Gondoltad volna, hogy a jóga és az étkezés milyen sok ponton függ össze? Mi több, ha helyesen csináljuk, sikeresen támogatják egymást. Az aszanák ugyanis nem csak az izmainkra, de szerveinkre is hatást fejtenek ki, segítve többek között az emésztést, beindítva és támogatva méregtelenítést és az öngyógyító folyamatokat. Ahogy a jól megválogatott ételek is képesek a testünket, ezáltal a lelkünket is gyógyítani: mutatjuk, hogyan.
Bár a jóga külső szemlélő számára pusztán lágy mozgások sorozatának tűnhet, rendszeresen gyakorlói pontosan tudják, hogy az ászanák kivitelezése közben komoly izommunka folyik. A cél az energia (azaz életerő/prána) helyes áramoltatása és a test öngyógyító folyamatainak serkentése.
Nem csak lelassulunk és mozgásmeditációt végzünk: a gyakorlást tudatosan végezve az izmaink mellett a szerveinkre is hatást gyakorolhatunk.
Zárak és kulcsok
A jóga tanai szerint 3 izomzárat, azaz bandhát különböztetnek meg. Ezek három rekeszizom köré épülnek.
A dzsalandhara bandha a torokzár, ami a pajzsmirigyre és szívműködésre van hatással. Az uddijána bandha, azaz a gyomorzár a belső szerveket érinti, így a hasnyálmirigy működését, bélrendszert is stimulálja. A múla bandha, vagy gyökérzár, főcsakrazár pedig a végbél és nemi szervek területére hat.
Ezek mindig kapcsolatban állnak a gerincoszlopunk mentén elhelyezkedő 7 csakrával, amik fogaskerékként lépnek működésbe, amikor a világ zajait, de még belső gondolatainkat is kizárva tudatosan mozgunk vagy akár meditálunk.
Segítő jógapózok
A mozgásszegény életmód és az ülőmunka általánossá válása miatt az emberiség egyre kevésbé használja fokozottan az izmait, különösen a belső izmokat. A jóga viszont segít ezeket aktivizálni, erősíteni: egyes pózok például a belek perisztaltikáját serkentve segítik az emésztést, míg más aszanák a kiválasztó rendszerre vannak hatással. Mindezek együtt méregtelenítő erővel is bírnak, mert segítenek a lerakódások eltávolításában mind fizikai, mind energetikai szinten. Ebben nincs semmi varázslat: pusztán fiziológiás alapon nézve is így működünk.
Képzeljünk el például egy slagot. Ha megcsavarjuk, elzárjuk benne a vizet, ha elengedjük, megindul a vízfolyam. Egy-egy csavaró ászana során pontosan ez történik a bélrendszerrel is.
Ahol a fókusz, ott az energia
A jóga gyakorlás közben meghatározó, hová helyezzük a koncentrációnkat. Mentális állapotunk komoly nyomot hagy a testünkön, és fordítva: utóbbi a bél-agy-mikrobiom tengely felfedezése óta bizonyított, előbbi kapcsolatot sok szólásunk és közmondásunk tanúsítja. Például “felfordul tőle a gyomrom”, “nem tudom megemészteni” vagy “megszakad a szívem tőle”.
Jóga közben érdemes ezen energiablokkok feloldására fókuszálnunk, de hasonlóan fontos, hogy hasonló tudatosággal forduljunk az étkezéseink felé is.
Jóga és étkezés: a tudatosság és a lelassulás a megoldás
Sajnos az utóbbi időben nem csak a belső harmónia megteremtésére felejtünk el figyelni, az étkezéseink is sokat torzultak. Hosszútávon ugyanakkor meghálálja magát, ha az érzelmi evés, az étkezéshez való hektikus viszony helyett szerepet kap az intuíció és az egyensúlyra való törekvés. Az ételek ugyanis, akárcsak a jóga, képesek gyógyító hatással bírni.
Amennyiben megfelelő arányban van jelen étrendünkben minden makro- (fehérje, zsír, szénhidrát) és mikrotápanyag (például vitaminok, ásványi anyagok), akkor a testünket – és az optimális emésztéssel közvetetetten a lelkünket is – támogathatjuk. Bár ehhez valóban sok idő és odafigyelés szükséges, bele kell lassulni, akár a mozgások sorozatába, így a táplálék hatékonyan válik majd energiává, valódi jólétünket szolgálva.
Forrás: Fülöp Kata jógaoktató és Dercsényi Dóra dietetikus tematikus workshopja a Yoginside Stúdióban