Tudtad, hogy egy átlagos ölelés 3 másodpercig tart? Az ölelés egyszerű, nonverbális formája a másik iránt érzett szeretetünk kifejezésének. Ki nagyon, ki kevésbé szeret ölelkezni, pedig az ölelés nagyon egészséges. De miért ennyire jó ölelni? Hogyan a legjobb ölelni? Július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja, ennek alkalmából jártunk utána az ölelés tudományának!
A tökéletes ölelés
Az ölelés az életünk egyik legkorábbi közlési formája, nem csoda, hogy létezik a Nemzeti Ölelés Napja.
Virginia Satir pszichoterapeuta sokat idézett mondata szerint „Napi 4 ölelésre van szükségünk a túléléshez, napi 8 ölelés szükséges az élet megtartásához és napi 12 ölelésre van szükségünk a növekedéshez.”.
Gyerekkorunktól kezdve így kommunikáltuk a szeretetünket, és felénk is ezzel jelezték, hogy szeretve vagyunk. Az ölelés sebeket gyógyított be az ovis barátokkal rosszul elsült játék után. Felhorzsolt térdeket és összetört szíveket is segített már behegedni. A családon belüli ölelések általában hosszúak és bensőségesek. De vannak helyzetek, amikor barátokkal, kollégákkal vagy távolabbi rokonokkal kerülünk ölelgetős helyzetbe. Ilyenkor nagyon kellemetlen, ráadásul félreérthető lehet egy elnyújtottabb ölelés.
Fotó: Pexels
De nem kell aggódnunk, szerencsére már ezzel kapcsolatban is végeztek kutatást. Az Acta Psychologica elnevezésű szakfolyóiratban megjelent kutatás két részben is vizsgálta az ölelést. Az angol kutatócsoport első vizsgálata 48 nőt kért fel az egyetemi hallgatók közül, hogy vegyenek részt a kutatásban, ahol egy kutatónő egyenként megölelte őket. A hallgatók szemét bekötötték, a kutatónő pedig 1, 5 és 10 másodperc hosszan megölelte őket. Az ölelések kétféle módon zajlottak, egyrészt a keresztező formában, amikor az egyik kar a váll felett, a másik a derékon át ölel, másrészt amikor mindkét kar vagy a nyak köré vagy a derék köré fonódik.
Ebből a kutatásból az derült ki, hogy az 1 másodperces ölelés nem annyira élvezetes, az 5 és a 10 másodperces ölelés viszont nagyon jóleső és kielégítő. Ez annyira igaz, hogy két hallgató ölelését kizárták a vizsgálatból, mivel nem hagyták abba az ölelést 1 másodperc után.
Az ölelési formában itt még nem volt szignifikáns különbség, de a keresztező forma jobban esett az alanyoknak.
A Londoni Egyetem és a Bristoli Egyetem szakemberei a második kutatásban 206 ember 103 ölelését vizsgálták. Ez a kutatás nyilvánosan és szabadabban zajlott, hiszen arra kérték az embereket, hogy öleljék meg egymást. Csak így, egyszerűen. Egyértelműen a keresztező ölelési forma volt a nyerő, főleg, amikor férfiak öleltek férfiakat.
Ennek okát abban látják a kutatók, hogy így mindkét fél egyenrangú maradhat az ölelés során, míg egy nyak-derék ölelésnél kissé kiütköznek az alá- és fölérendeltségi viszonyok. Ráadásul a férfiak szeretik inkább az intim kapcsolataikra tartogatni ezt a fajta ölelést.
Bár az ilyen típusú ölelés lehet szimplán praktikus is, ha nagy a két fél között a magasságkülönbség, de ennek vizsgálatához nem volt elég alany ebben a kutatásban.
Miért jó az ölelés?
Most, hogy megtudtuk, hogyan érdemes ölelkezni akár távolabbi ismerősökkel is, nézzük, milyen jótékony hatásai vannak az ölelésnek! Kattintsd végig a galériánkat értük!
Fotó: Unsplash
Az ölelés oxitocint, dopamint és szerotonint, azaz boldogsághormonokat szabadít fel. Ezek a hormonok elősegítik a megelégedettség és az öröm érzését.
Az oxitocin például 20 másodperc ölelés után kezd el felszabadulni, úgyhogy érdemes elszámolnunk 20 krokodilig a másik ölelése közben!