A körömgomba és a benőtt köröm is széles körben elterjedt, mondhatni általános egészségügyi probléma, mégsem beszélünk róluk. A körömgomba sokakban vált ki szégyenérzetet, hiszen nagyon kellemetlen tüneteket okozhat, és másokat is megfertőzhetünk vele. Viszont jobb róla beszélni, mert kezeletlenül még kényelmetlenebbé válhat, akárcsak a benőtt köröm, ami szintén egy gyakran előforduló betegség és komoly fájdalmakat okozhat. A Dr. Harmos Bőrgyógyászati és Lézeresztétikai Centrum orvosai, Dr. Vadász Márk bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvos és Dr. Harmos Flórián sebész szakorvos segít, hogy jobban megismerjük ezeket a kórképeket, így hamarabb felismerhessük és kezeltethessük ezeket a betegségeket.
Mi a körömgomba és hogyan alakulhat ki?
Dr. Vadász Márk: A körömgomba, latinul onychomycosis egy olyan, különböző – emberekre patogén – gombák által okozott fertőzés, mely egyaránt érintheti a kéz- és lábujjakat. Leggyakrabban az úgynevezett dermatophytonok csoportjába tartozó gombák okozzák, ritkán azonban élesztő-, sarjadzó-, vagy penészgomba áll az infekció hátterében.
A fent említett kórokozók kedvelik a meleg, nedves, fénytől elzárt környezetet, mely ideális táptalajként szolgál a gombák szaporodásának. Köszönhetően a zárt, rosszul szellőző lábbeliknek, valamint a nem légáteresztő zokniknak lábunk a nap nagy részében nedves környezetben tartózkodik, a betegség leggyakrabban a lábujjkörmöket érinti.
A patogén gombák a bőrön lévő mikrosérüléseken, apróbb berepedezéseken keresztül könnyedén penetrálnak a bőrbe, ahol – bizonyos rizikótényezők fennállta esetén – fertőzést alakíthatnak ki. A rizikótényezők közé tartozik az idős életkor, a nem megfelelő perifériás keringés, a kezeletlen cukorbetegség, vagy legyengült immunrendszer, a hiperhidrózis (fokozott izzadás), a körömlemezt érintő trauma, valamint a nedves környezetben való munkavégzés.
Mik a körömgomba jelei? Hogyan ismerhetjük fel, hogy minket is érint a probléma?
Dr. Vadász Márk: A körömgombás fertőzés leggyakoribb célpontja a nagylábujj körme, ám a fertőzés szimultán több láb- és kézujjkörömre is terjedhet. A fertőzés tünetei nagyban függnek attól, hogy milyen kórokozó betegíti meg a körömlemezt.
A leggyakoribb tünetek közé tartozik a lábköröm sárgás, barnás, zöldes vagy fehéres elszíneződése, a körömlemez megvastagodása, felrostozódása, vagy megtöredezése. Előfordulhat, hogy a köröm alatt extra szaruréteg képződik, vagy a körömlemez elemelkedik az alapjául szolgáló körömágytól. Ezek mellett kellemetlen szag, vagy akár fájdalom is kísérő tünete lehet a fertőzésnek.
Milyen gyakori a körömgomba?
Dr. Vadász Márk: A körömgomba igen gyakori megbetegedésnek mondható, a populáció több mint 5 százalékát érinti élete során, valamint a körmöt érintő betegségek közel 50 százalékáért ez a fertőzés felelős.
Mik a legnagyobb tévhitek a körömgombával kapcsolatosan?
Dr. Vadász Márk: Számtalanszor találkozom praxisomban olyan pácienssel, aki téves házi praktikák alapján megkísérli a körömgombát otthonában kezelni. Egyik leggyakoribb ilyen „terápiás metódus” a teafaolajjal való ecsetelés, melynek adott körülmények között – például belsőleges, tablettás kezeléssel kombinálva – lehet létjogosultsága, ám önmagában édeskevés a kórokozó elpusztításához. Emellett találkoztam már igen extrém kezelési stratégiákkal: néhány betegem próbálkozott formalinos, vagy tömény ecetes lábáztatással, melyekkel a fertőzést megszüntetni nem sikerült, ellenben súlyos felmaródások jelentkeztek a páciens bőrfelületén.
Gyakori tévhit, hogy a körömgomba elhanyagolt, igénytelen páciensek körében alakul ki, illetve, hogy az alapvető higiénés szabályok be nem tartása vezet az infekció kialakulásához. Ezt megcáfolva kiemelném, hogy a sarjadzó gombás fertőzés a legigényesebb páciensek körében is kialakulhat, ilyen esetben a körömlemezek deformáltsága, megvastagodása nem az elhanyagoltságra vezethető vissza.
Milyen fokozatai lehetnek? Mivel jár a kezeletlen körömgomba?
Dr. Vadász Márk: Kezeletlen körömgombás fertőzések szövődményei közé tartozhat a kellemetlen szag, valamint a köröm fájdalom, adott esetben a körömágy-gyulladás. Hosszú ideje fennálló körömgomba behatolási kapuja lehet komolyabb bakteriális fertőzéseknek: súlyos, kezeletlen körömgomba talaján gyakran orbánc is kialakulhat. Emellett ne felejtsük el a fertőzés stigmatizáló hatását, mely jelentősen ronthatja a páciens életminőségét.
Mit tehetünk a megelőzés érdekében?
Dr. Vadász Márk:
Prevenció szempontjából fontos, hogy kerüljük az intenzív lábizzadással járó tevékenységeket, az uszodai közös fürdők mezítláb történő használatát, valamint kerüljük a lábkörmöt érintő sérüléseket, a szűkös lábbelik viselését.
Amennyiben cukorbetegség áll a háttérben, úgy szénhidrát háztartásunk rendezése érdekében mindenképp keressünk fel diabetológus kollégát, keringési elégtelenség esetén forduljunk angiológushoz, érsebészhez. A legkisebb színbeli eltérés esetén már célszerű felkeresni egy bőrgyógyászt a megfelelő diagnózis felállítása, valamint a kezelés mielőbbi megkezdése céljából.
Milyen kezelési módok léteznek a körömgombára?
Dr. Vadász Márk: A körömgomba kezelése igen bonyolult, összetett feladat. Rendelkezésünkre állnak helyileg alkalmazható készítmények, melyek általában körömlakk formájában érhetőek el és különböző gombaölő, vagy gomba szaporodását gátló hatóanyagokat tartalmaznak. A gyakorlatban ezek a kezdődő gombás fertőzésben hatékonyak lehetnek, ám régóta fennálló infekció esetén önmagában nem rendelkeznek megfelelő potenciállal. Ilyen esetekben belsőleges, tabletta vagy kapszula formájában szedhető kezelést indítunk: a hatóanyagot a kezelés tervezése előtt a még kezeletlen körömlemez alól nyert kaparék tenyésztése során meghatározott kórokozó alapján választjuk meg.
Lábkörmöket érintő fertőzés esetén a terápia gyakran több hónapos, mellette időközönként laborkontroll javasolt.
A gombás fertőzés legújabb kezelési módszere a lézeres terápia, mely a hosszú impulzusú Nd:YAG lézer speciális hullámhosszát kihasználva egyrészt direkt nyelődik el a gombafonalakban és gombasejtekben, másrészt a gerjesztett hő által elöli a körömlemezen belül elhelyezkedő kórokozót. Előnyei közé tartozik, hogy a kezelés gyors és biztonságos, mellette nem szükséges rendszeres vérvizsgálat.
Egy másik általános probléma a benőtt köröm, ami viszont nem bőrgyógyászati, sokkal inkább sebészi szakértelmet igényel. Dr. Harmos Flórián sebész szakorvos segít megértenünk, hogyan alakul ki a benőtt köröm, és mit tegyünk, ha érzékeljük a problémát.
Mit jelent, ha benő a körmünk?
Dr. Harmos Flórián: A körmöt ért sérülésre, traumára a köröm növekedéssel reagál. A körömszél a körömsánc alá nő, azt maga előtt “felgyűri”.
Az oldalsó szél felé megnőtt köröm által kiváltott nyomás gyulladást okoz. A gyulladás miatt fájdalom, a körömszéleknél pirosság, gennyes váladékozàs alakulhat ki, mely betegség legtöbbször a nagylábujjakon jelentkezik.
Hogyan alakulhat ki a benőtt köröm?
Dr. Harmos Flórián: Mit ahogy fentebb említettem a sérült körömszél növekedésnek indul.
A sérülést leggyakrabban a helytelenül végzett körömvágás, körömápolás okozza, vagyis a láb körmeinek a kézkörmökhöz hasonló íves vágása. Ilyenkor az “ívelés” miatt sérül a körömszél és indul növekedésnek.
Kiváltó ok lehet a túlságosan szűk, kevésbé kényelmes lábbelik viselete, amikor is a cipő nyomása váltja ki a sérülést. De a sérülés történhet egyszerű balesetek kapcsán is, mint amikor véletlenül belerúgunk az asztal szélébe. Elősegítő tényező között megemlítendő a helytelen, nem kielégítő láb és körömhigiénié, valamint a bokasüllyedés, azaz a „lúdtalp”.
Hogyan előzhetjük meg és hogyan kezelhető a benőtt köröm?
Dr. Harmos Flórián: A megelőzés a betegség kialakulásával kapcsolatos. Megfelelő körömvágás technika, helyes lábhigiénia, kényelmes cipők viselete.
A köröm tisztítása esetén érdemesebb a szennyeződéseket kiáztatni, vagy körömkefét használni, mintsem ollóval „kipiszkálni” és azzal a sérülést kockáztatni.
A betegség kezelésében sajnos a konzervatív, azaz nem műtéti terápia, illetve az interneten olvasható otthoni praktikák sajnos ritkán sikeresek. A pácienseink nagy többsége is először inkább pedikűröst keres fel bajaival, de sajnos az eredmények itt is hasonlóak, ha az itt végzett kezelések éppen nem rontanak tovább a betegségen.
Végleges megoldást és gyógyulást a sebészeti beavatkozás, műtét ad.
Műtét során, érzéstelenítést követően a benőtt körömszakaszt teljesen, a tövével együtt eltávolítjuk. Fontos elmondanom, hogy teljes köröm eltávolítása benőtt köröm betegség esetén nem szükséges, csupán a benőtt szakaszt távolítjuk el! Lényeges továbbá, hogy a benőtt körömszakasznál a köröm alapja, azaz a növekedési zónája is eltávolításra kerüljön, különben a betegség újra kialakul.
A betegség hagyományos műtéttel is jól gyógyítható, azonban ezen beavatkozásnál a recidiva arány (betegség visszatérésének aránya) magas. Nemzetközi statisztikák szerint ezen műtét után a páciensek közel egyharmadánál visszatérnek a benőtt köröm tünetei.
A klinikánkon is végzett lézeres beavatkozásnál ez az arány már csak 15-20 százalék, mely arány az úgynevezett kémiai roncsolással, fenolos pálcák alkalmazásával tovább csökkenthető, melyet a műtéteink végén szintén alkalmazni szoktunk. Az átlag teljes gyógyulàsi idő két hét, melyből csupán az első pár napban érezhető komolyabb fájdalom.
Milyen hibákat véthetünk benőtt köröm kezelése eseten, mire kell figyelnünk?
Dr. Harmos Flórián: A műtét fontos pontja a köröm növekedései zónájának, a köröm mátrixnak a korrekt eltávolítása.
A műtéteink során alkalmazott lézersugár, illetve fenolos roncsolás is az esetlegesen visszamaradó mátrix sejtek kiirtását célozza. Amennyiben a mátrix nem kerül teljesen eltávolításra (a kezelőorvos kitépi és nem kifordítja a benőtt körömszélt) a betegség újra kialakul.
Túlzott lézer használat, erőteljesebb roncsolás esetén pedig hosszabb ideig fennálló körömágygyulladást okozhatunk.
Emellett igen fontosnak tartom a megfelelő és részletes betegtájékoztatást, hogy a páciens is tudja, hogy későbbiekben mikre figyeljen, hogy elkerülje ezt a kellemetlen betegséget.
Mivel jár, ha nem kezeljük a benőtt körmöt?
Dr. Harmos Flórián: A benőtt köröm betegség ritkán jár együtt súlyos szövődményekkel.
Elhanyagolt benőtt köröm betegség során a hosszú ideje fennálló gyulladás miatt vadhús képződik, krónikus körömágygyulladás alakulhat ki. Igen extrém esetben a gyulladás a mélyebb szövetekbe, akár a csontokra is ráterjedhet.
Ha több információra vagy kíváncsi, a Dr. Harmos Bőrgyógyászati és Lézeresztétikai Centrum honlapján további tájékoztatást találsz, vagy be is jelentkezhetsz Dr. Vadász Márk bőr- és nemigyógyász, kozmetológus szakorvos és Dr. Harmos Flórián sebész szakorvos rendeléseire!
Fotó: Shutterstock
Kiemelt kép: Shutterstock