Egy új svéd kutatás szerint a kevesebb cukrot és keményítőt fogyasztó IBS (irritábilis bél szindróma) betegek tünetei ugyanolyan mértékben javultak, mint azoké, akik a jelenleg ajánlott FODMAP diétát követik. A Lund Egyetem tanulmányából az is kiderül, hogy az SSRD (keményítő- és cukorcsökkentett) étrendet követők súlyvesztése nagyobb volt, és az édességek utáni vágyuk is jelentősen csökkent. Egy friss kutatás alapján összegeztük a témát.
Mi az az IBS, vagyis irritábilis bél szindróma?
Az IBS egy nagyon kellemetlen tünetekkel járó, funkcionális vagyis működési rendellenesség a belek egy-egy szakaszán. Manapság a lakosság 10-20%-át érinti, a nőket kétszer gyakrabban. Kialakulása összetett, szerepet játszhat benne pl.: a bél fokozott érzékenysége, hormonális hatások, öröklött hajlam vagy akár a bélfalban található idegek rendellenessége is. Ezt a betegséget, illetve annak kialakulását további tényezők is fokozhatják, mint pl.: dohányzás, alkohol, mozgáshiány, rossz étkezési szokások, állandó stressz, múltbéli, fel nem dolgozott pszichotraumák és lelki problémák. Az IBS tünetek közé tartozik pl.: puffadás, alhasi nyomásérzet, székrekedés vagy épp az ellenkezője – akár nagyon hirtelen jelentkező – hasmenés, változó állagú széklet, amely során akár fehéres nyákképződés is előfordulhat. Emellett a gyomorégés, testsúlyproblémák, fokozott bálgázképződés is ide tartozik. Az IBS tünetek változó intenzitásúak, és jelentős pszichés megterhelést is jelenthetnek hosszú távon.
Mivel az IBS tünetek háttere összetett, ezért, ha felmerül a gyanú, mindenképp keressünk fel el egy gasztroenterológus szakorvost, kivizsgálás céljából. Kezelése minden esetben egyedi, ami tartalmazhat gyógyszeres kezelést, életmódváltással együtt. IBS esetén általában szükség van étrendváltásra is. Ebben hozott újdonságot a Lund Egyetem tanulmánya.
Több mint egy egyszerű étrend – ez segítheti az IBS tünetek enyhülését
Az SSRD diéta, amelynek hatásait Bodil Ohlsson, a Lund Egyetem professzora és a Skåne Egyetemi Kórház tanácsadója vezette kutatócsoport vizsgálta, nem csupán az IBS tünetek enyhítésében hozott áttörést. A kutatást egy genetikai felfedezés ihlette:
kiderült, hogy az IBS-betegeknél gyakrabban fordul elő olyan genetikai variáció, amely megnehezíti a cukrok és keményítők lebontását a bélben.
Bodil Ohlsson elmondta, hogy ekkor gondoltak arra, hogy megpróbálnak kevesebb cukrot és keményítőt adni ezeknek a betegeknek.
Fotó: Shutterstock
A diéta hatása a mindennapokban
Néhány évvel ezelőtt Bodil Ohlsson és kutatócsoportja 105 IBS-beteg részvételével végzett kísérletet. Négy héten át jelentősen csökkentették a cukor és keményítő fogyasztását – ez az SSRD étrend alapelve. A diéta nemcsak az édességekre, hanem a feldolgozott élelmiszerekre, például a készételekre is vonatkozott.
Az eredmények igazolták, hogy az étrend jelentősen csökkentette az IBS tünetek erősségét, például a hasi fájdalmat, a puffadást, valamint a hasmenés és székrekedés gyakoriságát is.
FODMAP vs. SSRD: Mit mutat az új kutatás?
A most publikált tanulmány, amely a Nutrients tudományos folyóiratban jelent meg, összehasonlította az SSRD étrendet a széles körben alkalmazott FODMAP diétával. A FODMAP egy szigorúbban szabályozott étrend, ahol pontosan meg van határozva, mely élelmiszerek kerülhetnek a tányérra. Ez a diéta a glutént és a laktózt is kizárja.
A Lund Egyetem szakemberei 2022-ben kezdték el összehasonlítani az SSRD-t az úgynevezett low FODMAP diétával. 155 IBS-ben diagnosztizált beteget véletlenszerűen osztottak két csoportra, és 4 héten át egyik csapatnak SSRD, a másiknak pedig low FODMAP diétát kellett követniük. A vizsgálat kezdetén a kutatásban résztvevők közül addig senki nem diétázott, „mindent” ettek.
Az eredmények magukért beszélnek – javultak az IBS tünetek
Mindkét csoportban 75-80 százalékos javulást tapasztaltak az IBS tünetek kapcsán, ami Bodil Ohlsson szerint „még a vártnál is jobb eredmény”. Az SSRD diétát követők ráadásul nagyobb súlyvesztést mutattak, és az édességek utáni vágyuk is csökkent. Ez különösen pozitív, mivel az IBS-betegek átlagosan nagyobb testsúllyal rendelkeznek, mint az egészséges emberek.
A professzor és tanácsadó szerint az SSRD-t igazából nem is nevezhető diétának. Ez az a fajta táplálkozás, amit alapesetben mindenkinek követnie kellene, nem csak az betegeknek az IBS tünetek kezelése céljából. A FODMAP-pel ellentétben, az SSRD könnyen érthető és követhető. Több az engedmény, vendégségbe is komfortosabban mehet az ember az SSRD-vel, csak egy kicsit kevesebbet kell fogyasztani bizonyos dolgokból. Bodil Ohlsson azt vallja a “nem diéta” kapcsán: Nyugodtan kényeztetheted magad egy nap, ha a hét többi napján pihenteted a gyomrodat.
Az SSRD tehát nemcsak az IBS-ben szenvedők számára nyújt segítséget, hanem akár egy fenntartható és egészséges életmód alapja is lehet.
Forrás: bhc.hu (https://bhc.hu/betegsegek/irritabilis-bel-szindroma), Science Daily
Kiemelt kép: Shutterstock