Hat évvel ezelőtt valósággal berobbant a köztudatba tabudöntögető Youtube csatornájával Cserháti-Herold Janka, ahol mindent kimondott, ami a társadalom szerint kényes, kellemetlen vagy kerülendő téma. 2016-ban pedig az országban elsőként elindította saját termékenységtudat tanfolyamát, ami által több ezer nő értette meg saját testének működését és hagyhatta el a hormonális fogamzásgátlást. Februárban megnyílt szex-wellness webshopjuk, április 27-én pedig megrendezik az első Ciklusfesztivált, ami a nőiséget, a női testet és a női ciklust ünnepli – ahogy Jankától már megszokhattuk -, természetesen tabuk nélkül. Interjú.
Amikor legutóbb, hat-hét évvel ezelőtt beszélgettünk, még magyarázni kellett, hogy mi az a termékenységtudat, ez állt az interjú fókuszában. Ez mára sokat változott.
Cserháti-Herold Janka: Az én buborékomból azt látom, hogy egyre több emberhez jut el, igen. 2016-ban indult az első termékenységtudat tanfolyam, azóta több, mint négyezren végezték el a tanfolyamot, ami egy nagyon szép szám Magyarországon. Egyre több termékenységtudat oktató is van, ami növeli az elérhetőségét a módszernek, és orvosi körökbe is kezd beszivárogni.
Van még ellenállás, és nyilván van egy korosztály a nőgyógyász szakmában, akik nem fognak megváltozni e tekintetben. De például a Semmelweis Egyetemen már választható tárgyként megjelent a cikluskövetéses módszerekről szóló kurzus. A Semmelweis nyári egyetemén is tartottam már előadást, ahol rengeteg egészségügyis és orvostanhallgató hallgatott meg. Ezek nagy lépések.
És lehet, hogy még sokszor magyarázni kell, ha felvetődik a termékenységtudat fogalma, de általánosságban van egy kép az emberek fejében a módszerről.
Miért van ekkora ellenállás az orvosokban?
Cserháti-Herold Janka:
Mert a termékenységtudat egy olyan módszer, ami teljes mértékben tudás alapú. Vagyis azon múlik, hogy mi mennyire követjük a ciklusunkat, és mennyire használjuk helyesen a módszert és a termékeny időszakban használt fogamzásgátló eszközt. Ez a felhasználó részéről egy sokkal nagyobb kontrollt igénylő módszer, mint a fogamzásgátló tabletta.
Azt sokkal egyszerűbb bevenni minden egyes nap, hiszen az ovuláció leállításával magától elvégzi a munkát. De sokszor még az óvszer használatával kapcsolatban is van egy rosszallás, hogy jó lenne valami “biztonságosabb” módszer, mint mondjuk a gyógyszer vagy a spirál.
Pedig ha valaki azt mondja, hogy ő nem szed gyógyszert, mert nem akar, annak egy valid érvnek kell lennie – még indokolni sem kell. És megkeresheti a számára megfelelő hormonmentes megoldást, de ezek az alternatívák egyelőre kevésbé jelennek meg az orvosi repertoárban.
2018-ban volt egy fogamzásgátlási világkongresszus Budapesten, amit kétévente rendeznek meg mindig más városban. Egy workshopon három külföldi orvossal beszélgettem arról, hogy mennyire komplexen lehet és kell is felmérni, hogy kinek milyen fogamzásgátlómódszer a megfelelő. Itthon ez még nem feltétlenül alap mindenhol. Lehet egy lassú változás, hiszen a fiatalok, akik most végzik az egyetemet és a frissen kikerült orvosok sokkal nyitottabbak már, és már több a női nőgyógyász, mint férfi. De ezek a folyamatok időigényesek.
Én azt látom, hogy valamiért a testünkkel való kapcsolat, a hormonmentes fogamzásgátlás témája, a termékenységtudat tanfolyam sokadik lépés a nők saját önismeretében. Miért a testünk az utolsó, amire elkezdünk figyelni?
Cserháti-Herold Janka: Egyrészt nincs benne az oktatási rendszerben: a szexuális nevelés gyakorlatilag nulla. A ciklusunk ismerete pedig abszolút hiányzik. Picit olyan ez, mint az egészséges életmód és az edzés: elméletben mindenki tudja, hogy kellene csinálni, mert hasznos és jó nekünk, de nehezen vesszük rá magukat.
Jó, hogy behoztad azt, hogy a testtel való munka mennyire összefügg az önismerettel, mert én is látom, hogy sok helyről, helyzetből jöhet egy nő a tanfolyamra. Az egyik lehet az, hogy önismereti úton indult el, és jutott el oda, hogy a ciklusa hogyan hat a nőiségére, az életére, és jó lenne látni a nagyobb összefüggéseket. Van, aki egyszerűen a fogamzásgátlás miatt jön, van, aki babát szeretne. De van, akinek a testtudat számít, hogy megismerje a saját működését. De a környezettudatosság, a hulladékmentesség is lehet motiváció, hiszen a fogamzásgátló tabletta nem egy bolygó-barát megoldás. Ha a tudatosság elkezdődik az életünk valamelyik pontján, az valahogy mindig körbeér.
Talán ide is mindenkinek a saját tempójában és útján kell megérkezni.
Cserháti-Herold Janka: Az elején bennem is erős volt a vágy, hogy mindenkinek tudnia kellene a termékenységtudat módszerről, és majd én mindenkinek elmondom. Aztán átalakult bennem: én nem akarok meggyőzni senkit, mert érzem, hogy ide meg kell érkezni. Aki belevág, az legyen biztos abban, hogy rá tudja szánni az időt, energiát arra, hogy kövesse a ciklusát. Van olyan, hogy egy rossz tapasztalatot kell felülírni, mert korábban kapott egy téves információt. Elkezdett valami hőmérőzgetést, ami nem vált be, hiszen közben kiderül, hogy annak önmagában köze sincs a termékenységtudat tudományos módszeréhez. A tanfolyammal ezek a téves információk a helyükre kerülhetnek.
Emellett van egy alap tudáshiány, ami világszintű: a női ciklussal, a női testtel való specifikus foglalkozás elképesztően fontos lenne. Az, hogy mint különálló hormonális egységet vizsgáljunk komplexen, és ne csak mint egy kicsinyített férfitestet. Nem. A női test egy különálló egység. Egész. Meglepő, de idáig eljutni az elmúlt pár évtized eredménye.
Korábban, mondjuk 15-20 éve, amikor a gyógyszeriparban be sem vontak nőket a gyógyszertesztelésbe, mert hogy a „női ciklus, a hormonális változások és az esetleges terhesség kockázata túl bonyolulttá teszik”… Az USA-ban 1993-ban vezették csak be, hogy a nőket is megfelelő számban kell bevonni az államilag finanszírozott gyógyszerkutatásokba.
Én körülbelül két éve végeztem el a tanfolyamodat, és sokkolt, hogy mennyire vakon vagyunk a saját testünkkel kapcsolatban. Fogalmunk sincs, mi zajlik bennünk, velünk. Szerinted a termékenységtudat ereje, katarzis élménye abban rejlik, hogy átfordítom magamban a tudatlanságot egy erőforrássá, hogy a kezemben lesz egy tudás, ami működik, amivel értem a saját működésemet?
Cserháti-Herold Janka: Igen, abszolút. Ez a saját tapasztalatom is és sok ilyen visszajelzést is kapok.
Együtt élünk a ciklusunkkal, és nem tudunk róla semmit, holott ez határoz meg nagyon sokmindent. A tudás és a megértés nyugalmat ad, egyfajta kompetencia érzést – a figyelemét, hogy tudatában vagy annak, ami benned zajlik.
Ennek fényében tudunk döntéseket hozni, magunk felé fordulni. Itt megint nagyon erősen visszajön az önismeret: megbékélsz magaddal és ennek a tudásnak az erejét az élet többi területén is tudod alkalmazni: párkapcsolatban, munkahelyen, edzés vagy koncentráció tekintetében.
Olyan extra visszajelzéseket is kapok, hogy egy szoprán operaénekesnő is elvégezte a tanfolyamot, és rájött, hogy a hangképzése hogyan változik a ciklusa során. Előtte is volt egy elképzelése arról, hogy befolyásolja, de a tanfolyam során világossá vált számára, melyik szakaszban hogyan változik, és mikor kell mondjuk több figyelmet szentelnie a rehabilitációra. Például, ha a luteális szakaszban van előadása, akkor a fellépése előtt jobban kíméli a hangját, akár napokig nem beszél. Mivel a párja is operaénekes, megérti. Így harmóniában, a testét, ciklusát figyelembe véve és tisztelve együtt élnek a ciklikusságával.
Fotó: LaDea/Sebestyén Gábor
A szexuális edukáció kapcsán is nagy változást látok társadalmi szinten abban, hogyan mennek át ezek a témák az emberek ingerküszöbén. Nemrég elindítottátok a szexuális segédeszközöket forgalmazó és szexuális egészséggel kapcsolatos webshopotokat, a Ladea-t. Te hogy látod ezt a témakört?
Cserháti-Herold Janka: Szerintem most már egyre jobban átmennek ezek a témák. A webshop indításánál akárkinek beszéltünk az ötletről, mindenki nagy nyitottsággal és jó érzéssel reagált. Éreztem bennük azt az „Úristen, de jó!” izgalmat.
Készítettünk előtte egy saját kérdőívet is, ami persze torzított, hiszen többnyire a követőim töltötték ki, de ezer fölötti kitöltésnél azt az eredményt kaptuk, hogy a nők ötven százalékának nem volt vagy nincs semmilyen szexuális segédeszköze, pedig szeretné kipróbálni. És pont ez a lényeg ebben az egészben: nyitott lenne rá, érdekli a téma, a saját szexualitása és gyönyöre, de nem talál olyan helyet, ahonnan szívesen vásárolna vagy ahol körbenézhetne, tájékozódhatna. Mi ezt a női fókuszt tartjuk fontosnak és testesítjük meg a webshoppal.
Szóval a nyitottság megvan az emberekben, és a sorozatokban is egyre többször mutatják már meg, mennyi féle test létezik. De vannak még hiányos területek, például a mozgáskorlátozottak szexualitása, vagy hogy az idősebb női korosztály, a menopauza után lévő nők igényei és lehetőségei is megjelenjenek a kínálatban. Magyarországon olyan, mintha az ötven pluszos nők nem léteznének. Mi edukálni is szeretnénk a Ladeával – azon túl, hogy szexshop és szex-wellness oldal vagyunk.
Fotó: LaDea/Sebestyén Gábor
Mi alapján választotok eszközöket a webshopra?
Cserháti-Herold Janka: Az elmúlt fél évben több ezer terméket néztem át online. Fontos szempont volt a funkció, az ár és az esztétika is. A weboldalunk is már azt a hangulatot hozza, amit képviselünk: a finom, nőies eleganciát. Nagyon figyeltünk arra, hogy semmi olyan nem kerüljön a kínálatunkba, ami egy kicsit is fenyegető vagy tárgyiasító érzést kelt.
A játékok mellett pedig a Hormonmentes.hu kínálatának egy része is helyet kap, fogamzásgátló-, menstruációs- és szexuális egészséggel kapcsolatos eszközökkel. Ezek mellé kerültek be a wellness kategóriás termékek, például masszázs eszközök, testékszerek vagy olyan játékok, amik használaton kívül szép és stílusos berendezési tárgyak lehetnek, és ránézésre senki nem mondja meg, hogy egy szexuális játékról van szó.
Végül pedig ott van az a termékkategória, ami a fájdalmas szexualitáshoz, a medencefenék izomzatának erősítéséhez kapcsolódik. 250 termékkel indult el a webshop, később lehet, hogy férfiaknak szóló eszközök is felkerülnek majd. De páros eszközeink már most is vannak.
Jól belehúztatok az elmúlt időszakban, ugyanis a webshop után most április 27-én egy új, csodás, női rendezvényetek lesz, a Ciklusfesztivál. A leírásában megfogott az a gondolat, hogy a múltat és a jövőt is gyógyítja ez a tabuk nélküli, női témákról szóló rendezvény, ahol mindenről lehet beszélni – ráadásul ennyi ember előtt. De önmagában az, hogy a női létnek, a ciklusnak van egy fesztiválja, elképesztően menő dolog.
Cserháti-Herold Janka: Ugye? Szerintem is!
Honnan jött az ötlet?
Cserháti-Herold Janka: Nem volt még ilyen. De képzeld el, a Ladeának a gondolata is már régen megfogalmazódott bennem, talán öt-hat évvel ezelőtt, de most jutottunk el odáig, hogy megvalósítsuk.
A Ciklusfesztivál ötlete is a Hormonmentes.hu indulása után egy évvel, 2016-ban már megfogalmazódott bennem. Persze, akkor nem volt még egy ennyire egzakt, formát öltött rendezvény. De tudtam, hogy valami ilyet szeretnék csinálni: egy programot, ahol összejövünk mi, nők, és a női testről, ciklusról, szexualitásról beszélgetünk nyíltan. És ahol lehet ünnepelni.
Hogy fog pontosan kinézni a fesztivál?
Cserháti-Herold Janka: Ez egy többszáz főre szervezett egynapos rendezvény lesz a testtel, a ciklussal, pszichológiával, önismerettel a fókuszban. A nagyteremben folyamatosan lesznek előadások és kerekasztal beszélgetések. Lesz reggeli női jóga, workshopok, női egészséggel kapcsolatos programok.
És lesznek persze kiállítóink, akik a női ciklussal, jólléttel kapcsolatos eszközöket árulnak – mi is kitelepülünk a Hormonmentes és a Ladea webshoppal egyaránt. Nagyon remélem, hogy ott lesz az a többszáz nő együtt, hogy kapcsolódjunk, beszélgessünk. Szerintem megértünk már rá, hogy ez megtörténjen.