Egyre többet beszélünk arról újra, hogy a helyes táplálkozás gyógyító hatású lehet. Hiszen minden betegség a belekben kezdődik, az immunrendszer és a belek kapcsolatának egészségtámogató hatásáról már Hippokratész is írt. Egy jól kialakított, személyre szabott étrendnek nem csak betegség-megelőző hatása, de terápiás ereje is lehet, amivel az elmúlt 10 évben több kutatás foglalkozott. A funkcionális táplálkozással tehetünk azért, hogy fizikai és lelki egészségünk jobb legyen, de könnyű elveszni a diéták, ajánlások erdejében. Erre kínál megoldást a My Food Protocol, egy progresszív, innovatív és nem utolsósorban magyar start-up.
Nagy Nelly, a My Food Protocol ötletgazdája és ügyvezető-igazgatója nem a semmiből kezdett a témával foglalkozni.
25 éve egy betegség következtében elveszítette az édesapját, majd ugyanezt a dermesztő érzést élte át, amikor édesanyjánál is gyógyíthatatlan rákot diagnosztizáltak. Az életben töltött idő meghosszabbítást ígérő klasszikus kezelési protokollok helyett, a kezdetben még bizonytalan alternatív úton indultak el.
Idegőrlő várakozás, javuló eredmények, majd visszaesés – hihetetlenül sok lelkierőt szükségelt Nellytől, hogy édesanyját mindenben kísérje. Bár alapvetően a képzőművészet és a reklámipar világával foglalkozott, a felmenők sokat inspirálták a természet erejéről. A nagyszülők, dédszülők a növények ismeretére és szeretetére tanították (a dédmamája például az I. világháború gyógyszerhiányos időszaka alatt árva gyerekeket gyógyította, a gyógynövényes receptjei most is megvannak), de sok orvos, kutatóprofesszor is volt a felmenői között.
Fotó: My Food Protocol
A tudományos és az alternatív világ ötvözésével egyre inkább úgy érezte, hogy a megoldás abban van, ha a betegségre nem, mint önálló kihívásra, hanem összefüggő állapotváltozásra tekint, aminek a gyógyítása is komplex, de főleg holisztikusan megközelítendő feladat.
Próbálkozott a gyógynövények használatával (nem pusztán fitoterápiai, hanem drog-és toxikológiai és etnobotanikai értelemben), de ez önmagában kevésnek bizonyult. Ekkor kezdett el a táplálkozás-, élelmiszer-, orvos- és agrártudománnyal behatóbban foglalkozni.
A My Food Protocol születése
Teltek az évek és ő szinte minden pillanatát tanulással töltötte. Közben behatóbban is megismerte az egészségügyi rendszert és egyre tisztábban látta annak hiányosságait és buktatóit. Hogy közelebbről is megismerje az alternatívák világát, különböző táplálkozás-kiegészítő márkáknál kezdett dolgozni, de azok felszínessége hamar tovább lökte.
2019-ben édesanyja újra beteg lett – akkoriban ő már az élelmiszeranalitikával és technológiával, virológiával foglalkozott, így derült fény arra, hogy a kiújuló tüdőtumor mögött egy újraaktiválódott EBV vírus áll, amit korábban nem kezeltek.
Világossá vált, hogy a tudományok ötvözete lehet a kulcs: ha például valakinek megvizsgáljuk az egyedi táplálkozási és gasztroenteorológiai profilját (pl. a bélmikrobiom összetételét, géntérképét, allergiákat, preferenciákat), akkor azoknak az értékeit követve egyfajta térképet lehet rajzolni, amivel megjósolhatók a betegségek.
Arra is hamar fény derült, hogy a betegutánkövetés, ételkészítés, mentális támogatás, edukálás egyszerre nagyon sok és megterhelő mind neki, mind édesanyja számára. Így hamarosan ennek az adatfelhőnek a digitalizált felhasználásán kezdett ötletelni: ez lett a My Food Protocol.
Fotó: My Food Protocol
Jó ötlettel jókor jó helyen
Épp ekkoriban került meghirdetésre a StartupHER inkubációs program női vállalkozóknak. Alapító társával jelentkezett és 400 pályázó csapat közül kiválasztották a projektjét az első inkubációs körre, a Hiventures Kockázati Tőkealap-kezelő támogatásával.
Az ötlet lényege leegyszerűsítve az volt, hogy legyen egy platform, aminek az egyik oldalán a páciens, a másikon pedig egy terapeuta van, a kettőjük munkáját pedig a folyamatosan tanuló mesterséges intelligencia segítse.
Emellett az applikáció egyik alapja egy edukációs modul, ahol a páciens edukációs kártyákon keresztül is információkhoz juthat különféle kategóriák szerint, illetve időszakosan elérhető oktatóvideókat és szemináriumokat is elér betegség-specifikusan más terapeuták előadásai által. Minden felhasználó egyedi profilt hoz létre az adatai (pl. kórtörténet, laborleletek stb.) feltöltésével, ezt veszi alapul a rendszer. A nővérével, Nagy Krisztinával ketten, valamint egy fejlesztői csapattal kezdett dolgozni a My Food Protocol megvalósításán, miközben egyre több kapcsolatot teremtett a magyar és nemzetközi szakmával. Céljuk az volt, hogy egy életmódváltás, egy étel-protokoll a gyakorlatban is megvalósíthatóvá váljon és az életvitelbe beépíthető legyen.
Ezért integrálnak mindent egy felületen: beszerezhető tiszta élelmiszerforrásokat, edukációt, labor- és szakemberajánlót, személyre szabott étrendet, folyamatosan dolgozó analitikát.
A My Food Protocol jövője
Nelly küzdelmes története nem pusztán hiteles, de különlegesen inspiráló is, amiért példakép lehet sokunk számára. Egy ilyen programmal megtámogatott életmódváltás tömegek életét teheti jobbá, de tudja, hogy a felelőssége igen nagy. Nelly szeretné, ha a szakmai attitűd is változna, ezért saját képzési rendszeren, workshopokon, táborokon dolgoznak, ami lehetőség szerint mihamarabb segít kinevelni egy szakmai csapatot, valamint a végfelhasználókat is megtanítja a My Food Protocol legoptimálisabb használatára. Az applikáció ez év decemberében válik elérhetővé páciensek és szakemberek számára, az előregisztráció azonban már elérhető a http://www.myfoodprotocol.com/ szoftver weboldalán.
Főkép: My Food Protocol