Számtalan – mentális és fizikai – oka lehet annak, hogy miért érezzük magunkat stresszesnek. Ilyenkor érdemes egy kicsit lelassítani, még akkor is, hogyha idő szűkében vagyunk, kezdetnek 5 perc is elég. Ha mostanában azt érzed, hogy fel kell töltened magadat, mert elfáradtál, nem bírod, már a tartalék energiáidat használod, akkor most mutatunk néhány stresszkezelő módszert, amik akár életmentőek is lehetnek, és sikeresen csökkentheted a stresszt az életedben.
Figyelj a légzésedre!
A légzés az egyik legalapvetőbb és legegyszerűbb eszköz, ami azonnali megnyugvást hoz az idegrendszerednek. Állj meg egy pillanatra, hagyd abba, amit éppen csinálsz, csukd be a szemedet, tedd a kezedet a mellkasodra és lélegezz mélyeket. Figyeld meg a légzésedet, hogyan áramlik be, és utána hogyan fújod ki. Stresszhelyzetben a szervezet gyorsabb légzésre készteti magát, hogy az oxigéndús vér gyorsabban jusson el a tested különböző részeibe. Pár perc mély légzés alatt próbálj meg minden stresszforrást kizárni, és a légzésre koncentrálni.
Jó módszer lehet, ha négyig számolsz belégzésnél, egy-két másodpercig tartod, majd nyolc másodperc alatt kilélegzel. Sokaknak az is segít, ha a belégzés, bent tartás, majd kilégzés 4-4-4 másodperc alatt történik meg. Próbáld ki, neked melyik a komfortosabb, hiszen a légzési módszerek közt is szubjektív, kinek melyik hatásos.
Fotó: Shutterstock
Gyorstipp: Tizenöt perc meditáció reggel és este segít újra összpontosítani gondolataidat, és kordában tartani az elmédet.
Nem hitted volna, hogy ez segít: a rágózás, mint stresszkezelő
A rágógumizás is segíthet azonnal csökkenteni a stresszt. Egy 2008-as tanulmány kimutatta, hogy azok az emberek, akik stresszes helyzetben rágógumit fogysztottak, alacsonyabb kortizolszintet és csökkent stressz-, valamint szorongásszintet mutattak, emellett éberebbek és teljesítőképesebbek is voltak.
A rágógumizás mint tevékenység azt sugallja az agynak, hogy nyugalom. További előnye, hogy segíti az agyba való véráramlást.
Fotó: Pexels
Gyorstipp: Tarts magadnál rágót, ha szorongás kerülget. Ne vidd túlzásba, mert károsíthatja a fogaidat és egyéb mellékhatásai is lehetnek.
Vedd kezedbe az irányítást: listázz, rendszerezz, tervezz!
Amikor terheltebb időszakban vagyunk, és sok a feladat a munkahelyen vagy összegyűltek a ház körüli teendők, akkor a stressz az összezavarodottság érzéséből fakadhat. Állj meg egy pillanatra, vegyél három mély levegőt és ülj le. Készíts egy tervet, egy rendszert: mi a sürgős elintézni való, mi maradhat másnapra vagy mi az, ami akár hosszabb határidővel is teljesíthető. Szabadítsd meg magad a frusztrációtól és vedd kezedbe az irányírást:
kezdd a napot időzített teendőlistákkal, és győződj meg arról, hogy rendezett környezetben dolgozol, ahol minden a helyén van.
Fotó: Pexels
Gyorstipp: Minden nap végén foglald össze, miket csináltál meg aznap. Meglepődnél, mennyi minden fért bele a napodba. Ezen túl szervezz kisebb blokkokat, például az otthoni teendők elvégzésére. Napi 15 perc – nem több és nem kevesebb – takarítás különböző helyiségekben csodára képes.
Napi 30 perc mozgás
A rendszeres testmozgás (heti legalább 5 alkalommal 30 perc) közvetlenül összefügg a jobb hangulattal és a stresszkezelő képességekkel.
A testmozgás szabályozza a hormonokat, csökkenti a szervezetben az adrenalint és a kortizolt, amelyek a frusztrált hangulatunkért felelősek, miközben serkenti az endorfin termelését, ami köztudottan természetes fájdalomcsillapító és hangulatjavító.
Fotó: Pexels
Gyorstipp: A séta is mozgásnak számít, és a mai világban eléggé alulértékelt. Szállj le például egy megállóval előbb, és sétálj egy kicsit. Hidd el, a szervezeted meghálálja.
Támogasd a tested, mert meghálálja – és te is meg fogod!
Nem kell teljesen megváltoztatnod az étrendedet, de az egészségesebb alternatívák választása és a gyorsételek csökkentése sokat segíthet. Néha válassz alacsony cukortartalmú gyümölcsöt desszertnek, vagy cseréld le a szénsavas italokat teára. Az egészséges étrend csökkentheti a stressz szervezetedre gyakorolt negatív hatásait, és erősítheti az immun- és idegrendszeredet.
Nem beszélve arról, hogy a hormonrendszered is sokkal jobban fog működni, ha megfelelően táplálkozol.
Fotó: Pexels
Gyorstipp: Érdemes a vitaminjaidat és étrendkiegészítőidet is rendszerbe szedni, mert lehetnek olyan kulcsfontosságú tápanyagok, amelyeket a mindennapok rohanásában így a legegyszerűbb bevinni a szervezetbe.
A leghatásosabb stresszkezelő: az alvás
A stressz és az alvás szoros kapcsolatban állnak egymással. A stressz ronthatja az alvás minőségét és mennyiségét, míg az alváshiány növelheti a stressz szintjét. Ez egy ördögi kör. Azonban, ha megvan a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, az agy és az általa irányított rendszerek jobban fognak működni és te is kiegyensúlyozottabb leszel.
Ez növeli a hatékonyságot és csökkenti a stresszt.
Fotó: Pexels
Ellenőrizd, hogy nincs-e valamilyen hiánybetegséged
Ha állandóan feszültnek érzed magad, érdemes vérvizsgálatot kérni. A stressz gyorsabban kimeríti a tápanyagokat, mint például a magnéziumot és a vasat, és az alacsony tápanyagszint fokozhatja a stresszérzetet.
Például a B-vitamin hiánya meglehetősen gyakori, és tünetei (fáradtság, rossz memória) frusztrálóak lehetnek, ami tovább növelheti a szorongást.
Fotó: Pexels
Érdemes orvoshoz fordulni, és megfontolni a táplálékkiegészítők szedését, amelyek akár a szorongás enyhítésében is segíthetnek.
Gyorstipp: Rendszeresen ellenőriztesd magad szakemberrel, hogy naprakész legyél az egészségi állapotoddal kapcsolatban.
Ne a kávé legyen a legjobb a barátod! – mértékkel élvezetes, túlfogyasztása hatással lehet az egészségedre
Bár a kávé reggelente megadhatja a szükséges löketet, a koffein hozzájárulhat a szorongás kialakulásához is, ha valaki hajlamos rá. A koffein mint stimuláns és a stressz együttesen növelhetik a kortizol szintet. A túl sok koffein negatív egészségügyi hatásokhoz vezethet, remegéshez akár, hiszen a szervezetedet állandóan pörgeted és nem engeded, hogy visszatérjen egy nyugalmi állapotba. Fontos a mértéktartás: a napi öt csészénél több kávé fogyasztása már túlzásnak számít.
A kávé mellett érdemes odafigyelni az alkohol- és nikotinfogyasztásra is, mivel ezek külön-külön is, együttesen azonban jelentős szerepet játszhatnak a stresszérzet erősödésében, illetve depresszív szakaszok kialakulásában.
Hogyha lehangoltnak érzed magad és ez nem megszokott az életedben vagy több hétig is eltart, akkor érdemes pszichológust is felkeresni.
Fotó: Pexels
Gyorstipp: A kávé ugyan esztétikus, van egy hangulata, ezt meg kell hagyni. Mi is szeretjük, azonban a reklámokban vagy Instagram posztokban is látható csodás képekkel ellentétben a túlzott kávéfogyasztás nem annyira menő. Javasoljuk, hogy korlátozd napi két-három csészére.
Neked mi a hobbid? – Találj rá a sajátodra
Attól függően, hogy mit választasz, egy hobbi sok további előnnyel is járhat: például élesítheti a memóriádat vagy jobb alvást biztosíthat.
Csak arra figyelj, hogy olyan tevékenységet válassz, amelyet valóban élvezel, és amelyet elég izgalmasnak és értékesnek találsz.
Fotó: Shutterstock
Forrás: Femina In
Kiemelt kép: Shutterstock