Az étkezés nyáron is elengedhetetlen, ugyanakkor a nagy melegben más szabályok vonatkoznak arra, hogyan táplálhatjuk a testünket megfelelően. Szerencsére rengeteg szezonális alapanyaggal és inspirációval lát el minket ilyenkor a természet, és az ötelemes, valamint az ayurvédikus étrendek is segíthetnek. Ismerd meg, hogyan!
A nagy nyári hőség és váltakozó frontok bizony megnehezítik a döntést, milyen ételekkel támogassuk a szervezetünket, nem ritka ilyenkor az étvágytalanság sem napközben. De ennünk akkor is kell, a vitamindús, szezonális alapanyagokra épülő táplálkozással pedig nehéz mellélőni: most eláruljuk, mit egyél és hogyan készítsd el az ételeket úgy, hogy az étkezés nyáron is könnyed és élvezetes legyen!
Fotó: Pexels
Étkezés nyáron, szezonális alapanyagokból
Az év eme szakaszában nem panaszkodhatunk a választékra: most van a sokoldalú cukkini, a szinte feketéllő padlizsán és egyéb tökfélék, a napérlelte, lédús paprika és paradicsom, valamint roppanós uborka szezonja is. De akkor sem kell a piacnál messzebbre mennünk, ha természetesen édes és kellemesen savanykás ízekre vágyunk a gyümölcsök képében: érik a barack, a málna, az egres, de a cseresznye és meggy szezonjának vége is elcsíphető még ilyenkor.
Ilyenkor érdemes őket frissen, vagy ahogy egy későbbi pontban részletezzük, egy könnyed pirítással fogyasztani őket, de fermentálással, befőzéssel vagy fagyasztással a hidegebb napokra is eltehetjük a nyár ízeit.
Fotó: Pexels
Piríts rá!
Teljesen megértjük, hogy amikor 40 fok felé közelít a hőmérő mutatója, akkor leginkább egy friss salátára vágysz. De az ötemeles étrend tanítása szerint az étkezés nyáron akkor lesz a legkiegyensúlyozotabb, ha a nyers zöldségeket naponta többször legalább egy könnyed pirítással vagy párolással kezelt ételekkel kombináljuk. Miért? Mert a túl sok nyers finomság lehűti az emésztőrendszert. Erre a test izzadással reagál, a nagy hőingadozás pedig megterhelő a test számára.
Persze nem kell órákig a konyhában állnod a hőségben és attól se tarts, hogy így túl egyhangú lesz az étkezés: egy gyors blansírozás vagy sütőzacskós, esetleg air fryer-es sütés, vagy egy kerti partival egybekötött grillezés után már élvezheted is a finomabbnál finomabb ételeket!
Fotó: Pexels
Vegyél vissza a csípősségből!
A csípős ételek által kiváltott izzadás és szárító hatás ilyenkor az ellenséged lehet. Így bors vagy paprika helyett most használj borsikafüvet! A szárított fűszerek is túlzottan dinamizálhatnak. Most van itt az ideje a balkonládákban nevelgetett friss bazsalikom, oregánó, petrezselyem, tárkony, rozmaring és kakukkfű felhasználásának!
Jéghideg limonádé helyett meleg tea?
A belső hőegyenlítés szabálya nem csak az ételekre, a folyadékokra is vonatkozik! Az ajánlott napi 2-2,5 liter folyadékbevitelbe csempéssz be időnként meleg teát vagy levest, ahogy a sivatagban élő népek is teszik!
Főkép: Shutterstock