A hormonális változások – különösen az ösztrogénszint csökkenése – megbolondítják az agyad hőszabályozó központját. A tested szó szerint nem tudja eldönteni, hogy fázik-e vagy melege van, ezért pánikol és bekapcsolja a belső szaunát. Jönnek a hőhullámok.

Gyöngyösi Szilvi, Sziszo osztotta meg velünk tapasztalatait.
Nekem így kezdődött:
Hajnal 3 óra. Csönd van, sötét, mindenki alszik, kivéve engem.
Mert én éppen a takarót dobálom magamról, aztán pár perccel később remegve húzom vissza. Mintha valaki belülről kapcsolgatná rajtam a termosztátot – teljesen kiszámíthatatlanul.
Ez most komoly? Miért izzadok folyamatosan?
A hőhullámok nem finomkodnak velem. Nem kérdezik meg, hogy éppen egy megbeszélés kellős közepén vagyok-e esetleg egy romantikus vacsorán, vagy épp próbálok végre egy jót aludni. Jöttek, letaroltak, és itt hagytak csuromvizesen, mintha egy trópusi dzsungelben ragadtam volna.
A hajam “csatakokban” a dekoltázsomon gyöngyözik a verejték… Elegem volt. 49 éves voltam ekkor, forgott velem a világ és nem értettem ki ez az új nő?!
Aki nem élte még át, azt hiszi, hogy egy hőhullám csak egy kis „melegségérzet”. Bárcsak így lenne, de nem, ez sokkal több annál, sokkal intenzívebb, sokkal nagyobb erő.
Valójában ez egy teljes testet elárasztó, forró hullám, amitől:
- Azonnal verejtékezni kezdesz – főleg a mellkas, a nyak és az arc környékén.
- A szíved gyorsabban ver, mintha épp egy sprintet futottál volna.
- Olyan hőérzeted van, mintha egy kemencébe zártak volna.
- Majd hirtelen elkezdesz vacogni, mert a tested hirtelen „rájön”, hogy túlhevült.
Ráadásul mindez nem egyszer történik meg egy nap. Van, akinek csak néhány hőhulláma van hetente, másoknak óránként.
A legrosszabbak azonban az éjszakai hőhullámok
Ha nappal nem lenne elég kellemetlen, az éjszakai hőhullámok garantáltan szabotálják az alvást is. Felébredsz csuromvizesen, átizzadva a hálóinget, a lepedőt és még a párnát is. Majd jön a fázós szakasz, amikor mindent visszahúzol magadra, és próbálsz újra elaludni – egészen addig, amíg a következő hullám ki nem zökkent a rövid nyugalomból.
Nem csoda, hogy a menopauza alatt sok nő állandó fáradtsággal küzd! A kialvatlanság miatt ingerlékenyebbek leszünk, nehezebben koncentrálunk, és úgy érezzük, hogy egy soha véget nem érő zombi módban élünk.

A hőhullámok azonban nem győzhetnek! Mit tehetsz ellene?
Bár teljesen megszüntetni nem mindig lehet, van néhány dolog, amivel csökkentheted a gyakoriságukat és az intenzitásukat:
- Figyelj az étkezésre! – A koffein, az alkohol, a fűszeres ételek és a cukor súlyosbíthatják a hőhullámokat. Próbáld ki, hogy elhagyod őket pár hétre, és figyeld meg a változást!
- Hidratálj! – Az izzadás rengeteg folyadékot von el a szervezettől, ezért a megfelelő vízfogyasztás kulcsfontosságú.
- Öltözködj rétegesen! – Ha egyik percről a másikra kimelegszel, fontos, hogy gyorsan le tudj venni egy réteget – különösen éjszaka, amikor egy vékony pizsama és egy könnyű takaró életmentő lehet.
- Hűtési trükkök! – Próbáld ki a hűsítő párnákat, a hideg merülést, vagy tarts egy ventillátort az ágy mellett.
- Mozogj rendszeresen! – Az edzés segíthet szabályozni a hormonokat és javítani az alvás minőségét. Nem kell maratont futnod – már egy kis napi séta is sokat segíthet!

A hőhullámok nem az ellenségeid – csak egy új fejezet
Tudom, hogy néha úgy tűnik, mintha a tested teljesen ellened dolgozna. Mintha elvesztetted volna az irányítást, és semmi sem működne úgy, mint régen. De tudd, hogy nem vagy egyedül.
A menopauza nem a nőiesség végét jelenti – hanem egy új korszak kezdetét. Egy olyan korszakét, ahol megtanulsz hallgatni a testedre, új szokásokat alakítasz ki, és felfedezed, milyen erős vagy valójában.
Tehát amikor legközelebb éjjel 3-kor a takaróval harcolsz, emlékezz rá: nem a hőhullámok uralkodnak rajtad. Te irányítasz!
A cikk szerzője, Gyöngyösi Szilvia, Sziszo a KLIMAXIMALISTA
Kiemelt kép: Pixabay