Te tudod miért fontos a rákszűrés? Hogy milyen vizsgálatokra és milyen gyakran kell menned? Mit kell magadon vizsgálnod? Ez nagyban függ a biológiai nemedtől, a korcsoportodtól és az egészségi állapotodtól is, ezért segítünk a legfontosabb tudnivalókkal.
Így alakulnak ki a rákos sejtek
Sejtjeink természetes elhalása előre programozott: minden sejtben megtalálhatóak úgynevezett sejthalálreceptorok, amik elindítják az önpusztító sorozatot. A ráksejtek azonban a kelleténél tovább maradnak, mert ki tudják kapcsolni a saját sejthalálreceptoraikat.
Mire való a rákszűrés?
A rákszűrés célja elsősorban a megelőzés és korai felismerés. A szűrések kimutathatják a tüneteket, panaszokat még nem okozó rák jelenlétét és felismerését, ezáltal megelőzhetőek a későbbi, súlyosabb következmények.
Milyen gyakran menjek rákszűrésre?
A rákszűrés a vizsgálatok típusától függően évente, de legalább 3 évente javasolt. Évente többször csak akkor menjünk, ha azt orvos rendeli el. A rákszűrés mellett a rákmegelőzés érdekében fontos az egészséges, mértéktartó táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a stressz levezetése és érzelmeink megfelelő kifejezésének és feldolgozásának képessége.
Amennyiben valamilyen tünetet tapasztalunk magunkon, természetesen azonnal forduljunk orvoshoz!
A javasolt vizsgálatok a következőek:
- tüdőrák: tüdőszűrő évente
- méhnyakrák: 25-65 év közötti nőknél háromévente, 65 éves kortól évente
- emlőrák: önvizsgálat havonta, 45-65 év közötti nőknél mammográfia kétévente, 65 éves kortól évente
- vastagbélrák: 45 év felett székletből rejtett vér kimutatása, vastagbéltükrözés
- prosztatarák: vérvizsgálat (PSA) évente középkorú, és ennél idősebb férfiak esetében
- hererák: önvizsgálat havonta, orvosi vizsgálat tünetek megjelenésekor
- melanoma: rendszeres önvizsgálat, 2-3 évente bőrgyógyászati vizsgálat
Önvizsgálat, önvizsgálat, önvizsgálat
Egyes ráktípusok megelőzése kapcsán az önvizsgálat is kiemelt fontosságú. Nőknél havonta egyszer – lehetőleg a ciklus ugyanazon napján – a mellek alapos áttapintása, férfiak esetében a herék havi önvizsgálata elengedhetetlen.
Fotó: Pexels
Főleg, de nem kizárólag dohányosoknál fontos a szájüreg vizsgálata is – elváltozások, nem gyógyuló vérzések, elszíneződések, fekélyek ellenőrzése az ajkakon, az ínyen, a szájpadláson, a nyelven vagy a nyelv alatt.
Nemtől és kortól függetlenül fontos a bőrünk rendszeres vizsgálata is – ellenőrizzük, vannak-e megnagyobodott, elszíneződött, sebes anyajegyeink. Forduljunk orvoshoz, ha anyajegyünk felülete megváltozott, vérzik, vagy bőrünkön addig nem jelentkező pirosas, fénylő felületek jelennek meg.
Ha pedig nőként komoly medence-táji fájdalmat, fájdalmas vagy ritka/rendszertelen menstruációt, fájdalmas közösülést, testsúlynövekedést, megerősödő testszőrzetet és pattanások kialakulását tapasztaljuk, fennállhat a PCOS vagy endometriózis veszélye is. Kezdjük el a kivizsgálást!
Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23679348/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22706630 /
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22877795/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24341734/
https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-10-162
rakgyogyitas.hu
Főkép: Shutterstock