Talán ha legközelebb fejfájásra panaszkodunk az orvosnál algopyrin helyett a vibrátor szerepel majd a vényen. Abszurdnak hangzik? Pedig nem kéne, hogy az legyen! A legújabb tanulmányok szerint ugyanis az önkielégítés és az ahhoz használt eszközök csodaszerként működhetnek fájdalomcsillapítóként – egyéb egészségügyi előnyeik mellett. A szexuális játékszerek viszont még messze vannak a receptlaptól és egyelőre az éjjeliszekrények mélyén lapulnak. Pedig a női önkielégítés tabuját már rég meghaladhattuk volna.
Már régóta tudnunk (kellene), hogy a maszturbáció öngondoskodás. Talán te is belefutottál olyan cikkekbe, vagy akár tanácsokba, hogy az önkielégítés segít a menstruációs fájdalmak enyhítésében, vagy akár a fejfájás csillapításában. A maszturbáció azonban akár krónikus betegségek, mint migrén, vagy egy izületi gyulladás ellen is hatékonyan működhet egy Los Angeles-i klinika kutatói szerint.
Kép: DusanvJovic, Unsplash
A kutatók, miután elemezték a maszturbációval kapcsolatos összes tudományos tanulmányt arra jutottak, hogy a vibrátor rendszeres használata javítja a medencefenék egészségét, csökkenti a hüvelyi fájdalmat, elősegíti az általános szexuális egészséget és segít csökkenteni a stresszt. Arról nem beszélve, hogy az inkontinencia ellen is segíthet a “vibrátoros medencefenék tréning”.
Kellemes extraként pedig gyorsabban érhetjük el az orgazmust, ha a partnerünkkel szexelünk. De ha az orvosok szerint a vibrátor használata és az önkielégítés ennyi egészségügyi előnnyel jár, miért van az, hogy a szexjátékok még mindig egy fiók mélyén rejtőznek az ágy mellett? És egyáltalán – miért nem beszélünk a női önkielégítésről még a legközelebbi barátainkkal sem?
Miért tabu még mindig a női öröm?
“Sajnos még mindig tabunak számít a női önkielégítésről beszélni, még ha számomra, vagy az engem körülvevők számára már nem is az.” – mondja Oláh Barbara, a Sacred Garden és a #testimesék Instagram oldal alapítója.
És hogy ez miért van így? Barbi szerint a válasz összetett és bonyolult. „Szülők és a tőlük örökölt félelmek, vagy egyes vallások konzervativizmusa miatt? Nem tudom és talán nincs is valódi oka.” Hozzáteszi, szerinte az sem segít a helyzeten, hogy a romantikus filmek sokszor azt sugallják, hogy egy nő csak akkor érez szexuális vonzalmat, ha szerelmes, és ezért a későbbiekben sokan össze is keverik a két dolgot.
“A legegyszerűbb válasz talán azt, hogy nincs, vagy legalábbis nem volt eleget hangoztatva, hogy az önkielégítés segít a saját testünket és vágyainkat jobban megismerni.” – zárja le a kérdést Barbi.
Ha mindezt valamilyen szexuális segédeszközzel tesszük, akkor pedig az egészségünknek is jót teszünk.
Kép: Pexels, Cottonbro
Vibrátor receptre a 20 század hajnalán
A vibrátor feltalálása is a női egészséghez kötődik, még ha az úgynevezett “betegség”, ami ellen kitalálták a hisztéria volt.
Évszázadokon keresztül, mi több az ókori Görögországban is “csiklómasszázst” javasoltak a hisztéria ellen.
A hisztéria a hiedelem szerint csak a nőket sújtó lelki problémák összessége, ami a fejfájástól az epilepsziás rohamokig különféle tüneteket okozott. Egy brit orvos az 1900-as évek elején úgy becsülte, hogy a nők mintegy egy 75%-a szenved hisztériában és megoldásként az orvosok a már görögöknek is bevált csiklómasszázst alkalmazták. A “szegény” férfi orvosok keze azonban gyakran görcsöt kapott a terápia közben, így szükségessé vált egy eszköz használata: a vibrátoré.
Még ha ma már tudjuk is, hogy a hisztéria mint széles körben elterjedt női betegség nem létezik, még mindig sok a megválaszolatlan kérdés a vibrátorok használatával kapcsolatban.
Kép: Pexels, Dainis Graveris
A Los Angeles-i tanulmány szerzői is hangsúlyozzák, hogy a vibrátorok előnyei és esetleges hátrányai nincsenek megfelelően kutatva. Például azt sem tudjuk, hogy a különböző szexuális segédeszközök hatása eltér-e egymástól, vagy hasonlóan hatnak-e.
Oláh Barbi szerint egyértelmű előnye a szexjátékoknak, hogy ezáltal az önkielégítés jobban legitimálva van. Szerinte mindemellett egy-egy eszköz nem csak megkönnyítheti, de teljesen más szintekre emelheti az önkapcsolódást.
Test a lelke mindennek
“Mint az életben mindennek, így ennek is megvannak a maga buktatói.” – vallja Oláh Barbi, amikor az önkielégítés lelki hatásairól kérdezem. “Ha az ember nem tudatos, akkor könnyen áteshet a ló túloldalára és a maszturbáció függőséggé, vagy egyedüli gyönyörforrás alakulhat.” Arra is figyelmeztet, hogy számára mást jelent az önkielégítés, vagy maszturbáció, mint az öngyönyör, amiben hisz.
“A maszturbáció, vagy az önkielégítés magában hordozza az orgazmust is, ami nem rossz. Viszont ha ez a célja az önkapcsolódásainknak, vagy egy partnerrel való kapcsolódásnak, akkor valójában megfosztjuk magunkat a pillanat adta gyönyörtől, ami szintén nem a legjobb dolog. Szerintem felszabadító, hogy a szexualitásunk és a vágyaink csak a miénk.”
Érdemes hát megjegyezni, hogy a gyönyörünk nem valaki mástól függ.
Forrás: Cedars Sinai Blog
Főkép: Shutterstock