2022-ben is elindult a Veganuár! Az év elején sokan teszünk fogadalmakat, ígéreteket magunknak, pl. arra, hogy egészségesebben fogunk étkezni, vagy többet fogunk mozogni. Ha már egy ideje kacsintgatsz a növényi táplálkozás felé, de hiányzott a kezdő löket, a Veganuár tökéletes alkalom, hogy 30 napig motiváló környezetben próbáld ki a vegán étkezést és életmódot. Szereted a kihívásokat? Akkor vágj bele! Mutatjuk, miért érdemes.
Fotó: Victoria Shes, Unsplash
Hogyan indult a Veganuár?
A Veganuár, azaz a vegán január népszerű kezdeményezése 7 évvel ezelőtt kezdődött, így idén januárban is elindult.
A program célja a vegán életmód népszerűsítése mellett egyfajta edukációs felület létrehozása.
A cél, hogy minél több embert ösztönözzenek a növényi élelmiszerek fogyasztására, akár csak 31 napra. Világszerte több millió ember követi a vegán életmódot, sokan pedig egy hónap leteltével sem térnek vissza a hagyományos étrendre.
Hoztunk 3 okot, amiért szerintünk érdemes egy esélyt adnod a Veganuárnak.
A legfőbb indok a Veganuár mellett: környezetvédelem
Az ipari állattartás, mint olyan, hatalmas szerepet játszik a klímaváltozásban. Az ENSZ 2010. évi jelentése azt állította, hogy az állati eredetű termékek általában több erőforrást igényelnek, és magasabb üvegházhatású gáz-kibocsátást okoznak, mint a növényi alternatívák.
A hús-, tej- és tojásipar felelős a világ esőerdőinek irtásáért kb. 80%- ban, az amazonasi esőerdő irtásáért pedig a becslések alapján kb. 90%-ban.
Érdekes módon ennek egyik fő oka az állatok takarmányaként – és sok növényi élelmiszer alternatíva alapjául – használt szója pazarló felhasználása:
Az Agrotrend adatai alapján Magyarországra évente 550-600 ezer tonna import szója érkezik, főként a dél-amerikai országokból. 100 g magyar csirkehús „előállításához” pedig 109 g szóját használnak fel, amit a leégetett, elpusztított esőerdők területén termesztenek meg. Így bár az erdőírtás a mi szempontunkból nézve a világ másik felén történik, közvetve mi is részt veszünk benne.
Egyes források alapján a világ vízfogyasztásának 20-33%-a is az állattenyésztéshez köthető: 1 kg marhahús elkészítéséhez pl. 15 000–17 000 liter vízre van szükség. Ez akár 43-szor több víz, mint amennyi az azonos mennyiségű gabona és magvak előállításához szükséges.
Összehasonlításképp egy kg gabona megtermesztéséhez körülbelül 1000 l vízre van szükség, 1 kg kenyér előállításához pedig 1827 l vízre.
Sajnos a 2021-es évben Magyarország is élen járt az állattenyésztés okozta problémák kialakulásában. Arról, hogy melyik terméknek és iparnak mekkora a víz igénye, a waterfootprint.org oldalon tájékozódhatsz.
A Veganuár alatt ismerd meg a vegánság etikai szempontjait is
Akik vegánként élnek, az életük minden területén arra törekednek – amennyire lehetséges és megoldható -, hogy ne vásároljanak vagy használjanak olyan termékeket és szolgáltatásokat sem, amelyekhez állatokat használtak ki és/vagy öltek meg.
Az állati eredetű ételeken kívül ezért a vegán életmódot folytatók kerülik az állatokkal is dolgozó cirkuszok látogatását, a bőrtermékek vagy az állatkísérletekkel kifejlesztett kozmetikumok vásárlását is.
A mezőgazdasági és ipari technológia fejlettségének köszönhetően ma már egyre több állatbarát, vegán alternatíva elérhető, pl. növényi tejek és tejtermékek, húspótlók, állatkísérlet-mentes kozmetikumok és műbőr divatcikkek. A Veganuár jó alkalom lehet arra is, hogy a vegánságnak ezzel a részével is közelebbről megismerkedj, és néhány újdonságokat is kipróbálj.
A Veganuár kezdeményezéssel az egészségedért is teszel
Fotó: Shutterstock
A több, mint 100.000 szakembert számláló Academy of Nutrition and Dietetics állásfoglalása szerint a növényi étrend minden ember számára, minden életkorban és minden élethelyzetben megfelelő, beleértve a terhességet, a szoptatás időszakát, a csecsemőkort, a gyermekkort, az összes vércsoportot és az időskort. Emellett a sportolók és a fizikai munkát végzők számára is alkalmas.
A teljes értékű növényi étrend bizonyítottan csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, néhány rákbetegség, a magas koleszterin, a magas vérnyomás, a kóros elhízás, szív- és érrendszeri betegségek és a korai halál előfordulásának esélyét.
Tanulmányok sokasága szerint a növényi étrendet követők általában jobb testtömeg-indexszel és optimálisabb súllyal rendelkeznek, mint a más étrenden élők.
Továbbá vegánként elkerülöd annak a kockázatát is, hogy antibiotikummal kezelt állatok húsát fogyaszd, ami jelentős mértékű probléma.
Hogyan tudsz csatlakozni a Veganuár kezdeményezéshez?
Lényegében nagyon egyszerű: Instagramon már a veganuár hastag alatt is rengeteg posztot és recept ötletet találsz, a Prove.hu oldalán feliratkozva pedig ingyenesen kaphatsz egy hónapig napi cikkeket, recepteket és útmutatókat. Érdemes belépni vegán és növényi étrendes Facebook csoportokba is. A tudatosan élni weboldalon is találsz kezdőknek való recepteket és egyéb információt a vegán életmódról. A növényi táplálkozás megkezdéséhez szükséges első lépésekről mi is írtunk korábban.
Nem fontos január elsején elkezdened a vegán táplálkozást és szigorúan egy hónapig tartanod magad hozzá. Már akkor is sokat tettél, ha heti néhány vegán napot beiktatsz az életedbe. Ezért, ha az idei céljaid között szerepel a Veganuár teljesítése, akkor a hónap közepe is alkalmas a kezdésre, ne várj a megfelelő időpontra!
Főkép: Shutterstock