Egy várandós kismamában és nagy valószínűséggel párjában is felmerül a kérdés, vajon szabad a szex a terhesség alatt? Mikor vannak a kritikus időszakok, már ha van ilyen? Ha rendszeres nemi életet élnek, az nem fog lelki sérülést okozni a babának? Vannak férfiak, akikre a terhesség pszichésen hat, és féltik, óvják párjukat, illetve leendő gyermeküket, ezért nem létesítenek szexuális kapcsolatot párjukkal. Ennek oka részben a tájékozatlanság lehet, ami elkerülhető nyílt és őszinte kommunikációval, bátor kérdésekkel a szakorvos felé.
Fotó: Jonathan Borba, Unsplash
Szex a terhesség alatt
A legtöbb párnál, főleg az első baba érkezésének tudatosulása után, jön a nagy kérdés: ha most szexelünk, azzal ártunk a babának? Beindíthatja a szülés? Kinek érdemes a szeretkezéssel vigyáznia? Először is fontos hangsúlyozni: ha az édesanya boldog, a baba is boldog. Már egészen korai időszakban a magzat átveszi az anya rezgéseit, így érzi, ha boldog, de azt is, ha szomorú vagy ideges.
Tehát, ha a közösülés az édesanyának örömet okoz, az a magzat számára is pozitív érzés. A várandósság nem betegség, egy kismama is ugyanannyira kívánhatja a szexet, mint a várandósság előtt. Nemi együttlét során a szervezetünk endorfint termel, mely jótékony hatással van a magzatra is.
Általánosságban elmondható, hogy a terhesség alatti intim pillanatok nem ártanak a babának, nem okozhatnak bajt. Minden az orvossal való konzultáción és a terhességi veszélyeztetettségi szinten múlik. Ha szakorvosunk nem lát problémára utaló jeleket, nyugodt szívvel ajánlani fogja a rendszeres nemi életet, zöld utat kap a szex a terhesség alatt.
A szakirodalom mellett az orvosok is felhívják a figyelmet a koraszülés kockázatára. Ennek a veszélye többnyire akkor áll fent, ha a méhnyak, a hüvely vagy a szeméremtest gyulladásban van, illetve, ha magasabb kockázatú csoportba sorolt a kismama, pl. ikerterhesség, méhnyakelégtelenség vagy ha az előzményben koraszülés szerepelt.
Fotó: Andrea Bertozzini, Unsplash
Többször hallható az a feltevés, hogy a terhesség utolsó szakaszában a házasélet beindíthatja a szülést. A szülés megindulása ebben az esetben természetes, és nem jár semmilyen egyéb kockázatfokozással.
A természet csodálatosan megalkotott egy szervezetet, ami képes két sejtből kilenc hónap alatt egy hús-vér embert megalkotni.
A magzatot körbeveszi és védi a magzatvíz és a magzatburok, valamint a zárt méhszáj, ami annyit jelent, hogy szex közben a baba csak édes ringatózást érez.
Amire érdemes odafigyelni a szex alatt
A terhesség megállapítása után szakorvosunk több jótanáccsal és praktikával is ellát bennünket. Az első és legfontosabb dolog, hogy a kismama egészséges és vitális legyen, még ha nehezebb is a várandósság. Fontos az egészséges táplálkozás, a rendszeres mozgás, valamint a terhesvitaminok szedése. Kiemelt a cink és a réz a nyomelemek rendszeres szedése, melyek a fertőzések leküzdésében segíthetnek a kismamáknak. A stressz kerülése áll az első helyen a jótanácsok listáján.
De mire figyeljetek az aktus közben és után?
Fotó: John Looy,, Unsplash
Orgazmus közben elindulhatnak apróbb méhösszehúzódások, melyeket általában nem érez a kismama. Ha mégis, akkor sem kell megijedni. Továbbá előfordulhat apró, pecsételő vérzés az aktus után, ami, ha elmúlik, szintén nem ad okot az aggodalomra. A méhnyak vérellátása a terhesség alatt megnő, így nemi aktus közben előfordulhat, hogy megrepednek a hajszálerek.
Ha azonban a vérzés több óráig eltart, esetleg nagyobb mennyiségű vért érzékelünk, érdemes mihamarabb konzultálni orvosunkkal.
A terhesség első időszaka a kismama számára kellemetlen tünetekkel is járhat: fáradtság, hangulatingadozás, hányinger, étvágytalanság. Ezek a tünetek mind-mind próbára teszik az édesanya szervezetét, mely amúgy is egy hatalmas változáson megy keresztül. A férfiak megértéssel és odafigyeléssel fogadják általában ezt az időszakot, valamint mellőzik az extra szexuális óhajokat.
Amit fontos minden leendő szülőnek megérteni az az, hogy a terhesség nem „csak” egy testi átalakulással járó folyamat. Mind az anya, mind az apa lelki világát erősen megrengető kilenc hónap, ami rájuk vár.
Azzal tisztában kell lenni, hogy ha az őszinte és nyílt kommunikációt erősítik a párok, azzal a saját helyzetüket erősítik. Ez az időszak nem a szexuális tabu témákról kell, hogy szóljon.
A szülés utáni időszak – nagy kihívások a házas életben
Egy gyermek világrajövetele után, akár természetes úton, akár császárral született, hat hétig tilos a nemi élet. Úgy gondolom, a szülés utáni fájdalmak, a friss élmények, illetve a tény, hogy felelősek a szülők egy gyermek életéért, nem is igazán tenné lehetővé a szexuális együttlétet.
Fotó: Kelly Sikkema, Unsplash
A szülés utáni első kontroll a nőgyógyásznál, 6 hét után esedékes. Ekkor érdemes mindennemű kérdést feltenni, illetve, ha megjelent bármilyen panasz, elmondani. Ezen a konzultáción lehet rákérdezni, hogy mikortól lehetséges újra nemi életet élni. Az adott állapothoz viszonyítva állapítja meg az orvos, hogy mikortól élvezhetjük a testi örömöket párunkkal. Ha a párok felelőtlenül és helytelenül ezt hamarabb már megtették, vagy később jelentkezik a közösülés utáni hüvelyi fertőzés, gombás vagy bakteriális betegség, újra orvoshoz kell fordulni.
Előfordulhat, hogy a szülés után akár hónapokig is fájdalmas lehet a szex a nő számára. Ennek hátterében több dolog is állhat: sérülés érte a hüvelyt, vagy a szülés utáni trauma csökkentette a libidót, tehát a nemi vágyat. Ilyen esetben szakorvossal kell konzultálni, segítséget kell kérni.
Mint fent is említettem, ebben az időszakban fontos a megértés a férfi részéről és az őszinte, kendőzetlen kommunikáció!
A terhesség utáni szex nagyban függ attól, hogy mennyire stresszesek a szülők, mennyire kimerültek a baba miatt, és hogy a nők mennyire érzik kívánatosnak magukat a megváltozott testük miatt. Erre természetesen a szülés utáni hormon-dózis is rátesz egy lapáttal, így még nehezebbé válik a szexuális élet.
Az új élethelyzet, a szexmentes élet, mind-mind kiváltó okai lehetnek egy hosszú és nehéz időszaknak, amennyiben nem stabil a kapcsolat anya és apa között.
Ne féljünk segítséget kérni a kisbabánk körül, vagy ha úgy érezzük, hogy baj van a kapcsolatunkkal. Egy-egy őszinte és lényegretörő beszélgetés sok problémára rámutathat és segíthet a megoldásban. Ne feledjük, attól, hogy szülők lettünk, még ne vonjuk meg magunktól a testi örömöket, hiszen ez az élet fontos része!
Források:
Főkép: Jonathan Borba, Unsplash