Intimkehely, menstruációs bugyi, mosható betét. Arról már biztosan hallottál, hogy ezek a termékek fenntartható megoldást ígérnek az egyszerhasználatos menstruációs termékekkel szemben. De vajon mi igaz abból, hogy egészségesebbek is? És tényleg a pénztárcánk is örülni fog a zero waste menstruációs termékekre való átállásnak? Kiszámoltuk!
Hallottál már a zero waste mensi fogalmáról, de nem tudod elképzelni, hogyan működik? Láttál már termékeket, de féltél kipróbálni őket? Akkor jó helyen jársz, mert ebben a cikkben megosztom veled, miért is éri meg a zero waste menstruációs termékekre váltani!
Fotó: Pexels
Zero waste mensi – Mitől egészségesebb?
Zero waste menstruáció sok szempontból jó dolog, de legfőképpen az egészségünknek használ. Bár a megszokott termékek, mint az egyszer használatos betétek és tamponok kényelmesebbnek tűnhetnek, ezekben a termékekben rengeteg a műanyag, és nem csak a külső borításra gondolok, ami kibontásnál a kukában landol.
Azokban a részekben is van műanyag és vegyszer, amelyek hozzánk érnek. Ezeket az eszközöket klórozással fehérítik, ráadásul az alapanyag gyapotnövény is már nem egy vegyszerrel találkozik termesztése során.
Ezek az anyagok nem csak a menstruációs vért szívják magukba, hanem a hüvely alapvető nedvességét is, ami kiszáríthatja és irritálhatja azt. Felületükön rengeteg baktérium tud megtelepedni, mivel nem szellőznek túl jól.
Mindezek felett ott van a toxikus sokk szindróma, aminek az esélyét a tamponhasználat növeli.
Zöld mensi – Mitől zöldebb?
Egyrészt újra és újra felhasználhatod ezeket a termékeket, melyek élettartama 5-10 év közé tevődik. Nincs minden használatnál kidobandó műanyag és nincs havonta ismétlődő vásárlás sem. Egy egészségügyi betét lebomlási ideje 500 és 800 év közé tehető. Nem annyira zero waste, igaz?
Zero waste menstruációs termékekre váltani 3 eszközzel tudsz, ezek: a mosható betét, a menstruációs bugyi és a menstruációs kehely.
A mosható betétek és a menstruációs bugyik általában OEKO-TEX tanúsítvánnyal rendelkező anyagokból készülnek, ami azt jelenti, hogy károsanyag szempontjából ellenőrzöttek, és csak környezetbarát követelményeknek megfelelő üzemekből származnak. A pamut lebomlási ideje fél év körül van.
A menstruációs kelyhek orvosi szilikonból készülnek, amelyek ezáltal (természetesen a megfelelő használat mellett) higiénikusak és tartósak. A lebomlási idejük persze hosszabb, de inkább egy-két darab intimkehely, mint mondjuk 10.000 darab tampon, nem?
Fotó: Pexels
Zero waste menstruációs termékekre váltani a pénztárcánknak is jobb?
Nos, ez egyénileg kiszámolható, de most a saját tapasztalataim és szokásaim alapján számoltam ki, hogy mennyit költöttem a klasszikus eszközök használatával a menstruációmra.
Körülbelül 10 éves korom óta menstruálok. Eleinte betétet használtam, aztán áttértem a tamponra körülbelül 15 éves koromban, onnantól kezdve ez volt a fő vonal, míg 31 nem lettem. A menstruációm 5 napos, viszont erős. Évente 13 alkalommal jön meg. Én általában drogériás terméket használtam, mert meg voltam elégedve az árával és a minőségével. Ha a betétek és tamponok darabárát nézem, erős vérzéshez, tehát főleg a szuper nedvszívóképességű eszközöket veszem figyelembe, akkor a darabár 40-70 forint között van. Számoljunk 55-el.
Fotó: Pexels
Ha 23 éve menstruálok, akkor eddig körülbelül 1495 napot menstruáltam, ebből levonom azt a két évet, amit már zero waste mensi cuccokkal töltöttem. Kijön 1365 nap (23x13x5=1495; 1495-130=1365). Egy dobozban átlagosan 16 darab termék van, ezt egy havi alatt el is használom. Tehát évente 13×16 darabot használok el, ami 208 eldobott termék, 21 év alatt ez 4368 darab tampon. Ez felszorozva 55-el 240.240 forint. Szóval körülbelül ennyit költöttem eddig alsó hangon a menstruációmra (a biztonsági tisztasági betétet, az átázott, kidobásra ítélt fehérneműket, nadrágokat nem számolva), és ha még 19 évig, vagyis 50 éves koromig menstruálok eldobható termékekkel, akkor még 217.360 forintot költenék majd erre el.
A mostani árak mellett ez összesen 457.600 forint. Ehhez képest egy menstruációs kehely 3.500-10.000 forint körül kapható. és megfelelő használat mellett 10 évet is kibírhat egy jobb minőségű kehely.
A mosható betétek ára nagyon változó, csomagban nyilván olcsóbb, de összességében 1.500-3.500 forint között mozog a darabáruk. Élettartamukat 5 évre teszik megfelelő kezelés mellett.
A menstruációs bugyikból is lehet már olcsóbb, drogériásat kapni, ezek 7.000 forint körül kezdődnek, viszont a fazonuk, méreteik korlátozottak. A drágább verziók 9.000-11.5000 forintos darabárral léteznek, de bőven megérik azt a pár plusz ezrest, amit eleinte rá kell szánni. Kezdetben elég lehet a 3 bugyi, az ideális természetesen 5-7 darab között mozog. Évekig használhatod őket, és cirka két év alatt visszahozzák az árukat.
Én This is redy bugyikat használok, konkrétan a PRO Pakkot, ami egy Flow (1,5 normál tamponnyi vért bír el), egy Power (2,5 normál tamponnyi vért bír el) és egy Power++ (éjszakai, hosszított nedvességtartó réteggel, 2,5 normál tamponnyi vért bír el) bugyit tartalmaz. Ez a pakk most 27.995 forint, talán pár éve egy-két ezressel olcsóbban vettem, de még mindig a legjobb árú kezdő csomag. A menstruációs kelyheim 4.000 forintba kerültek. Van három, kb. 5.000 forint értékű mosható betétem is, de ezeket nem használom.
Fotó: Shutterstock
Ez összesen 36.995 forint, az elmúlt két évben. Szóval kb. jövőre visszahozza az árát a kidobható termékekhez képest, és még évekig nem kell új dolgokat vennem.
Összességében tehát elmondható, hogy mindenképpen pénztárcabarátabb a zero waste mensi, még akkor is, ha esetleg eleinte nagyobb befektetést igényel az ügy.
Következő cikkünkben a zero waste menstruációs termékekkel kapcsolatos, sokszor tabunak számító kérdésekre is választ adunk!