Ha szeretnél tudatosabbá válni a mindennapokban és érdekel a fenntartható étkezés, akkor less el néhány tippet a profiktól! Karalyos Gábort, a Vegán Hegylakót és a Munch.hu csapatát kérdeztük.
Fotó: Karalyos Gábor, Vegán hegylakó
A fenntartható étkezés egyszerűbb, mint gondolnád
Karalyos Gábor sokak számára ismert, egyrészt színészként, másrészt azért, mert Vegán Hegylakó néven blogot vezet a fenntartható étkezés kérdéseiről. A városi zajt hátrahagyva ugyanis néhány évvel ezelőtt felköltözött a “hegyre”, Óbuda határában, egy Csúcshegyen található telekre, ahol visszatérve a gyökerekhez, a természettel és a körülményekkel összhangban alakította ki varázslatos otthonát. A fenntarthatóság, a hulladékmentesség és élelmiszerpazarlás ellen nap mint nap tesz, éppen úgy, ahogy a Munch.hu hazai ételmentéssel foglalkozó start up. Nemrég közös kerekasztal-beszélgetésre invitáltuk őket, ahol az alábbi tanácsokat fogalmazták meg azoknak, aki változtatni szeretnének.
Törekedj az egyszerűségre!
Nem kell megvásárolnod a legjobban reklámozott szupertermékeket, sem a leghangzatosabb eszközöket. Ha a fenntartható étkezés a célod, fogyaszd azokat az ételeket, amik körbevesznek: szezonális gyümölcsöket, gabonaféléket vagy éppen olajos magvakat.
Csak azt vásárolj, amire szükséged van!
Természetesen még egy félig nomád életmód esetén is szükség van bevásárlásra.
Fontos, hogy kerüld az impulzus-vásárlást, és tényleg olyan dolgokat tegyél a kosaradba, amiket vagy elfogyasztasz a közeljövőben, vagy jól tárolhatók hosszútávon is, és sokoldalúan tudod őket használni.
A csomagolásmentes boltok jó lehetőséget kínálnak arra, hogy feltöltsd a kamrapolcokat.
Tervezz előre, készíts bevásárlólistát!
Szintén ide tartozik, hogy gondold végig előre, mit fogsz venni, készíts jegyzetet. Ha csomagolásmentes boltba mész, ne hagyd otthon a tároló üvegeket, dobozokat sem, így biztosan tudni fogod, mire van szükséged és nem kell a polc előtt állva azon töprengened, vajon tényleg elfogyott-e a zabpehely otthon vagy sem.
Inkább alapanyag, mint készétel!
Nincs azzal semmi baj, ha a barátokkal vagy a családdal beülsz egy kellemes vacsorára, de mindennapos ételrendelés helyett inkább alapanyagot vásárolj és főzz saját magadnak. Így nem csak arra tudsz jobban figyelni, hogy egészséges, szezonális és lokális finomságokat fogyassz, de a pénztárcádat is megkíméled.
Kapcsolódj a természethez, figyelj a szezonalitásra!
A makrobiotikus táplálkozás egyik ismérve, hogy helyi és szezonális alapanyagokat használ, párolással, főzéssel, gőzöléssel készítve.
Ennek a szabályait itt is érdemes hasznosítani, hiszen mindig megterem, amire szükségünk van.
Ha nem vagy vegán és fogyasztasz tejterméket, vagy húst, akkor a fenntarthatóbb jövő érdekében pedig érdemes csökkentened vagy heti néhány alkalomra korlátoznod.
Fotó: Munch
Készíts mozaikokat!
Nem szívesen eszed napokon át ugyanazt? Nem is kell!
A fenntartható étkezés során inspiráljon a mozaikkonyha módszere: készíts elő különböző összetevőket, amiket aztán kedved szerint variálhatsz.
Légy kreatív és élvezd az ételekben rejlő játékot!
Persze sok recept érhető ma már el online, amiből sok ötletet meríthetsz, de ha kezedbe kerül egy érdekes fűszer vagy új alapanyag, merj kísérletezni! A legrosszabb, ami történhet, hogy neked nem ízlik: még ekkor is elajándékozhatod vagy mehet a komposztba.
Gondolj ma a holnapra!
Ha már nekiállsz a főzésnek, akkor készíts nagyobb mennyiséget, amit el tudsz tárolni későbbre is. Nem biztos, hogy holnap is lesz időd, így viszont nem megy kárba semmi.
Ha a szavatosságot szeretnéd meghosszabbítani, arra is remek módszerek vannak: befőzés, savanyítás, kovászolás, füstölés, aszalás. Ha teheted, komposztálj is!
Oszd meg, amid van és bízz a közösségben!
Faluhelyen sosem azért volt bőség, mert mindenkinek megvolt mindene, hanem azért, mert megosztották, ami nekik jutott. Ha elkezded követni a fenntartható étkezés lépéseit, talán hirtelen sok üveg savanyúság gyűlik össze nálad, míg más kerti finomságokban bővelkedik – cseréljetek!
És végül: Merj “visszafejlődni”!
Lehet, hogy elsőre furcsán hangzik, de elődjeink pontosan tudták, hogyan tudnak harmóniában érni és a kicsiből is nagyon teremteni. Ez a tudás benned is megvan, még ha mélyen is.
Keresd elő, inspirálódj másoktól és változtass akkor is, ha mások kételkednek!
A teljes beszélgetést itt meghallgathatod:
Főkép: Munch