A magnézium az egyik alapvető fontosságú ásványi anyagunk. Hiányának leggyakrabban előforduló tünete az izomgörcs, de számos más jele is van, amire érdemes odafigyelni.
A magnézium szerepe a szervezetben
Számos feladatot betölt, részt vesz több mint 325 enzimatikus reakcióban, mint például a zsírszintézis, fehérje- és nukleinsavak szintézise, idegrendszeri aktivitások, izomösszehúzódás és -ellazítás, szív és érrendszeri aktivitásokban, csontanyagcserében. Rendkívül fontos szerepe van az anaerob és aerob energia előállításban is, történetesen az ATP anyagcserében, ami a közvetlen energiaforrása a szervezetnek.
Miben található magnézium?
Megtalálható a teljes kiőrlésű gabonákban és az ezekből készült ételekben és a zöld levelű zöldségekben. Diófélékben, magvakban, borsóban, babban és lencsében. Az általános hiedelemmel ellentétben a tejtermékek nem a legkiválóbb magnéziumforrások.
Fotó: Mike, Pexels
Magnézium hiány
Legáltalánosabb jele a magnéziumhiánynak az izomgörcs, de a depresszió vagy minden különösebb ok nélküli hangulatingadozás hátterében is állhat.
A magnézium hiány olyan szív- érrendszeri problémákat is okozhat, mint kóros szívverés, szénhidrát anyagcsere problémák, inzulin rezisztencia és magas vérnyomás. Számos betegséghez is van még köze a magnézium hiánynak, mint a neuromuszkuláris rendellenességek, veseproblémák, migrén, premenstruális szindróma, csontproblémák vagy az elhízás. A hiányát okozhatja a túlzásba vitt fehér liszt, cukor és alkohol fogyasztása, és a nem elegendő mennyiségű dióféle, zöld levelű zöldség fogyasztás.
Mikor, mennyit?
Egy átlagos felnőtt napi magnéziumszükséglete az ajánlások szerint 300-350 mg, amely kiegyensúlyozott táplálkozással biztosítható lenne. De számos esetben van szükség pótlásra: intenzív sport esetén, diétánál vagy terhesség ideje alatt. Mivel rengeteg típusú magnézium kapható, érdemes a háziorvossal, gyógyszerésszel vagy táplálkozási tanácsadóval egyeztetni, hogy melyik a legideálisabb a számunkra.
forrás: hazipatika.com, biotech.hu
Főkép: Shutterstock