A felgyorsult világ és az állandó rohanás köztudottan nincs jó hatással testi és lelki egészségünkre. Manapság fizikailag és szellemileg is túlterheljük magunkat, amely gyakran megbetegedéshez vagy kiégéshez vezethet. A folyamatos ingergazdag környezet kimerítő hatású, ám van egy szemlélet, amely segíthet a belső béke megtalálásban és az egyensúly visszaállításában. Nézzük meg, hogyan hat a minimalizmus pozitívan testre és lélekre!

A minimalizmus az élet leegyszerűsítését és a felesleges tárgyaktól való megszabadulást jelenti. Azonban manapság ez már nem csak a fizikai tárgyakról, hanem a mentális és érzelmi terhek csökkentéséről is szól.
A minimalizmus testi gyógyító hatásai
A minimalizmusnak köszönhetően nem csak lelkileg, hanem fizikailag is jobban érezhetjük magunkat. Ha csökkentjük tárgyaink mennyiségét, azzal párhuzamosan csökken a szorongás és a feszültség is.
Egy rendezett, letisztult környezet nyugtató hatással van az elmére és kevésbé terheli az agyat.
A minimalizmus étkezési szokásainkat is megváltoztatja, hiszen ahogy a lakberendezésben, a táplálkozásban is a lehető legkevesebb vásárlásra törekszünk. Így érdemesebb friss és egészséges alapanyagokat használni és ha tehetjük, készítsük el otthon ételeinket. Ezáltal nem csak egészségesebben, de környezettudatosabban is étkezhetünk, melyet testünk meg fog hálálni. A minimalizmus az alvásminőségre is pozitív hatást gyakorol, ugyanis egy letisztult környezet, például egy minimalista stílusú hálószoba elősegítő a pihenést és nyugodt körülményeket termet az alváshoz.
Lelki gyógyító hatás
Napjainkban szinte állandóan jelen kell lennünk az online és valóságos térben is egyaránt. Percenként számtalan információ özönlik ránk, amelyet agyunk képtelen. Nem csoda, hogy a rengetegen szenvednek stressztől és szorongástól, melyet egy túlzottan impulzív és inger gazdag környezet tovább ronthat. A minimalizmus elősegíti a koncentrációt és összepontosítást. Ehhez mentális tisztogatásra van szükség: a kevesebb inger hatására, figyelmünk a külvilágról a belső világunk felé irányul, mely elősegíti a harmónia és a testi – lelki egyensúly visszanyerését. Az önreflexiónak köszönhetően hosszú távon kevésbé fogunk kötődni az anyagi dolgokhoz, a tárgyak érzelmi értékét felváltja a valós élmények és a jelen pillanat megélése.

A minimalizmusnak a testi – lelki gyógyító hatásán kívül nem elhanyagolható aspektusa a környezetre gyakorolt pozitív hatása.
Hiszen aki kevesebbet fogyaszt, az nagyban csökkentheti az ökológiai lábnyomát és segíthet megóvni a Földet.
Azonban aki eddig nem folytatott minimalista életmódot, ne kezdjen bele elhamarkodottan, hiszen nem arról van szó, hogy egyik napról a másikra szabaduljon meg minden fontos holmijától! Elég, ha először csak kicsiben kezdjük, például egy – egy helység „minimalizásában”. Ha a minimalizmus jegyében új szokásokat alakítunk ki, akkor magunk is tapasztalni fogjuk, hogy életünk sokkal tudatosabbá és átláthatóbbá válik.