Bár a statisztika sötét képet fest, és a megelőzést támogató csodaszerről sem tudunk, a mellrák leküzdésében sokat segít a korai felismerés. Ehhez pedig a rendszeres önvizsgálat az egyetlen út.
Magyarországon minden nyolc-kilencedik nő találkozik mellrákkal az élete során. Nem csoda, hogy ez a leggyakrabban előforduló rákos megbetegedés a magyar nők körében. Mi több, 2020-ra a tüdőrákot megelőzve a mellrák vált a leggyakrabban diagnosztizált rákos megbetegedéssé a WHO statisztikája szerint.
A számok mögött azonban valódi sorsok bújnak meg, amik hol kevesebb, hol több nyilvánosságot kapnak. Mindezek ellenére még mindig keveset tudunk erről a betegségről.
Mit lehet tenni a mellrák ellen?
A szakma egészen egyöntetűen vélekedik: nincsen csodaszer, vagy -módszer a mellrák megelőzéséhez. A kutatások még nem bizonyították egyértelműen, hogy a rák ezen formája milyen összefüggésben áll az életmóddal, vagy a genetikával. A rendszeres önvizsgálat lehet a kulcsa a korai felismerésnek. Erre pedig pontosan 5 percet elengedő minden hónapban rászánni a szakemberek szerint.
Fotó: Shutterstock
Kulcs az önvizsgálatban – kulcs az önvizsgálathoz
A havi néhány perces vizsgálat az egyik legfontosabb “én-idő”, amit tényleg rutinszerűen érdemes végezni. A szakemberek szerint a menstruációt követő 5-10. napban, lehetőleg mindig ugyanazon a ciklusnapon érdemes az önvizsgálatot végezni. Hogy miért is?
Fotó: Shutterstock
A ciklus második felében a mell szövete megduzzadhat, ezáltal nehezebben áttapintható. A rendszeres önvizsgálat ugyanakkor segít a test és változásainak megértésében és jelentősen növeli a mellrák okozta elváltozások korai felismerését.
Az önvizsgálat hogyanjában a ciklus tudatosságról szóló cikkünkben ajánlott Dr Varga Zsuzsanna aktuális és friss útmutatója segíthet.
A kockázatcsökkentés a mellrák esetében nem lebecsülendő
Ha biztosan megelőzni nem is, csökkenteni azért tudjuk az emlőrák kialakulásának kockázatát. Az ehhez vezető legbiztosabb út jelenlegi tudásunk szerint a rendszeres testmozgás és az egészséges testsúly Az amerikai Centers for Disease Control and Prevention (CDC) javaslata alapján a napi 30 perces testmozgás, az alkohol és a dohányzás elkerülése, valamint a családi kórtörténet ismerete mind-mind csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát.
Itthoni szervezet is létezik, amit figyelemfelhívó kampányai és hasznos információi miatt érdemes követni. A 2002 óta létező legnagyobb magyar szervezet, az Egészség Hídja Összefogás célként tűzte ki a mellrákos megbetegedések halálozási arányának csökkentését, amit szakmai alapokon nyugvó felvilágosítással és kommunikációval igyekeznek elérni. A szervezet felhívja arra is a figyelmet, hogy az évi rendszeres szűrővizsgálat az egyetlen jelenleg ismert módszer, amellyel a korai elváltozások is felfedezhetőek.
Fotó: Shutterstock
Főkép: Shutterstock