A migrén gyakori betegség, minden ötödik nőt és minden tizenötödik férfit érint. Egyelőre nincs rá gyógymód, még azt is kutatják, hogy mitől alakul ki. De pontosan mi is a migrén? Hogyan lehet megelőzni? Íme a mi migrén-gyorstalpalónk!
Mi a migrén?
Gyakran hallhatod a migrén kifejezést, főleg a mostanában, hogy mindenki migrén-piercinggel a fülében rohangál. De mi is az a migrén?
A migrén egy közepesen vagy nagyon erős fejfájás, ami általában a fej egyik oldalán jelentkezik. Gyakran együtt jár hányingerrel, hányással, fény- és zajérzékenységgel is, és általában romlik, ha mozogni próbálunk.
Fontos felismerni a fejgörcs kezdeti jeleit, hogy időben elkezdhessük enyhíteni a tüneteket, ezzel megakadályozhatjuk, hogy teljes erősséggel teperjen le minket a fejfájás. Ha az erős fejfájás havonta ötször vagy többször jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni a problémával.
Fotó: Pexels
A migrén első jelei
A migrén előtt már érzékelhetjük, hogy változik a hangulatunk, az étvágyunk, az energiaszintünk és a viselkedésünk.
Ezután általában az aura tünetei érkeznek. Az aura az erős fejfájás előtt jelentkező tünetegyüttes neve, ami bár nem fordul elő mindenkinél, de érdemes megismerni, hiszen sokat segíthet, ha felismerjük. Többféle migrén létezik, ilyen az aurás migrén, az aura nélküli migrén, de előfordulhat az is, hogy csak az aura jelentkezik. Ezt csendes migrénnek nevezzük.
Az aura tünetei lehetnek:
- látászavar, fényvillanások, vakfoltok
- zsibbadás, érzéketlenség vagy bizsergés
- szédülés, egyensúlyzavar
- beszédzavar
- ritkán eszméletvesztés
Az aura hossza általában 5 perc és egy óra közé tehető, de ez mindenkinél eltérő.
Az aurát általában már az éles, lüktetőt fejfájás követi, ami jellemzően a fej egyik oldalára koncentrálódik. Ilyenkor nagyon zavaró lesz minden fény- és hanghatás, és gyakran jelentkezik hányás, hasmenés. A koncentrációképesség szinte teljesen megszűnik, egyfajta mentális köd ereszkedik az agyra. A fejfájás időtartama 4 órától 72 óráig is kiterjedhet.
Ezután a feloszlás következik, amikor szép lassan elmúlnak a tünetek.
Fotó: Pexels
A migrén kiváltó okai
Az, hogy pontosan mi okozza a migrént, a mai napig rejtély, jelenleg egy időszakos rendellenes agyi tevékenységre gyanakodnak. Az biztos, hogy a jó fizikai és mentális állapot segít abban, hogy a rohamok ritkán jelentkezzenek. Lehet hormonális oka a migrénnek, például menstruáció alatt, de okozhatja stressz vagy fáradtság is. Ahogy bizonyos életmódbeli mintákkal, úgy egyes ételekkel is találtak összefüggést a migrén kialakulása kapcsán.
A migrén megelőzése és enyhítése
Az alábbi praktikák segíthetnek megelőzni a migrént, de bevethetőek akkor is, ha a korábban említett tüneteket észleled magadon. Ha ezek a tippek nem segítenek, akkor kérj orvosi segítséget, hogy milyen gyógyszert érdemes szedned a tünetek enyhítésére!
1.Szabályos alvás
A megfelelő pihenés és az állandó alvási rutin kialakítása segíthet csökkenteni a migrénes epizódok gyakoriságát és súlyosságát. Az elégséges alvás hozzájárul az idegrendszer egyensúlyához, ami fontos a migrén kialakulásának megelőzésében.
Ha már elért a fájdalom, az alvás segíthet átvészelni a legrosszabb pillanatokat, így próbálj meg szundítani egyet!
Fotó: Pexels
2. Egészséges étkezés és folyadékbevitel
Bizonyos ételek és italok ellenjavalltak migrén esetén, ilyen például a penészes sajt, a kávé, a vörösbor, a csokoládé, a füstölt húsárú, a savanyúság és a pezsgő. A koffein és a túlzott cukorfogyasztás növelheti a migrén esélyét és súlyosságát, így ezeket mellőzzük, ha már fáj a fejünk!
Enyhülhetnek a tüneteink, ha sok zöldséget vagy gyümölcsöt fogyasztunk, például a burgonyát, banánt, almát, vagy a tejtermékek közül joghurtot vagy túrót.
Nagyon fontos migrén esetén a szervezet hidratáltsága szempontjából, hogy elegendő mennyiségű vizet fogyasszunk!
Fotó: Pexels
3.Vitaminok
A vitaminhiány is vezethet migrénhez, így elengedhetetlen ezek pótlása.
Az idegrendszerünk és a fejfájás megelőzésének szempontjából a leglényegesebb a magnézium. Érdemes még A, B6, B12, C, D és E vitamint is szednünk.
Viszont arra figyeljünk, hogy ne vigyük túlzásba, főleg az utolsó kettő fogyasztását.
Fotó: Pexels
4. Stresszkezelés, relaxációs technikák, testmozgás
A stressz gyakran lehet kiváltó oka a migrénnek.
Az olyan relaxációs technikák, mint a mély légzés, meditáció vagy jóga segíthetnek csökkenteni a stresszt a hétköznapokban és megelőzhetik az erős fejfájás kialakulását, enyhíthetik annak tüneteit.
Ha viszont már észleljük magunkon a jeleket, akkor maradjunk a meditációnál és a légzéstechnikáknál, mert a mozgás nagy eséllyel súlyosbítja majd a fájdalmat és a hányingert!
Fotó: Pexels
5. Sötét és csendes környezet
A migrén általában fokozott fény- és hangérzékenységgel jár. Ha a kezdeti tüneteket észleled, igyekezz olyan sötét, csendes környezetbe vonulni, ahol kevésbé vagy kitéve a stimulációknak.
Húzd be a függönyt, takard el a szemed, dugd be füldugóval a füled. A hideg borogatás szintén segíthet komfortosabban érezni magad!
Fotó: Pexels
6. Praktikus gyógynövények
Bizonyos gyógynövények segíthetnek a migrén tüneteit kezelni, például a borsmentaolaj halántékba masszírozva enyhítheti a fájdalmat.
A fejfájásra a csalán, citromfű, levendula és svédkeserű mind megfelelő gyógynövény, amelyekből lehet teát készíteni, vagy csak párologtatni őket a szobában.
A gyomor panaszaira érdemes kipróbálni a gyömbért, akár önmagában elrágcsálva, akár cukorka vagy tea formájában fogyasztva.
Fotó: Pexels
Főkép: Shutterstock