Rózsaszín köd és felhőtlen babavárás? A várandósság sajnos nem minden pár számára ilyan romantikus. A stressz a terhesség alatt rengeteg leendő kismama és születendő gyermek életét befolyásolja. A kicsik egyharmada nem kívánt terhességből születik, sokan szenvednek depresszióban a várandósság alatt, ami sajnos a fejlődő magzatra is hatással van. Hogy miként és mit tehetünk, ha úgy érezzük, baj van, arról Barabás Anna anya-magzat kapcsolatanalízissel foglalkozó pszichológust kérdeztük.
Stressz a terhesség alatt – nem mindegy, hogy tartós vagy átmeneti
Az anyaméh a természet által alkotott tökéletes menedéke 9 hónapra a fejlődésben lévő magzatnak. Ezzel a környezettel találkozik először, itt épül fel sejtről-sejtre egy új élet. Már egy pár hetes kisbaba is hallja és érzékeli a külvilágot, valamint képes átérezni édesanyja minden érzelmét. Az anyuka lelki állapota a magzat idegrendszerének fejlődését is befolyásolj – így nem meglepő, hogy a stressz a terhesség alatt is hatással van a picire. A mindennapos stresszhatásokkal szemben, amennyiben azokat nyugalmi állapot követi, a magzat is ellenállóvá tud válni, viszont más a helyzet a tartós stresszel, pl. mélyszegénység, bántalmazás, váratlan veszteség, életveszélyes helyzetek.
Barabás Anna elmondta, a „tartós depressziónak és stressznek közvetlen hatása van a magzatra… Az anya huzamos depresszív állapota ugyanis károsíthatják a strukturális és funkcionális fejlődési folyamatokat. Ezeknek az élményeknek a várandósság korai és középidejű szakaszában (1. trimeszter vége, 2. trimeszter eleje) van a legnagyobb hatása a magzat fejlődésére, viselkedésére.”
Hormonális hatások
Barabás Annától megtudtuk, hogy magzati a korban a stressz és depresszió befolyással van az agyfejlődésre azáltal, hogy a fentiek által okozott magas kortizolszint gátolja az új sejtek képződését a hippokampuszban, sejtpusztulást okozva ezen a területen.
Így a magzati korban átélt tartós stresszt olyan morfológiai eltérésekkel hozzák összefüggésbe, mint a szájpad-hasadék, nyúlszáj, Down-szindróma, gyomorfekély, farkastorok.
A depresszív anyákra jellemző fokozott endorfintermelés is hatással van a magzatra – a magasabb endorfinszint fenntartásához egyre több ingerre van szüksége a magzatnak, amit mozgáson keresztül próbál magának biztosítani.
Stressz a terhesség alatt – szomorú következmények
Gyermek és felnőttkorban a tartós stresszt átélő anyák gyermekei változatos pszichiátriai megbetegedésekben szenvedhetnek.
Barabás Anna szerint:
„Fiúknál kisgyerekkorban gyakoribb a hiperaktivitás és önkontroll zavar, lányoknál a társas problémák. Összefüggésbe hozzák még a csökkent IQ-val, tanulási zavarokkal, elmaradt értelmi fejlődéssel is. Felnőtt korukban is gyakrabban fordul elő depresszív tünet, önbántás, társas kapcsolódási problémák, szív- és érrendszeri megbetegedések.”
Mit tehetek, ha úgy érzem, baj van?
A szakértő elmondta, ha úgy érezzük, hogy a születendő gyermekünk felé táplált érzéseinkkel valami baj van, esetleg nem támogató környezetben élünk, ne féljünk segítséget kérni.