A cukorbetegség hazánkban rengeteg embert érint, több mint egymillióan szenvednek a betegségben a KSH 2019-es adatai alapján. Tévedés ugyanakkor, hogy egy cukorbetegnek mindenről le kellene mondani: a legtöbb esetben az energia-, zsír- és szénhidrátbevitel csökkentése az étrendben segít a betegséget kordában tartani. A cukorbetegség világnapja alkalmából hoztunk 2 receptet, amit akkor is érdemes kipróbálnod, ha nem érint ez az állapot!
A 2-es típusú cukorbetegség, azaz a felnőttkorban kialakuló cukorbetegség fedi le a cukorbetegek 90-95%-át hazánkban. A 2-es típusú cukorbetegség esetében a hasnyálmirigy képes inzulintermelésre, de nem működik igazán jól.
Így alakul ki a cukorbetegség
A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásakor a szervezetünk ellenállóvá válik az inzulin hatásával szemben. Ez a létfontosságú hormon juttatja be a glükózt a sejtjeinkbe és ezáltal megakadályozza, hogy az felhalmozódhasson és veszélyes mennyiségben lehessen a véráramban.
Ezt az inzulinrezisztenciát elsősorban az izomsejtek belsejében megjelenő zsíros lerakódás okozza. Ez a zsír származhat az étkezésünk során túlzott mennyiségben bevitt vagy a testünkön lévő túlzott mennyiségű zsírból.
Ahogy egy korábbi cikkünkben írtunk róla, a teljes értékű növényi étrend bizonyítottan csökkentheti többek között a 2-es típusú cukorbetegség előfordulásának esélyét.
Két csodás és könnyű receptet írtunk nektek olyan zöldségek és alapanyagok felhasználásával, melyeknek alacsony a szénhidráttartalma és/vagy glikémiás indexe, ellenben gazdag értékes vitaminokban és ásványi anyagokban, rostokban és antioxidánsokban.
Zöld levelű zöldségekből és salátából, valamint keresztesvirágúakból bőségesen pakolhatunk a tényárra, a lencsét, burgonyát, édesburgonyát, sütőtököt és sárgarépát ugyanakkor kisebb mennyiségben, mértékkel használjuk!
Fotó: Németh Anna
Őszi tepsis zöldség, roppanós salátával vagy lencsefasírttal
Tepsis zöldség:
- Sárgarépa
- Fehérrépa
- Cékla
- Zsenge zöld sütőtök vagy sütőtök
- Kelbimbó
- Lilahagyma
- Fokhagyma
- + Karalábé, karfiol, burgonya, édesburgonya
- Só, fekete bors
- Friss vagy szárított kakukkfű
- Friss vagy szárított rozmaring
- Kevés víz
Saláta:
- Kedvenc saláta fajtád
- Uborka
- Reszelt sárgarépa
- Kínai kel vagy fejeskáposzta reszelve
- Alma
Öntet:
- Citrom
- Tahini
- Mustár
- só, bors
- fokhagyma
A lencse fasírt receptjét megtaláljátok a Tudatosan Élni oldalán.
- A sütőt kapcsold be 190 °C-ra. A kívánt zöldségeket hámozd meg és vágd nagyobb darabokra. A lényeg, hogy roppanósak maradjanak, épp ezért nem kell kis méretűre vágni őket. A lilahagymát vágd félbe, majd negyedeld. A fokhagymákat csak pucold meg, mehet egészben a zöldségek közé. A legjobb a receptben, hogy magad válogathatod össze kedvedre, hogy milyen zöldség kerüljön a sütőtálba.
- Vegyél elő egy jénait vagy kerámia sütőtálat. Dobáld bele a felvágott zöldségeket. Szórd meg sóval, borssal, kakukkfűvel, rozmaringgal, de az oregánó is jól illik hozzá.
- Locsold meg egy kis vízzel és opcionálisan 1-2 ev. extraszűz olívaolajjal. Miután alaposan összeforgattad a zöldségeket, hogy mindenhova jusson fűszer alufóliával fedd le a sütőtál tetejét.
- Tedd be a sütőbe és süsd nagyjából 40-50 percig, attól függően mekkora mennyiséget készítettél.
- Ha készítesz lencsefasírtot is, közben készítsd el azt is, érdemes együtt a kettőt sütni.
- A salátához a zöldségeket vágd fel, az almát ne pucold meg, csak vágd vékony szeletekre.
- Az öntethez keverj össze mindent egy kis tálba és locsold meg vele a salátádat.
Jó étvágyat!
Cukormentes energiagolyók:
Hozzávalók:
- 100 g mag (mandula, kesudió, tökmag, mogyoró, pisztácia)
- 100 g datolya (lédús, nem aszalt)
- néhány csepp citromlé
- 1 evőkanál őrölt lenmag (lenmagpehely)
Fotó: Németh Anna
Elkészítése:
- Ha mandulát és kesudiót is használsz, őket áztasd be néhány órára vagy éjszakára, majd szűrd le, a többi magot nem kell
- Egy késes aprítóba tegyél minden összetevőt és először pulzáló módon, közepes fokozaton daráld le, majd magas fokozaton addig aprítsd, amíg kisebb darabok nem lesznek a magvakból. Ne aprítsd azonban túl, inkább legyenek nagyobbak a magok, minthogy teljesen elkrémesedjen.
- Tedd be a hűtőbe úgy ahogy van, legalább 15 percre. Így könnyebb lesz majd formázni.
- Gömbölyíts belőlük kis golyókat. A hűtőben elég sokáig eláll.
- Figyelj oda, hogy ezt is – mint minden desszertet – mértékkel fogyaszd!
Főkép: Németh Anna