A ciklustudatosságba az étcsoki evés is beletartozik. Ismerd meg a női ciklus 4 szakaszát és tudd meg, hogyan hozd ki a legtöbbet a napjaidból!
Fotó: Shutterstock
Feszülő mellek, erős alhasi görcsök és állandó kívánósság? A legtöbben régi ismerősként üdvözlik minden hónapban a PMS-tüneteket… De vajon azt tudod, hogy miért érzed néha úgy, hogy meghalsz 3 km futás után, máskor meg a 10-es sem kottyan meg? És azt, hogy miért nem tudsz másra gondolni órák óta, csak arra a csokikrémre, ami a hűtődben lapul? A válaszokat a ciklusodban találod!
A menstruációs ciklus szókapcsolatot hallva, sokan csak a havi vérzésre, esetleg az azt megelőző PMS-re (premenstruációs szindróma) gondolnak, pedig valójában egy komplex rendszerről van szó, ami minden egyes nap befolyásolja, hogyan érezzük magunkat testileg és lelkileg. A jó hír az, ha tudatosítani tudjuk a testünk bonyolult hormonális változásait, akkor meg is tanulhatjuk, hogyan hozhatjuk ki a legtöbbet önmagunkból. Nameg persze azt is, mikor hagyjunk magunknak időt a begubózásra.
Miről szól a ciklustudatosság?
A ciklustudatosság alapja, hogy tudjuk, a négy szakaszon belül éppen hol tart a ciklusunk. A ciklusod megértése utat mutat abban, hogyan menedzseld az érzelmeid, mikor próbálj ki új edzés formákat, vagy épp milyen étel adja a legtöbb energiát.
A ciklus négy szakasza
A ciklus első szakasza a menstruáció: a hormonszint ilyenkor nagyon alacsony, ami miatt az energiaszinted is valahol egy tátongó lyuk legmélyén lehet. Ilyenkor általában jólesik begubózni, ágyban maradni és csak semmittenni. A szakemberek tápláló és fermentált ételeket javasolnak erre az időszakra, és sok vizet. Ez nem az az idő, amikor egy új TRX-edzést kell kipróbálnod.
Fotó: Taisiia Stupak, Unsplash
A második, azaz a follikuláris szakasz a peteérés időszaka, ami menstruációnk után következik. Ebben a szakaszban beindul az ösztrogén termelés, nő az energiaszint, a libidó, és egyszerűen jól érzed magad. Az emelkedő ösztrogén miatti energiafröccs mellett bátran ehetsz friss zöldségeket, salátákat, és ez az időszak jó táptalajt biztosít akár egy tisztító kúrának is. Ha már régóta mozgatja a fantáziád egy új fitneszóra, vagy először szeretnéd kipróbálni, hogy le tudsz-e futni egy félmaratont, ennél alkalmasabb időszakot keresve sem találsz!
Fotó: Brooke Cagle, Unsplash
A harmadik szakasz az ovuláció időszaka: az ösztrogén- és a tesztoszteronszint ekkor van a csúcson. Ilyenkor szexinek érzed magad, a libidód is magasabb, és nagyon érdemes odafigyelned arra, hogy elkerüld az ösztrogén dominanciát. Ezt a folyamatot támogathatod ételekkel, amik segítenek az ösztrogén feldolgozásában, mint például a tojás, a brokkoli és a retek. Az édesszájúaknak is van egy jó hírünk: a felborult ösztrogén metabolizmust ugyanis segít jó útra terelni a vörös szőlő, vagy az étcsoki, egészen pontosan a bennük fellelhető rezveratol nevű vegyület. (a csoki esetében ez a kakaóban található meg)
A negyedik, azaz a luteális szakaszban beindul a progeszterontermelés és az energiaszintünk folyamatosan csökken. Ebben a szakaszban érdemes elkezdeni lelassítani az edzéssel, ilyenkor ugyanis könnyebb lesérülni sportolás közben. Ebben az időszakban jót tehet, ha visszaveszel a koffeinből és az alkoholból is, ugyanis ezek erősíthetik a PMS-tüneteket.
Fotó: Shutterstock
Szerezz megbízható infókat a ciklustudatosságról!
Szerencsére rengeteg szakember van, aki a tudását a közösségi médiában, podcastekben, vagy könnyen hozzáférhető edukációs könyvekben osztja meg. A ciklustudatosság mellett pedig olyan témákkal is foglalkoznak, mint a menstruációs szegénység, a PCOS (policisztás petefészek szindróma) és endometriózis, vagy a szoptatás.
A témában nyakig, vagyis biohackelésig lehet merülni Dr Varga Zsuzsannával, aki a Funkcionális Orvoslás nevű instagram-oldalán részletes tippeket is megoszt a követőivel. Női energiákért, perzselő ciklus aktivista inspirációért nyomd meg a követés gombot a Ciklus Mesék instáján! Dr Benkovics Júlia Insta-oldalán pedig olyan furcsa nőgyógyászati kérdésekben, mint pl. a menstruációs vér bőrápoló hatásai is megbízható és szakértői választ találsz.