A mai rohanó világunkban, amikor a betegségek okaként leggyakrabban a helytelen táplálkozás a felelős, nagyon nem mindegy, mit eszünk. Az egyik legalattomosabb élelmiszer, aminek túlzott fogyasztása nemcsak elhízáshoz, hanem számos egészségügyi problémához is vezethet, a cukor. Nem, nem kell, hogy teljesen lemondjunk róla, és arról sem, hogy ne édesítsük az ételeinket, italainkat. De váltsunk egészségesebb édesítőre, például a mézre.
Fotó: Danika Perkinson, Unsplash
A méz nemcsak finom, gyógyít is
Egy régi közmondás szerint a tejben és a mézben van a legtöbb orvosság. Mindkettő minden olyan anyagot tartalmaz, amelyre az emberi szervezetnek szüksége van, a növekedéshez, a tápláláshoz vagy a megfelelő egészségi szint biztosításához. A méz a természet tökéletes alkotása, felsorolni sem egyszerű, hogy mennyi értékes anyagot tartalmaz, ráadásul a legtöbb zöldség és gyümölcsfélével ellentétben a benne lévő értékes vitaminok hosszú időn keresztül megőrzik hatékonyságukat.
A jótékony hatásai a benne található 100-nál is több aromaanyagnak, 28 féle aminosavnak, 12 féle ásványi anyagnak, 10 féle szénhidrátnak, 8 féle vitaminnak, továbbá enzimeknek, szerves savaknak, és baktériumölő anyagoknak köszönhető. Ezen értékes anyagok miatt a méz kiváló a hörghurut kezelésére, a lázcsillapításra, de szív- és érrendszeri problémák, keringési zavarok, magas koleszterinszint, magas vérnyomás és menstruációs problémák esetén is segítségünkre van.
A méz illat- és aromaanyagai étvágyjavítók, emellett támogatja a vízkiválasztást, sőt, az alvászavar leküzdésében is segítségünkre lehet a nyugtató hatásának köszönhetően. Változatos ásványianyag-tartalma hozzájárul az esetleges hiányproblémák megszüntetéséhez. Kedvező biológiai hatásai miatt muszáj lenne mindenkinek fogyasztani, de gyerekek, terhes kismamamák, idősek és betegek számára szinte kötelező, nem is véletlen, hogy gyógyszernek is tekinthető. A méznek rengeteg fajtája van, a legismertebb és leggyakrabban fogyasztott hazánkban a virág és az akácméz. A Magyarországon termelt akácméz különleges tulajdonságai miatt a Hungaricum címmel is büszkélkedhet.
Ne csak együk, kenjük is a mézet
A mézet áldásos hatásai miatt külsőleg is felhasználhatjuk. A nyílt és égési sebekre, fekélyekre téve is alkalmazható, fájdalomcsillapító, viszketést csökkentő hatású, a sebgyógyulást jobban segíti, mint az antibiotikumos kenőcsök. (Természetesen steril, orvosi mézet kell ebben az esetben használni.) A mézzel kísérletező orvosok tapasztalata szerint a mézzel kezelt sebek elhalt szövetei hamarabb kilökődnek, a kötözés nem fáj annyira, és gyorsabb a gyógyulás is.
Arcpakolásként kiváló a fáradt, fakó bőr felfrissítéséhez. Egy tojássárgáját egy kiskanál mézet, és kevés tejfölt keverjünk össze valamilyen gyümölcslével és kenjük rá az alaposan megtisztított arcra, nyakra és dekoltázsra. Hagyjuk fent 15 percig, majd langyos vízzel mossuk le és kenjük be alaposan hidratáló krémmel a bőrünket. A készen kapható méhpempős krémek kifejezetten ajánlottak érett, idősödő bőrre, mert javítják a vérkeringést, fiatalítják a bőrt és megakadályozzák a kiszáradást. Méz tartalmú kézmosókat, tusfürdőket szintén a bőr kiszáradása ellen érdemes használni, az már igazán csak hab a tortán, hogy az illatuk is fenséges.
forrás: mmez.hu, napfenyesgyogykozpont.hu
Főkép: Ocelyn Morales, Unsplash