Megváltozott táplálkozási szokásaink egyik civilizációs betegsége a gluténérzékenység. Nagyanyáink idejében még elképzelhetetlen volt az élet fehér liszt nélkül, ma már könnyedén kihagyható a konyhából. Senki ne ijedjen meg, nem, a kakaócsiga vagy a finom kenyerek ellen vagyunk! Csupán mutatunk pár lisztet, ami egészségesebb alternatívát kínál a mindennapi étkezések során. Ezek a legjobb lisztek gluténmentes étrendhez.
Manapság egyre gyakrabban fordul elő, hogy valaki gluténérzékenyé válik. Bármilyen hihetetlenül hangzik, ez akár egyik napról a másikra, minden különösebb előzmény nélkül is bekövetkezhet. Azaz előzménye a szervezetben biztosan van, csak a tünet megjelenése okozhat pánikot.
Ez egy autoimmun betegség, amelyet a gabonafélékben megtalálható sikérfehérje, a glutén okoz. Legszembetűnőbb jelei a hasfájás, has puffadás, vagy a gyakori hasmenés.
Laborvizsgálattal pontosan kimutatható és nem kell kétségbeesni, ha ezzel a problémával állunk szemben, mert speciális diétával tökéletesen kezelhető.
A gluténmentes étrendben sem kell nélkülözni
A diéta során gluténmentes étrendre kell átállni, ami semmilyen extra nehézséget nem okoz ma már, mivel a legkisebb sarki közértben is sok minden megtalálható, amire ebben az esetben szükség van.
Nagyon gyakran a gluténmentes étkezésnek köszönhetően kezdenek el sokan otthon maguknak sütni, és bizony hamar kiderül, hogy nem is olyan ördöngösség az egész.
A titok a megfelelő lisztben rejlik, lássuk hát, hogy melyek azok a lisztek, amelyek bevethetők gluténérzékenység esetén.
A legjobb lisztek gluténmentes étrendhez
Fotó: Khloe Arledge, Unsplash
A kínálatra nem lehet panasz, mert rengeteg lisztből lehet választani. A legnépszerűbb lisztek a köles liszt, mandulaliszt, gesztenyeliszt, és a kókuszliszt. Sokan nem is az érzékenység, hanem a súlyvesztés miatt állnak át a gluténmentes étkezésre, ugyanis az alacsonyabb szénhidráttartalom miatt a diéta mindenképpen fogyást eredményez.
Kölesliszt
A köles az egyik legősibb termesztésű gabonaféle. Kínából származik, közel 10 000 éves múltra tekint vissza.
Nagyon magas a rosttartalma és könnyen emészthető, tisztító, salaktalanító hatású.
Gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, mint a fogakat védő fluor, valamint a haj, a bőr, a körmök, a szem és az érfal egészségét védő szilícium.
A gabonafélék közül a köles kifejezetten lúgosító hatású. A kötőszövetek állapotára is jótékonyan hat, rugalmassá, élettel telivé teszi a bőrt. Az egyetlen gabona, amelyik teljes értékű fehérjéket tartalmaz. Emellett értékes telítetlen zsírsavakban is gazdag.
Mandulaliszt
Hámozott mandulából készül. Alacsony szénhidráttartalmú, fehérjében és rostban viszont gazdag. Kiváló sütemények, péksütemények készítéséhez.
Egyetlen esetben ne használjuk: ha allergiásak vagyunk a mandulára, diófélékre.
Gesztenyeliszt
A lisztek között szénhidráttartalma kiemelkedő, ennek nagy része keményítő. Gesztenyés íze révén édes és sós ételekhez egyaránt illik. A gesztenyeliszt a kenyérsütés mellett édes aprósütemény, palacsinta, gofri, brownie, de akár nokedli alapanyaga is lehet. Kiváló panírozáshoz és a zsemlemorzsa helyettesítésére is.
Kókuszliszt
A telített zsírsavakban gazdagabb kókuszhúst zsírtalanítás után őrlik finomlisztté. Jellegzetes aromájából adódóan elsősorban édes tészták készítéséhez jó alapanyag, így palacsintához, gofrihoz, de szilvás gombóchoz is ideális. Édes mártások, szószok sűrítésére is alkalmas.
A kókuszliszttel készült tészták sütési ideje az átlagosnál rövidebb, ezért figyeljünk, nehogy odaégjen.
Erőteljes íze miatt sós ételekhez vagy kenyérfélékhez nem a legjobb választás.
Forrás: glutenerzekeny.hu
Főkép: Shutterstock