Kíváncsi vagy, melyek is a márciusi idényzöldségek? Szeretnél tudatosabban főzni és kihasználni a szezonális zöldségek adta lehetőségeket? Ha igazán laktató, mégis friss és ínycsiklandozó fogásokra vágysz, egyből hármat is mutatunk.
A szezonális alapanyagok használatával nem csak a pénztárcádnak kedvezel, de az egészségedet is támogatod. A környezeti hatásokról nem is beszélve, hiszen így nem kell ezer kilométereket utaznia egy-egy zöldségnek, gyümölcsnek, amíg az asztalodra kerül. Lássuk, mit készíts az év harmadik hónapjában márciusi idényzöldségek felhasználásával!
Márciusi idényzöldségek
- bab
- burgonya
- cékla
- dió
- fejes káposzta
- fekete retek
- hagyma
- karalábé
- madársaláta
- medvehagyma
- mandula
- petrezselyem/gyökér
- póréhagyma
- sárgarépa
- újhagyma
- zeller
Extra madársaláta dióval és pirított mandulával
Elindult a saláta szezon, így a tavaszt máris egy friss salátával indíthatjuk. Tudtad, hogy a leveles zöldek az emésztőrendszeri betegségek kiváló gyógyító? Lúgosítják a belső szerveket és különösen jót tesznek a nyirokrendszerrel: segítenek kiűzni a savasságot okozó mérgeket. Értékes, létfontosságú ásványi sókat tartalmaznak, úgy mint nátrium, jód, kén, magnézium, kalcium, kálium, szilícium, mangán és molibdén.
Fotó: Németh Anna
Hozzávalók 2 adaghoz:
- madársaláta
- római saláta
- uborka
- retek
- dió
- mandula szeletek
Öntet:
- fehérborecet
- só, bors
- citromlé
- extra szűz olivaolaj
Elkészítése:
- Mosd meg alaposan a salátákat. A római saláta helyett használhatsz nyugodtan fejes salátát is. Nagyjából darabold vagy tépked össze a rómait, a madársaláta maradhat úgy, ahogy van. Az uborkát, retket mosd meg és falatnyi darabokra vágd össze.
- A diót elég, ha a kezeddel szét tördeled, de használhatsz mozsarat is. Nem kell nagyon apróra törni. A mandulaszeleteket száraz serpenyőben pillanatok alatt pirítsd meg egy kicsit.
- Az öntethez keverd össze a hozzávalókat és locsold meg vele a salátádat.
- Egy bepácolt és kisütött barbecue szójaszelet, krumplipüré vagy rizs jól illik hozzá. A szójaszelet helyett használhatsz pirított tofut is.
Gazdag fehérbab leves
Talán a babfélék azok, amiket mindig betudsz szerezni, hiszen szárazon sokáig elállnak. De lassan már kapható újburgonya is, amit nem csak ebben a levesben, még százféleképen felhasználhatsz. Miért válaszd a babféléket?
„A babfélék tele vannak rosttal, folsavval és fitátokkal, és ezáltal segítenek csökkenteni a stroke, a depresszió és a vastagbélrák kockázatát.” – írja Dr. Michael Greger, a Hogy ne halj meg című könyvében.
Fotó: Németh Anna
Hozzávalók 4 adag:
- 4 szál közepes sárgarépa
- 1 szál közepes fehérrépa
- 1 fej vöröshagyma
- 100g száraz fehérbab
- 3 db kisebb burgonya
- 2 nagyobb fej gomba
- ½ fej kelkáposzta
- 2-3 l víz
- só, bors
- 2 db babérlevél
- friss zsálya, majoranna, kakukkfű
- 1 tk. miso paszta (elhagyható)
Elkészítés:
- A száraz fehérbabot előző este áztasd be, majd másnap öntsd le a róla a vizet.
- A vöröshagymát 1 dl zöldségleves alaplében vagy vízben kezd el párolni. Aztán add hozzá a fehérbabot (ha konzervet használsz ezt a lépést tedd a végére). Öntsd fel vízzel, dobj bele babérlevelet, sózd és borsozd.
- Főzd a babot roppanósra, majdnem készre, majd add hozzá a karikázott répákat és a kockára vágott burgonyát. Öntsd fel még vízzel, ízlés szerinti sűrűségre. Aprítsd fel a friss fűszereket: nem kell sok belőlük, összesen 1 evőkanálnyi legyen. Szárított fűszerek esetében mindenből mehet egy lapos teáskanálnyi. Természeten sózd és borsozd is, kóstolgass időnként és fűszerezz ízlésednek megfelelően.
- Ha a zöldségek majdnem készen vannak, dobd bele a gombát és a felaprított kelkáposzta leveleket. Én néhány levelet egyben szoktam hagyni. Főzd teljesen készre a levest. Vegyél ki a léből egy szedőkanálnyit és adj hozzá egy teáskanál miso pasztát, öntsd vissza, keverd el és már fogyaszthatod is.
Tavaszi thai tészta zöldségekkel
Szerencsére a káposzta egy olyan idényzöldség, ami márciusban is elérhető és sokféleképpen elkészíthető. Mindemellett a fehér káposzta káliumot, ként, jódot, kalciumot, foszfort, vasat, klórt, nátriumot, nagy mennyiségű A vitamint, B vitamin komplexet, C vitamint és U vitamint tartalmaz.
Fotó: Németh Anna
Hozzávalók 4 adag:
- 3 db közepes répa
- 1 db kisebb cukkini
- 3-4 db közepes gomba
- ½ fej brokkoli
- ¼ fej fehér káposzta
- 2 szál újhagyma
- 5 cm gyömbér
- 2 közepes fokhagyma
- 4 evőkanál olivaolaj
- 1 csomag rizstészta (400g)
- 2-3 evőkanál szójaszósz
- 1 evőkanál szezámolaj
- pár szelet chili (elhagyható)
- ½ lime
- só
Elkészítése:
- Minden legyen előkészítve, mielőtt neki állnál, mert csak pár pillanatig kell hirtelen pirítani a zöldségeket.
- Először is a rizstésztát főzd meg a csomagolás szerint és tedd félre.
- Ezután, minden zöldséget szeletelj fel vékonyra, hogy gyorsan megpuhuljanak majd. Vedd elő a wok-ot, ha van, ennek hiányában egy nagyobb öblös serpenyőt.
- Maximumom hevítsd fel a serpenyőt, csurgass bele egy kevés olivaolajat és dobd rá a káposztát. Még mindig magas hőfokon pirítsd meg, amíg enyhén barna nem lesz. Egy kicsi csipet sót adhatsz hozzá. Öntsd ki egy tálba.
- Tedd vissza a tűzre a serpenyőt, nagyon kicsi olivaolajat megint csurgass bele és most mehetnek a répák. Ugyanúgy járj el, mint a káposztánál. Azán sorba jöhet a cukkini, gomba és végül a brokkoli.
- Ha minden megpirult, tényleg csak pár perc kell nekik, akkor önts egy kevés szezámolajat a serpenyőbe. Tedd bele a felaprított gyömbért, fokhagymát, újhagymát és a chilit is, ha használsz. Az újhagyma zöldjéből hagyj meg egy kicsit a végére.
- Ahogy illatozni kezdenek már mehetnek is hozzájuk a lepirított zöldségek. Forgasd össze, majd locsold meg 2-3 evőkanál szójaszósszal és a fél lime levével. Kóstold meg és sózd meg, ha kellene.
- Végül a tésztát is kavard bele a zöldségekbe.
- Szórd meg szezámmaggal és újhagymával.
Főkép: Shutterstock