A tél kezdetén gyakrabban érezhetjük gyengének, fáradékonynak magunkat, ilyenkor a vírusok is könnyebben támadják meg a szervezetünket. Miért fontos az immunrendszer erősítése és a vitaminok szedése? Milyen vitaminokkal tudjuk leginkább támogatni a szervezetünk egészséges működését? Dr. Moric Krisztina klinikai immunológus, allergológus válaszol.
Sokszor halljuk, hogy érdemes erősíteni az immunrendszerünket, különösen járványok idején. A vitaminok szedése tényleg segíthet befolyásolni a saját védekező rendszerünket?
Dr. Moric Krisztina: Természetesen fontos az immunrendszerünk erősítése, maga az immunitás szó is jelentése is az élő szervezet védettsége fertőzésekkel, mérgekkel szemben. Az immunrendszerünk véd meg minket minden olyan dologtól, ami számunkra káros lehet. Ezek lehetnek külső tényezők, mint a baktériumok, vírusok és paraziták, de véd a saját szervezetünkben végbemenő folyamatoktól, például védhet a tumoros sejtektől is. Az immunitással bíró szervezet képes ellenállni a behatoló kórokozóknak. Ha ez egyensúlyban van, akkor nincs probléma, ha valami miatt ez felborul, akkor jönnek a problémák.
Milyen tünetek utal(hat)nak arra, hogy nincs jó állapotban az immunrendszerünk?
Dr. Moric Krisztina: Ha a külső tényezőket nézzük, akkor a leggyakrabban az utal erre, hogy valaki nagyon gyakran betegszik meg.
Ha évente egyszer- kétszer belecsúszunk egy kisebb náthába, az teljesen normálisnak mondható. A gond akkor van, ha valaki az ősz beköszöntétől egészen a kora tavaszi időszakig folyamatosan betegeskedik, vagy akár az egész évben ilyen panaszai vannak.
Sajnos olyan helyzet is előfordul, hogy nem egy külső tényező játszik szerepet ebben, hanem az immunrendszer önmagát támadja meg. Ilyenkor beszélünk az autoimmun betegségekről.
Hogy tudjuk felmérni azt, hogy jelenleg épp milyen állapotban van az immunrendszerünk, szükségünk van-e plusz vitaminok szedésére?
Dr. Moric Krisztina: Ezt leginkább tapasztalati úton tudjuk felmérni. Gondoljuk át a következőket.
Jó-e a közérzetünk, az erőnlétünk? Tudunk-e sportolni? Nem ébredünk-e óriási fáradtsággal minden nap, nem vagyunk-e kedvetlenek? Esetleg nem hullik-e erőteljesen a hajunk, nem gyengültek-e meg a körmeink?
Ezek a tünetek természetesen más dolgokra is utalhatnak, nem csak és kizárólag az immunrendszerünk meggyengült állapotára. Azonban ha ezek a tünetek krónikussá válnak, ha hosszú hetek, akár hónapok telnek el ilyen állapotban, akkor mindenképp érdemes felkeresni egy szakembert.
A kivizsgálás mellett gyakori fáradékonyság, hajhullás és gyenge körmökre milyen vitaminokat javasolt szedni/nagyobb mennyiségben bevinni?
Dr. Moric Krisztina: Ha valaki hajhullással küzd, akkor a legjobb megoldás B- vitamin szedése, különösen B5, de jól jöhet ilyenkor az A-, C- és E-vitamin egyaránt. Ha valaki úgy érzi, hogy meggyengültek a körmei, akkor érdemes A- és B-vitamint, valamint cinket szedni, illetve, ha indokolt, akkor a vaspótlás is szóba jöhet. Fáradékonyság esetén a B-vitamin-család szedése javasolt.
Fotó: Debreczeni Zita
Ezekben az ún. vírusos időszakokban érdemes még azoknak is jobban odafigyelniük magukra, akár a vitaminok szedésére, akiknek egyébként stabil az immunrendszerük?
Dr. Moric Krisztina: Abban az értelemben talán igen, hogy ebben az időszakban az ő immunrendszerüket is több impulzus éri. Ha azonban stabil az immunrendszerünk, akkor mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy védjen minket. Természetesen nem elhanyagolható az sem, hogy egy vagy éppen öt beteg ember van-e körülöttünk aktuálisan.
Ha nagyon sok a beteg körülöttünk, és mellette még éppen sok stressz is ér bennünket, fáradtak és kimerültek vagyunk, akkor nagyobb az esély az ilyen jellegű megbetegedésekre is.
Ha már többször szóba került a stabil immunrendszer fogalma: mitől lesz stabil a szervezetünket védelmező rendszer?
Dr. Moric Krisztina:
Ha alapvetően egészséges életmódot élünk, vagyis többek közt színesen táplálkozunk (fogyasztunk zöldséget, gyümölcsöt, különböző húsokat, fehérjéket), sportolunk, odafigyelünk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, akkor ezekből meg is kaphatjuk a megfelelő vitaminmennyiséget és nincs szükség feltétlenül a pótlásra.
Általánosságban is igaz az a tény, hogy akkor érdemes valamit pótolni, ha abból kevés van. Ha valami miatt a táplálkozás során nem viszünk be eleget például a C-vitaminból, akkor természetesen érdemes azt más módon pótolni. Mivel Magyarország nem egy mediterrán ország, és az őszi-téli hónapokban kevesebb vitamint viszünk be a táplálékokon keresztül, ezért ebben az időszakban érdemes nagyobb hangsúlyt fektetni erre a témára.
Pontosan mire figyeljünk Magyarországon az őszi-téli időszakokban? Milyen vitaminok, étrendkiegészítők lehetnek szükséges kifejezetten ilyenkor a C és D-vitaminon kívül?
Dr. Moric Krisztina: Úgy gondolom, hogy leginkább a D-vitamin tud segíteni, mert ma már mindenféle gyümölcs és zöldség is behozható külföldről. A borús, kevesebb napfénnyel járó időszakokat viszont nem tudjuk máshogy megoldani, hacsak nem utazunk el tartósan egy napfényes helyre.
Hadd említsek egy személyes tapasztalatot: éppen az interjúnk előtt pár nappal egy kissé én is megbetegedtem, ezért úgy gondoltam, hogy a szokásos C-vitamin adagomat pár napig megduplázom. Jót tettem ezzel, vagy ilyenkor igazából már felesleges az ilyen eljárás?
Dr. Moric Krisztina:
Ha betegek vagyunk, akkor egyébként is rosszabb az immunrendszerünk állapota, tehát ha ilyenkor például több C-vitamint szedünk, azzal biztosan nem csinálunk rosszat.
A C-vitaminnak rengeteg jótékony hatása van, hogy csak párat említsek: gyorsítja például a fogak, a fogíny, a csontok és a vérerek fejlődését és megújulását, a bőr kollagénjének képződéséhez is szükség van rá. C-vitamin hiányában a bőrünk szárazzá válhat, de fokozza az immunrendszerünk működését is. A problémát inkább abban látom, ha valaki hónapokon, esetleg éveken keresztül túladagol egy adott vitamint.
A C-vitamin fontosságáról évek óta sokat hallunk, de emellett mostanában sokat hallani a D-vitamin immunerősítő hatásáról – valóban segít a betegségek megelőzésében?
Dr. Moric Krisztina:
Igen, a D-vitamin is abszolút erősíti az immunrendszerünket, valamint a csontjaink egészségnek megőrzésében is nagyon fontos szerepe van. Télen általában a legtöbben kevesebbet tartózkodunk kinn, a friss levegőn, kevesebb napfény ér bennünket, ilyenkor érdemes ráerősíteni vitaminokkal is a megfelelő D-vitamin szint fenntartásához.
Ám ha valaki például még ebben az időszakban is sokat tartózkodik napfényes helyeken, sokat sportol a szabadban, akkor erre nincs kiemelt szükség.
Fotó: Shutterstock
Melyek a leggyakoribb tévhitek a vitaminok szedésével kapcsolatban?
Dr. Moric Krisztina:
Például gyakori tévhit az, hogy a vitaminok szedése megelőzi a rákot. Ebben a témában a tanulmányok, a szakértői vélemények megoszlanak.
Hogy a vitaminok szedése csökkentheti-e a rák kialakulásának a kockázatát eléggé ingoványos talaj még napjainkban is. Egyes tanulmányok szerint a férfiak esetében csökkentette a rák kialakulásának kockázatát, más kutatások arra mutatnak rá, hogy mindkét nem esetében volt jótékony hatása, ám olyan kutatások is léteznek, amelyek viszont éppen arra mutatnak rá, hogy nincs összefüggés a két dolog között. Mivel egy nagyon komoly betegségről van szó, ezért kiemelten fontos, hogy egy ilyen diagnózisnál egészen biztosan nem lesz elég a C- és D-vitamin szedése.
Káros lehet az is, ha minden ok nélkül, meggondolatlanul öntjük magunkba akár több hónapon keresztül is a különböző vitaminokat. Hiszen egy ideig talán nem fog ez problémát okozni, azonban ha valamilyen tényleges problémánk van, a vitamin nem fogja azt megoldani.
Minden felnőttnek és gyereknek megvan az adott vitaminszükséglete, ha ez rendben van, és mi ennek ellenére indokolatlanul a többszörösére akarjuk ezt növelni, nem fogunk vele kiemeltebb hatásokat elérni. Én mindenkit arra bíztatnék, hogy ha baj van, akkor pótoljuk az adott vitamint, feleslegesen a túlszedést viszont senkinek sem javasolnám.
Melyek azok a vitamin párosítások, amelyek nem működnek jól, amelyeket nem érdemes egyidejűleg szedni? Vannak ilyen párosítások?
Dr. Moric Krisztina:
Egymást teljesen kizáró vitamin-párosítások tudomásom szerint nincsenek.
Arra azonban érdemes odafigyelni például, hogy ha zsírban oldódó vitaminokat, tehát D, E, K vagy A-vitamint szedünk, érdemes ezeket étkezés közben, vagy közvetlenül az után beszedni, a többi vitamin bevételét pedig hagyjuk meg például a nap másik felére.
Azt is tartsuk szem előtt, hogy ne fogyasszunk túl nagy mennyiséget belőlük, hiszen a vízoldékony vitaminokkal ellentétben (C- és B-vitamin komplex) ezek a hatóanyagok nem ürülnek ki a vizelettel, így akár túladagoláshoz is vezethet nagy mértékű fogyasztásuk. A javasolt vitaminmennyiség nemtől, kortól, állapottól (pl. van-e a háttérben betegség, ha igen, akkor milyen, állapotos nőről van-e szó stb.) függ.
Nagyon sokan szednek egyszerre magnéziumot és kalciumot is, viszont ha ezeket vegyítjük, akkor valójában egyiknek sem lesz különösebb hatása a szervezetünkre, semlegesíthetik egymást.
Ha mindenképp mindkettőt szedni akarjuk, akkor érdemes néhány óra különbséggel bevenni.
Érdekességként említeném meg, hogy például ha egy bizonyos fajta antibiotikumot kell szednünk, nevezetesen tetraciklin hatóanyagút, és ezt kiegészítjük még vas szedésével is, az csökkentheti a gyógyszer hatását, lelassíthatja a gyógyulási folyamatot.
Milyenek vitaminokat érdemes szedni egy gyereknek és milyeneket egy felnőttnek? Vannak alapvető különbségek?
Dr. Moric Krisztina: A gyerekek, ill. a serdülők számára kiemelten fontos szerepe van a vitaminoknak, fejlődő szervezet miatt.
A fejlődő szervezetek számára, az alapvetően megfelelő vitaminbevitel mellett kiemelten fontos, hogy kapjanak kellő mennyiségű A- és D-vitamint.
A gyerekekre is igaz az, ami ránk, felnőttekre: ha változatosan és egészségesen tudjuk őket táplálni, akkor nem feltétlenül van szükség plusz vitaminokra. A szülőknek persze nincs könnyű dolguk, hiszen a gyerekek általában éppen a zöldségekkel szoktak hadilábon állni. Manapság azonban már számos trükkös smoothie és más egészséges receptötlet is elérhető az interneten, amivel ez a probléma könnyen orvosolható.
Egy-egy betegség, vírus után hogyan tudjuk a leggyorsabban visszanyerni egészségünket?
Dr. Moric Krisztina: Nagyon fontos lenne a fokozatosság. Ha folytatjuk az egészséges életmódot, akkor akár pár nap múlva is visszatérhetünk a régi kerékvágásba. Sokan beleesnek abba a hibába, hogy alighogy felépültek egy komolyabb megbetegedésből, szinte azonnal ott akarják folytatni például a sportolást, ahol 1-2 héttel azelőtt abbahagyták.
Engedjük meg ilyenkor a szervezetünknek, hogy visszanyerje a korábbi formáját, és ne akarjunk rögtön visszatérni, ahol a betegség előtt abbahagytuk, hiszen az is egy komoly fizikai megterhelés.
A betegek nagyon sokszor nem is szoktak arra gondolni, hogy ez probléma lehet.
Milyen hasznos tanácsot tudna még adni azoknak az olvasóknak, akik a lehető legkevesebb megbetegedéssel szeretnék átvészelni a következő hónapokat?
Dr. Moric Krisztina: Mivel nincsenek igazi átmenetek az egyes évszakok között, ezért sokan éppen amiatt betegszenek meg, mert alulöltöznek, erre mindenképp érdemes odafigyelni. Ha valaki nagy, nyitott irodákban sok kollégával dolgozik egy térben, érdemes sokszor, mindössze pár percre átszellőztetni ezeket a helyiségeket, így jóval kisebb az esély arra, hogy bennragadnak a kórokozók.