• Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!
Life & Body
Advertisement Banner
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Life & Body
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
Life & Body
Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Intim pillanatok – szex a terhesség alatt és után

Szerző Horváthné Kovács Mercédesz
2022.07.24.
0
Megosztás a FacebookonMegosztás a Twitteren

Egy várandós kismamában és nagy valószínűséggel párjában is felmerül a kérdés, vajon szabad a szex a terhesség alatt? Mikor vannak a kritikus időszakok, már ha van ilyen? Ha rendszeres nemi életet élnek, az nem fog lelki sérülést okozni a babának?  Vannak férfiak, akikre a terhesség pszichésen hat, és féltik, óvják párjukat, illetve leendő gyermeküket, ezért nem létesítenek szexuális kapcsolatot párjukkal. Ennek oka részben a tájékozatlanság lehet, ami elkerülhető nyílt és őszinte kommunikációval, bátor kérdésekkel a szakorvos felé.

szex a terhesség alatt

Fotó: Jonathan Borba, Unsplash

Szex a terhesség alatt

A legtöbb párnál, főleg az első baba érkezésének tudatosulása után, jön a nagy kérdés: ha most szexelünk, azzal ártunk a babának? Beindíthatja a szülés? Kinek érdemes a szeretkezéssel vigyáznia? Először is fontos hangsúlyozni: ha az édesanya boldog, a baba is boldog. Már egészen korai időszakban a magzat átveszi az anya rezgéseit, így érzi, ha boldog, de azt is, ha szomorú vagy ideges.

Tehát, ha a közösülés az édesanyának örömet okoz, az a magzat számára is pozitív érzés. A várandósság nem betegség, egy kismama is ugyanannyira kívánhatja a szexet, mint a várandósság előtt. Nemi együttlét során a szervezetünk endorfint termel, mely jótékony hatással van a magzatra is.

Általánosságban elmondható, hogy a terhesség alatti intim pillanatok nem ártanak a babának, nem okozhatnak bajt. Minden az orvossal való konzultáción és a terhességi veszélyeztetettségi szinten múlik. Ha szakorvosunk nem lát problémára utaló jeleket, nyugodt szívvel ajánlani fogja a rendszeres nemi életet, zöld utat kap a szex a terhesség alatt.

Ezek isérdekelhetnek

Stresszel a közösségi média? 5 lépés, amivel békésebbé teheted a használatát

Stresszel a közösségi média? 5 lépés, amivel békésebbé teheted a használatát

2023.03.28.
teljes kiőrlésű medvehagymás buci

Teljes kiőrlésű medvehagymás buci kelesztés nélkül

2023.03.23.
tény a vízről

10 meglepő tény a vízről

2023.03.22.
6 tuti tipp, hogy elkerüld a tavaszi allergia kellemetlen tüneteit

6 tuti tipp, hogy elkerüld a tavaszi allergia kellemetlen tüneteit

2023.03.19.
Továbbiak

A szakirodalom mellett az orvosok is felhívják a figyelmet a koraszülés kockázatára. Ennek a veszélye többnyire akkor áll fent, ha a méhnyak, a hüvely vagy a szeméremtest gyulladásban van, illetve, ha magasabb kockázatú csoportba sorolt a kismama, pl. ikerterhesség, méhnyakelégtelenség vagy ha az előzményben koraszülés szerepelt.

szex a terhesség alatt

Fotó: Andrea Bertozzini, Unsplash

Többször hallható az a feltevés, hogy a terhesség utolsó szakaszában a házasélet beindíthatja a szülést. A szülés megindulása ebben az esetben természetes, és nem jár semmilyen egyéb kockázatfokozással.

A természet csodálatosan megalkotott egy szervezetet, ami képes két sejtből kilenc hónap alatt egy hús-vér embert megalkotni.

A magzatot körbeveszi és védi a magzatvíz és a magzatburok, valamint a zárt méhszáj, ami annyit jelent, hogy szex közben a baba csak édes ringatózást érez.

Amire érdemes odafigyelni a szex alatt

A terhesség megállapítása után szakorvosunk több jótanáccsal és praktikával is ellát bennünket. Az első és legfontosabb dolog, hogy a kismama egészséges és vitális legyen, még ha nehezebb is a várandósság. Fontos az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás, valamint a terhesvitaminok szedése. Kiemelt a cink és a réz a nyomelemek rendszeres szedése, melyek a fertőzések leküzdésében segíthetnek a kismamáknak. A stressz kerülése áll az első helyen a jótanácsok listáján.

De mire figyeljetek az aktus közben és után?

szex a terhesség alattFotó: John Looy,, Unsplash

Orgazmus közben elindulhatnak apróbb méhösszehúzódások, melyeket általában nem érez a kismama. Ha mégis, akkor sem kell megijedni. Továbbá előfordulhat apró, pecsételő vérzés az aktus után, ami, ha elmúlik, szintén nem ad okot az aggodalomra. A méhnyak vérellátása a terhesség alatt megnő, így nemi aktus közben előfordulhat, hogy megrepednek a hajszálerek.

Ha azonban a vérzés több óráig eltart, esetleg nagyobb mennyiségű vért érzékelünk, érdemes mihamarabb konzultálni orvosunkkal.

A terhesség első időszaka a kismama számára kellemetlen tünetekkel is járhat: fáradtság, hangulatingadozás, hányinger, étvágytalanság. Ezek a tünetek mind-mind próbára teszik az édesanya szervezetét, mely amúgy is egy hatalmas változáson megy keresztül. A férfiak megértéssel és odafigyeléssel fogadják általában ezt az időszakot, valamint mellőzik az extra szexuális óhajokat.

Amit fontos minden leendő szülőnek megérteni az az, hogy a terhesség nem „csak” egy testi átalakulással járó folyamat. Mind az anya, mind az apa lelki világát erősen megrengető kilenc hónap, ami rájuk vár.

Azzal tisztában kell lenni, hogy ha az őszinte és nyílt kommunikációt erősítik a párok, azzal a saját helyzetüket erősítik. Ez az időszak nem a szexuális tabu témákról kell, hogy szóljon.

A szülés utáni időszak – nagy kihívások a házas életben

Egy gyermek világrajövetele után, akár természetes úton, akár császárral született, hat hétig tilos a nemi élet. Úgy gondolom, a szülés utáni fájdalmak, a friss élmények, illetve a tény, hogy felelősek a szülők egy gyermek életéért, nem is igazán tenné lehetővé a szexuális együttlétet.

szex a terhesség alatt

Fotó: Kelly Sikkema, Unsplash

A szülés utáni első kontroll a nőgyógyásznál, 6 hét után esedékes. Ekkor érdemes mindennemű kérdést feltenni, illetve, ha megjelent bármilyen panasz, elmondani. Ezen a konzultáción lehet rákérdezni, hogy mikortól lehetséges újra nemi életet élni. Az adott állapothoz viszonyítva állapítja meg az orvos, hogy mikortól élvezhetjük a testi örömöket párunkkal. Ha a párok felelőtlenül és helytelenül ezt hamarabb már megtették, vagy később jelentkezik a közösülés utáni hüvelyi fertőzés, gombás vagy bakteriális betegség, újra orvoshoz kell fordulni.

Előfordulhat, hogy a szülés után akár hónapokig is fájdalmas lehet a szex a nő számára. Ennek hátterében több dolog is állhat: sérülés érte a hüvelyt, vagy a szülés utáni trauma csökkentette a libidót, tehát a nemi vágyat. Ilyen esetben szakorvossal kell konzultálni, segítséget kell kérni.

Mint fent is említettem, ebben az időszakban fontos a megértés a férfi részéről és az őszinte, kendőzetlen kommunikáció!

A terhesség utáni szex nagyban függ attól, hogy mennyire stresszesek a szülők, mennyire kimerültek a baba miatt, és hogy a nők mennyire érzik kívánatosnak magukat a megváltozott testük miatt. Erre természetesen a szülés utáni hormon-dózis is rátesz egy lapáttal, így még nehezebbé válik a szexuális élet.

Az új élethelyzet, a szexmentes élet, mind-mind kiváltó okai lehetnek egy hosszú és nehéz időszaknak, amennyiben nem stabil a kapcsolat anya és apa között.

Ne féljünk segítséget kérni a kisbabánk körül, vagy ha úgy érezzük, hogy baj van a kapcsolatunkkal. Egy-egy őszinte és lényegretörő beszélgetés sok problémára rámutathat és segíthet a megoldásban. Ne feledjük, attól, hogy szülők lettünk, még ne vonjuk meg magunktól a testi örömöket, hiszen ez az élet fontos része!

Források:

Babafalva

Webbeteg

Szimpatika

Főkép: Jonathan Borba, Unsplash

Cimkék: babamamacsaládegyüttéletmódénnői egészségpárkapcsolatterhesség
Előző bejegyzés

Tippek és trükkök a nyári szennyeződések ellen az autódon

Következő bejegyzés

Nyári sült zöldségek fehérbabbal – recept

Horváthné Kovács Mercédesz

Horváthné Kovács Mercédesz

Horváthné Kovács Mercédesz vagyok, főállású anyuka. Ebből kifolyólag a család és a gyermeknevelés jelenleg a fő hivatásom, mellette a szertartásvezetés és a rendezvényszervezés világában próbálok minél otthonosabban mozogni. Szeretném az olvasókkal megosztani tapasztalataimat az anyaságról, annak testi és lelki csodáival és kihívásaival együtt.

Kapcsolódó cikkek

Stresszel a közösségi média? 5 lépés, amivel békésebbé teheted a használatát
Tudatos élet

Stresszel a közösségi média? 5 lépés, amivel békésebbé teheted a használatát

Szerző Life&Body
2023.03.28.

Még ki sem nyílt a szemünk reggel, máris az Instagram oldalunkat csekkoljuk. Munka közben is folyton azon jár az eszünk, mi újság a Facebookon. Ha utazunk, elkeseredetten próbálunk legalább egy tökéletes fotót...

Részletek
teljes kiőrlésű medvehagymás buci
Receptek

Teljes kiőrlésű medvehagymás buci kelesztés nélkül

Szerző Németh Anna
2023.03.23.

Váratlanul vendégek toppantak be? Reggelire kellene valami zsemleszerű? Feldobnád valami újdonsággal a húsvéti asztalt? A teljes kiőrlésű medvehagymás buci receptünk mindig jól jön, ha hirtelen kell valami harapnivaló, hiszen kelesztés nélkül, gyorsan...

Részletek
tény a vízről
Egészség

10 meglepő tény a vízről

Szerző Life&Body
2023.03.22.

Nélkülözhetetlen az élethez, mindössze 3 napig bírjuk nélküle. Fogyasztása szükséges az alapvető életfunkciók fenntartásához, sokan mégsem isznak belőle eleget. A víz világnapja alkalmából íme 10 érdekes tény a vízről, ami meghozza a...

Részletek
6 tuti tipp, hogy elkerüld a tavaszi allergia kellemetlen tüneteit
Otthoni eszközök

6 tuti tipp, hogy elkerüld a tavaszi allergia kellemetlen tüneteit

Szerző Life&Body
2023.03.19.

Mindannyian vártuk már a tavaszt, és vele együtt a jó időt, de ez sajnos együtt jár a kellemetlen tüneteket okozó allergiaszezon kezdetével is. A jó hír, hogy van gyógyír: számos házi praktika...

Részletek
Következő bejegyzés
sült zöldségek

Nyári sült zöldségek fehérbabbal - recept

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt

Hírlevél feliratkozás

Népszerűek

  • Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    Csak semmi pánik?! Így néz ki egy pánikroham

    3196 megosztás
    megosztás 1278 Tweet 799
  • Időszakos böjt, avagy intermittent fasting– divatdiéta vagy egészségtámogató étrend?

    3160 megosztás
    megosztás 1264 Tweet 790
  • A migrénpiercing nyomában: üres trend vagy alternatív csodaszer?

    2794 megosztás
    megosztás 1117 Tweet 698
  • Ami az ágyban történik, az ott is marad? GondolatOK Dr. Hevesi Krisztinával libidóról, párkapcsolati szerepekről és vágyakról

    1779 megosztás
    megosztás 711 Tweet 445
  • Állásinterjú tippek: így kápráztasd el a HR-t

    1647 megosztás
    megosztás 658 Tweet 412
Life & Body

© 2021 Life and Body

Hasznos

  • Karrier
  • Impresszum
  • Adatvédelem
  • Sütiszabályzat
  • Tartalom felhasználása
  • Felhasználási feltételek
  • Kapcsolat
  • Hírlevél feliratkozás
  • LB ikon a kezdőképernyődre!

Kövess minket!

Nincs találat
Mutasd az összes eredményt
  • Divat
  • Én
  • Életmód
  • Otthon
  • Psziché
  • Kapcsolatok
  • Hova menjünk
  • Komolyan
  • Ismerd meg
  • Podcast
  • Horoszkóp

© 2021 Life and Body

Süti tájékoztató
A lifeandbody.hu weboldal sütiket használ a weboldal működtetése, használatának megkönnyítése, a weboldalon végzett tevékenység nyomon követése és releváns ajánlatok megjelenítése érdekében. További részletek a sütiszabályzatról: Részletek

Kérjük, engedélyezze az Önnek megfelelő sütibeállításokat!
BeállításokElfogadás
Sütibeállítások

Süti szabályzat áttekintés

Ez a weboldal sütiket használ az Ön felhasználói élményének javítása érdekében, miközben böngészi weboldalunkat. Az alap működéshez szükséges sütiket tárolja a böngészője amennyiben meg szeretné tekinteni a weboldalt. Harmadik féltől származó sütiket is használunk, amelyek segítenek elemezni és megérteni, hogy hogyan használja a weboldalt. Ezeket a sütiket csak az Ön beleegyezésével tároljuk a böngészőben. Önnek lehetősége van ezekről a sütikről lemondani, azonban ez befolyásolhatja a böngészési élményt.
Alapműködéshez szükséges sütik
Mindig bekapcsolva
A szükséges sütik elengedhetetlenek a weboldal megfelelő működéséhez. Ezek a sütik név nélkül biztosítják a weboldal alapvető funkcióit és biztonsági jellemzőit.
SütiIdőtartamLeírás
cookielawinfo-checkbox-advertisement11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik a "Hirdetési célú sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
cookielawinfo-checkbox-necessary11 monthsEzt a sütit a GDPR Cookie Consent plugin állítja be. A sütik "Az alapműködéshez szükséges sütik" kategóriába tartozó sütik felhasználói hozzájárulásának tárolására szolgálnak.
viewed_cookie_policy11 monthsA cookie-t a GDPR Cookie Consent plugin állítja be és tárolja, függetlenül attól, hogy a felhasználó beleegyezett-e a sütik használatába. Nem tárol személyes adatokat.
Statisztikai célú sütik
Analitikai sütiket használunk annak megértésére, hogy a látogatók hogyan lépnek kapcsolatba a weboldallal. Ezek a cookie-k segítenek információkat gyűjteni a látogatók számáról, a visszafordulási arányról, a forgalmi forrásról stb.
SütiIdőtartamLeírás
_ga, _gat, _gid1 évA fenti sütik információkat gyűjtenek arról, hogy a látogatók hogyan használják a portált. Minden információ (böngésző használat, új látogatók száma, stb.) névtelenül kerül összegyűjtésre és elküldésre a google analytics szerverre azzal a céllal, hogy javítani tudjunk a weboldal által nyújtott szolgáltatásokon. Részletek
Hirdetési célú sütik
A hirdetési sütiket arra használjuk, hogy releváns hirdetéseket és marketing kampányokat biztosítsunk a látogatók számára. Ezek a sütik nyomon követik a látogatókat az összes webhelyen, és információkat gyűjtenek testreszabott hirdetések biztosítása érdekében.
MENTÉS ÉS ELFOGADÁS