Észlelted már néhány tünetét a PCOS-nek, de nem tudod biztosan, hogy ezzel a betegséggel van-e dolgod? Az első utad mindenképp az orvoshoz vezessen, de érdemes megismerned a PCOS érzelmi vonatkozásait is: vajon lehet nálad kiváltó ok, hogy a nőies oldalad elnyomva férfias energiákkal próbálsz helytállni a világban? Ha kíváncsi vagy, mit jelent mindez, olvass tovább: Dr. Varga Zsuzsanna gondolatai segítenek a megértésben.
Ebben a cikkben Dr. Varga Zsuzsanna gondolatait és írásait szedtük össze, bemutatva, hogy az egészségügyi állapot felmérése és hajlamosító tényezők megismerése mellett a PCOS érzelmi vonatkozásait sem kell figyelmen kívül hagyni, ha PCOS, vagy annak gyanúja merül fel nálad.
Holisztikus szemlélet, funkcionális orvoslás
Dr. Varga Zsuzsanna, anya, családorvos, hatha jóga oktató, integrált és funkcionális orvoslás szemlélettel gondolkodó orvos, FEMM Health termékenységtudat oktató, a Funkcionális Orvoslás Instagram oldal szerzője.
Küldetése egyszerű, de nagyszerű: szeretne olyan tudást és eszközöket adni a kezedbe, amelyek segítségével felelősségteljes döntést tudsz hozni saját egészségeddel kapcsolatban az első menstruációdtól az utolsóig, és azon túl is.
A célja a női egészségnevelés és testtudatosság fontosságának terjesztése.
Mi az a PCOS?
A PCOS, vagyis policisztás ovárium szindróma egy komplex kórkép, mely nem csak nőgyógyászati problémákat okoz (menstruációs zavarok, ciszták a petefészekben, meddőség stb.) hanem az egész hormonháztartást befolyásolja.
A PCOS alapvetően egy belgyógyászati-endokrinológiai probléma, melyre nagyon sok esetben bőrgyógyászati vagy endokrinológiai panaszok hívják fel a figyelmet.
Mik lehetnek a tünetei?
Nincs két ugyanolyan PCOS- es beteg. A tünetek eltérhetnek, és nem is feltétlenül jelentkezik az összes mindenkinél. Sajnos épp ezért sokan észre sem veszik, hogy gond van, mert egyes tüneteket természetesnek vesznek, vagy épp nem gondolják tünetnek.
PCOS betegek 33%-a túlsúllyal küzd, főleg a deréktáji hízás a jellemző. Ennek oka, hogy a szervezetednek nehézségei vannak a vércukor- és az inzulin szintjének az irányításával.
Tünete lehet még:
- Rendszertelen vagy hiányzó menzesz
- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés
- Sok kis ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy látens diabétesz
- Terméketlenség
- Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus, férfias típusú szőrzet)
- Hajhullás, esetleg kopaszosodás
- Súlyproblémák, elhízás
Tudtad, hogy egyre több bizonyíték arra utal, hogy a PCOS egyik kiinduló okát a bélflórában kell keresni?
Több tanulmány is kimutatta, hogy a PCOS-ben szenvedő nők bélrendszerében élő mikroorganizmusok egészségtelen típusai elszaporodtak, a PCOS-ben nem szenvedő nőkhöz képest.
Zsuzsanna szerint egyes PCOS-val diagnosztizált nőknél az érzelmi tényezők akár az első menstruációig is visszanyúlhatnak. Ez a kezdeti tudatalatti válasz eredményezheti azt a rossz értelmezést, hogy a női test csak teher.
A PCOS érzelmi vonatkozásai a női energiától mély, tudatalatti szinteken való leválással kapcsolatosak
A doktornő szerint, ha az első menstruációs élményt szégyen, nyomasztó érzések övezik, az tudat alatt kihathat a menstruációra a későbbiekben is. Például rendszertelen vérzés, komoly fájdalmak és PCOS is kialakulhat.
Ha az életed során azt vetted észre, hogy a nők elnyomásban élnek, a férfiak pedig sikereket érnek és fejlődnek, lehet tudat alatt összekapcsoltad a sikert a női lét elnyomásával.
„A nőies létről való ilyesfajta leválás párhuzamba hozható az agyalapi mirigy és a petefészek közötti kapcsolat zavarával, ami a PCOS alapját képezi. Ha leválasztod magad a nőies energiáidról, azt tapasztalhatod, hogy jó vagy a dolgok elkezdésében, elindításában, de szörnyű azok befejezésében, éppúgy, mint egy policisztás petefészek, amely jól teljesít a ciklus első felében – a tüsző érésében – az ovulációig, de végül a teljes folyamatot nem képes befejezni.”
A nőies és férfias energiák egyformán fontosak, egyik sem jobb a másiknál, mindkettőre szükségünk van. A lelki és fizikai gyógyulást elősegíti a nőies energiák felfedezése és magunkévá tétele. Hozzájárulhat mindez ahhoz is, hogy újra szinkronba kerülj a ciklusoddal.
Mit tegyél ha PCOS-ed van?
Természetesen, ha arra gyanakodsz, hogy PCOS-ben szenvedhetsz, akkor első lépésként vizsgáltasd ki magad. Érdemes konzultálni egy dietetikussal, vagy táplálkozási tanácsadóval, hiszen az egész életmódodat befolyásolta ez a betegség. Tehát változtatni kell valamin.
A táplálkozás mellett a mozgás is ugyanúgy fontos szerepet játszik az egészséges életmódban.
PCOS-eknek kifejezetten nem ajánlott a túlságosan intenzív mozgás. Inkább kevésbé megterhelő mozgásformát érdemes választani, mint például a gyorsgyaloglást, úszást, biciklizést, jogát és a kisebb súlyemelést.
Zsuzsanna nagy hangsúlyt fektet a ciklusszinkronizációra és nem véletlenül. A PCOS összefüggésben van a női létünk elnyomásával, ignorálásával. Érzelmi szinten nagyon fontos, hogy átéljük és megéljük a ciklusunk folyton változó táncát.
Ciklusunkat négy szakaszra osztjuk: menstruációs szakasz, follikuláris szakasz, ovulációs szakasz, luteális szakasz.
Minden szakasznak sajátos jellemzői vannak. Másként éljük meg a follikuláris és a luteális szakaszokat, hiszen a hormonháztartásunk is megváltozik.
Egy-egy szakaszban igényeljük a befelé fordulást, a nyugit és több pihenést. Máskor pedig az intenzív edzés meg se kottyan és az energia szintünk a plafonon van.
Ezt a gyönyörű táncot, ahogy Zsuzsanna hívja, éljük át, hiszen így tudunk igazán kapcsolódni saját nőies énünkhöz.
Ha pedig lelkileg is elfogadjuk, hogy a női lét nem teher, hanem egy csodálatos körforgás, a PCOS egyik tünetét akár le is húzhatjuk a listánkról.
Források:
- Månsson, M., Holte, J., Landin-Wilhelmsen, K., et al.: Women with polycystic ovary syndrome are often depressed or anxious – a case control study. Psychoneuroendocrinology, 2008,33 (8), 1132–1138.
- Dokras, A., Clifton, S., Futterweit, W., et al.: Increased risk for abnormal depression scores in women with polycystic ovary syn-drome: a systematic review and meta-analysis. Obstet. Gynecol., 2011, 117(1), 145–152.
- Barry, J. A., Kuczmierczyk, A. R., Hardiman, P. J.: Anxiety and depression in polycystic ovary syndrome: a systematic review and meta-analysis. Hum. Reprod., 2011, 26(9), 2442–2451.
Főkép: Daiga Ellaby, Unsplash