalecitint és a szójafehérjét, amit adalékanyagként előszeretettel használ az élelmiszeripar.
Ha tofut vásárolsz, amit aztán te magad készítesz el, a kockázat elenyésző – természetesen, ha allergiás reakciót tapasztalsz (akár a mogyorónál), az orvosi kivizsgálást szükségel!
Tudtad, hogy van hazai tofu?
Talán újdonság sokak számára, de Magyarországon is terem szója és készítenek tofut is.
A Toffini tofu, amely a Naszálytej Zrt. almárkája, a magyar tulajdonosok saját érdeklődéséből született. Először vaníliás és csokis szójatejet gyártottak, de az EU-s csatlakozáskor a szabályok miatt ez megszűnt. Elkezdtek hát tofu készítéssel kísérletezni, így született meg a márka, natúr, füstölt és fűszeres, később bio tofu termékekkel is. A Toffini tofu készítéséhez kizárólag magyar nemesítésű, GMO mentes szójababot vásárolnak fel, amit hazai termelők állítanak elő.
És hogy mit főzz ebből az alapanyagból? A lehetőségek tárháza szinte végtelen: gondoltad volna, hogy akár vegán sajttortát, körözöttet, palacsintát vagy akár curry-t is készíthetsz belőle? Próbálj ki belőle több verziót is!
Forrás: Webbeteg
Főkép: Shutterstock