A bőr nem csupán fizikai védőréteg, hanem belső állapotunk tükre is. Az elmúlt években a pszichodermatológia, a bőrgyógyászat és a pszichológia határán lévő tudomány vizsgálta a bőrelváltozások lelki hátterét. Mit üzen a bőrünk lelki állapotunkról és mentális egészségünkről?

A mindennapokban rengeteg stresszel, szorongással és egyéb mentális megterheléssel kell megküzdenünk, melyek bőrünkön is megmutatkoznak. Az elfojtott érzelmek és feldolgozatlan traumák is fizikai tünetként jelenhetnek meg kívülről. A bőr a test és a külvilág határvonala, ezért különösen érzékenyen reagál belső működéseinkre. A vegetatív idegrendszeren keresztül a stressz hatására felszabaduló hormonok (például kortizol) gyulladásos folyamatokat indíthatnak be, csökkentve ezzel a bőr védekezőképességét vagy akár tovább fokozhatják a már meglévő bőrproblémákat.
A pszichodermatológia elsősorban a fizikai tünetek mögött rejlő lelki összefüggéseket kutatja, hiszen a tünetek kezelése mellett, az elsődleges a probléma gyökerének -ebben az esetben lelki problémának – a megszüntetése.
Nézzük melyek a legjellemzőbb pszichoszomatikus bőrreakciók:
Ekcéma: Belső feszültségre és elfojtott érzelmekre utal, valamint a háttérben meghúzódhat túlzott megfelelési kényszeris.
Pikkelysömör: Elhatárolódásra és túlzott védekezés a külvilággal szemben. Gyakran mély lelki sebeket hordoz az illető vagy akár traumákkal teli múltat.
Akne: Önbizalomhiány, belső harcok és el nem fogadott érzések mutatkozhatnak meg akne formájában. Ráadásul ebben az esetben (is) ördögi kör jöhet létre, hiszen az illető szorong, ez aknékat eredményez, amely hatással van az önbizalmára (szégyenlős, visszahúzódó lesz) mely ismét szorongást és önbizalomhiányt eredményez.
Rosacea: A rosacea mögött elfojtott frusztráció és belső düh gyökerezhet, amit azonban az képtelen elfogadni. Nem véletlen, hogy égő piros foltokként jelentkezik külső tünetekben a szégyenérzet.

A lelki egyensúly helyreállítása sokat segíthet bőrpanaszok esetén, foglalkozzunk tehát azok lehetséges lelki hátterével is. Ám bármely tünet jelentkezése esetén, főleg, ha a tünetek súlyosbodnak, forduljunk szakemberhez!
Az alapvető stresszkezelő technikákon túl (relaxáció, jóga, meditáció) jó, ha felkeresünk egy támogató csoportot, ahol hasonló problémákkal küzdenek, hiszen a közösség ereje gyógyító hatású lehet. Szerencsére manapság még a világsztárok is felvállalják bőrük tökéletlenségét vagy éppen bőrbetegségeiket, ezzel is ösztönözve másokat arra, hogy fogadják el önmagukat és rombolják le a tökéletesség – kultuszt.
Figyeljetek oda belső jelzéseitekre és ne csak a tüneteket kezeljétek, hanem tárjátok fel az okokat is!
Forrás: https://www.apa.org/monitor/2015/02/cover-skin
Kép forrása: Shutterstock