Te tudod, hogy mik a rákmegelőzés alapszabályai? A testünk pár havonta újjászületik abból, amit megeszünk, de vajon a táplálkozásunk befolyásolja a rákos sejtek kialakulását? Hány évente és milyen szűrővizsgálatokra érdemes járnunk? Milyen ételekkel támogathatjuk a sejtjeink egészségének megőrzését? A Rákellenes Világnap alkalmából összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.
Rákmegelőzés a sejtek szintjén – A rákos sejtek kialakulása
Sejtjeink természetes elhalása előre be van programozva, hogy helyet adjanak az új sejteknek. Bizonyos értelemben a testünk pár havonta újraépíti önmagát azokból az építőanyagokból, amelyekkel ellátjuk az étrendünk révén. Néhány sejt azonban tovább marad, mint kellene – ezek a ráksejtek.
Ezek a sejtek a tudomány előtt egyelőre nem ismert módon kikapcsolják a saját önpusztító mechanizmusukat, és nem halnak el, amikor kellene. Mivel továbbra is virulnak és osztódnak, a ráksejtek végül tumorokat alakítanak ki, és potenciálisan az egész testben elterjedhetnek.
Minden sejtben vannak úgynevezett sajthalálreceptorok, amelyek elindítják az önpusztító sorozatot, a ráksejtek azonban ki tudják kapcsolni a saját sejthalálreceptoraikat.
Milyen gyakran érdemes rákszűrésre menni?
Fotó: Shutterstock
A szűrés célja a rák megelőzése, korai felismerése, a tüneteket és panaszokat még nem okozó rák, illetve rákmegelőző állapot felismerése a későbbi, súlyosabb következmények megelőzése érdekében.
Rákszűrésre érdemes minden évben, de legalább 3 évente elmenni, a vizsgálatok típusától függően. Feleslegesen, például évente többször viszont ne tegyük ki magunkat vizsgálatoknak, hacsak orvos másképp nem rendeli. A rákmegelőzés érdekében a legfontosabb az egészséges, mértéktartó táplálkozás, a stressz levezetése és a rendszeres testmozgás.
Szűrővizsgálatok korosztály szerint:
- tüdőrák: tüdőszűrő évente
- méhnyakrák: 25-65 év közötti nőknél háromévente, 65 éves kortól évente
- emlőrák: 45-65 év közötti nőknél mammográfia kétévente, 65 éves kortól évente
- vastagbélrák: 45 év felett székletből rejtett vér kimutatása, vastagbéltükrözés
- prosztatarák: vérvizsgálat (PSA) évente középkorú, és ennél idősebb férfiak esetében
- melanoma: 2-3 évente bőrgyógyászati vizsgálat
A rákmegelőzés kapcsán fontos kiemelni az önvizsgálat jelentőségét is. Nőknél elengedhetetlen az emlők áttapintása minden hónapban, nemtől függetlenül pedig a bőr folyamatos ellenőrzése, a szájüreg áttekintése.
Rákmegelőzés szempontjából a nőknek a két legfontosabb szűrés a mellrák és a méhnyakrák szűrés.
A bőrrák miatti bőrvizsgálat leginkább – de nem kizárólag – azoknak javasolt, akiknek sok anyajegyük van.
Orvoshoz akkor érdemes fordulni, ha megváltozik egy anyajegyünk, egyenetlenné válik a felülete, vérezni kezd, vagy ha a bőrünkön olyan pirosas, fénylő terület bukkan fel, ami eddig nem volt ott.
Férfiaknál a prosztata vizsgálat lehet akár életmentő is: a szakemberek 40 éves kor felett az évenkénti rákszűrést ajánlják. Természetesen nem csak rákos elváltozás okozhat problémát, hiszen a megnagyobbodás idős korban nagyon gyakori.
Rákmegelőzés étkezéssel – Mit egyél, hogy egészséges maradj?
Fotó: Dan Gold, Unsplash
Köztudott, hogy az egészségmegőrzés – és többek között a rákmegelőzés – érdekében naponta több adag gyümölcsöt és zöldséget kell megennünk, különféle színekben, a bennük található különféle tápanyagok megszerzéséhez. Ezeket az ételeket rákmegelőző hatásuk miatt különösen érdemes az étrendünkbe iktatni.
Kurkuma
A kurkumában lévő kurkumin képes arra, hogy a sejthalálreceptorokat bekapcsolja a sejtekben. Viszont közvetlenül is el tudja pusztítani a ráksejteket a bennük lévő, kaszpázoknak nevezett „kivégző enzimek” aktiválásával.
Érdemes beilleszteni az étrendbe napi ¼ teáskanállal, akár fekete bors kíséretében, ez ugyanis 2000% -kal is felerősítheti a kurkuma hatását.
Keresztes virágú zöldségek
Keresztes virágú zöldségek közé tartozik a brokkoli, a kelbimbó, a káposzta, a karfiol, a kelkáposzta, a bok choy, a fehérrépa, a vízitorma és a mustár.
Számos népességalapú tanulmány kimutatta, hogy szoros összefüggés van a keresztesvirágú zöldségek nagyobb mértékű fogyasztása és a daganatok kockázatának csökkenése között, beleértve a tüdőrákot, a hasnyálmirigyrákot, a vastagbélrákot, a vesesejtes karcinómát, a petefészekrákot, a gyomorrákot, a hólyagrákot és az emlőrákot. A keresztesvirágú zöldségekben gazdag étrend tehát segíthet a különböző ráktípusok megelőzésében.
Bogyós gyümölcsök
A bogyós gyümölcsök hathatós védelmet nyújtanak a rák ellen, erősítik az immunrendszert, vigyáznak a májra és az agyra.
Vásárlás közben keresd a legpirosabb epret, a legfeketébb szedret, a legpirosabb paradicsomot és a lehető legsötétebb zöld brokkolit. Az élénk színeket biztosító anyagok ugyanis maguk az öregedésgátló, rák ellen küzdő antioxidánsok.
Fotó: Shutterstock
Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23679348/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22706630/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22877795/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24341734/
https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-10-162