Vészhelyzetben létfontosságú, hogy gyorsan és hatékonyan hívjunk segítséget. Még jobb, ha megtanulunk elsősegélyt nyújtani, és ez nem csak felnőtt esetekre érvényes, hanem kisbabákra is! A piciknek még annyi lehetőségük sincsen megvédeni magukat, vagy megoldani egy vészhelyzetet, mint nekünk, felnőtteknek. Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat mentőtisztje és szóvivője elmondja mit tegyünk, ha a mentőkre vagy babaelsősegély alkalmazására van szükségünk.
A babaelsősegély ugyanúgy működik, mint a felnőttek elsősegélye?
Győrfi Pál: „A gyermekgyógyászati tankönyvek néha úgy kezdődnek, hogy a gyermek nem egy kisméretű felnőtt, mert másképpen működik egy gyermek szervezete, mint a felnőtté. Ez egy jó mondat, de az életmentés szempontjából a babaelsősegély alapelvei ugyanazok. Amiben különbség van, az a technikai kivitelezés, illetve vannak olyan kockázatok, amik kisgyermekkorban vagy csecsemőkorban a legnagyobbak. Például a pici gyerekek egy éves kor körül gyakran a szájukba veszik a legó darabokat, játékdarabokat, félrenyelik őket, és megfulladhatnak tőlük. Bár felnőttkorban is előfordul ilyen, de pici gyerekeknél ez egészen gyakori.
Míg felnőtteknél ott a Heimlich-féle műfogás, amikor hátulról átkaroljuk, és megrántjuk a gyomorszájánál az öklünket, ezt kisgyerekeknél nem alkalmazzuk. Pici gyerekeknél azt tanácsolják, hogy az elsősegélynyújtó üljön le, a picit fektesse a térdére úgy, hogy a hasára feküdjön a gyerek, és úgy ütögesse a hátát. Ez a legjobb megoldás a gége környékén rekedt idegentest eltávolítására.
Egy másik példa az újraélesztés. Az újraélesztésnél nem ugyanazt a technikát alkalmazzuk egy csecsemőnél vagy egy kisgyereknél, mint a felnőttnél.
Nem ugyanazzal az erővel, nem azzal a kéztartással, és nem olyan mélyen nyomjuk a mellkast, hanem az életkornak megfelelő mélységben és technikával tesszük mindezt. Például csecsemőknél nem egész kézzel, csak ujjakkal.
Az újraélesztésnél még van egy különbség, mégpedig az, hogy a felnőtteknél az újraélesztés alapja a mellkasnyomások alkalmazása, mivel a felnőtteknél leggyakrabban szívmegállás történik, ami után egy ideig még van valamiféle légzés, ami aztán szintén abbamarad. A babáknál viszont fordítva szokott történni. Elsősorban a légzés szokott a problémát okozni, vagyis történik valami a légzéssel, de egy ideig még dobog a szíve, aztán sajnos az is megállhat.
Így a baba újraélesztés öt befújással kezdődik, és csak utána kezdődhetnek a mellkasnyomások. A legjobb persze a megelőzés, a veszélyek, a súlyos betegségek, az állapotromlás korai felismerése.”
Hol van lehetőség a babaelsősegély elsajátítására?
Győrfi Pál: „A Szent Márton Gyermekmentők is szerveznek babaelsősegély tanfolyamokat az OMSZ közreműködésével többek között. Kifejezetten gyermekvállalásra készülő szülőknek, kisgyermeket nevelőknek vagy bébiszittereknek tanítják meg a babaelsősegély alapjait.”
Fotó: Shutterstock
Hogyan hívjuk a mentőket és milyen információkat adjunk át? Végigvezetne ennek menetén?
Győrfi Pál: „Magyarországon egyszerű a segélyhívás, mert a 112-es egységes segélyhívó rendszer mindenkinek rendelkezésére áll, amelyet föltárcsázva profi segítséget kapunk. Ennek része az adatok rögzítése.
Sok mindent már automatikusan lát az operátor, például, hogy körülbelül honnan jön a hívás, mi a hívószám. Viszont mindenképpen próbáljuk röviden és érthetően elmondani, hogy miért kell a segítség, illetve pontosan hol van a vészhelyzet helyszíne. Bár bizonyos mértékig látják, honnan érkezett a hívás, de ha például egy épületen belül vagyunk, azt meg kell adni, hogy melyik emeleten, melyik szobában, vagy akár melyik épületszárnyban vagyunk.
Tehát a pontos cím megadása fontos kültéri és épületen belüli balesetnél is.
Ha idáig eljutunk, a 112-es rendszer összeköti a segélyhívót a mentőszolgálat szakemberével, közben az operátor további információkra fog rákérdezni, például, hogy milyen állapotban van a beteg, mit lát rajta és így tovább. Ezzel párhuzamosan pedig már elkezdi a segítségnyújtást, el fogja mondani, mit lehet csinálni addig, amíg a mentő megérkezik. A mentésirányítóink egyik fontos feladata, hogy telefonon keresztül instruálják, segítsék az elsősegélynyújtást.”
Milyen egyéb módon könnyíthetjük a segélyhívást?
Győrfi Pál: „Három éve az Életmentő applikáció is az emberek rendelkezésére áll Magyarországon. Ez megkönnyíti, meggyorsítja a segélyhívást. Le kell tölteni az appot az okostelefonra, és az applikációt megnyitva, ha a középen lévő piros segélyhívó gombra tesszük az ujjunkat, akkor nemcsak felhívjuk a mentőket, hanem a mentésirányító képernyőjén azonnal megjelenik mindenféle adat rólunk, amit előre beírtunk az applikációnkba.
Például ha van valamilyen alapbetegségünk, milyen gyógyszereket szedünk, mire vagyunk allergiásak. Bármit beírhatunk, ami fontos lehet, így amikor megnyomjuk a gombot, nem kell majd annyi kérdésre válaszolni. Precíz helymeghatározást is alkalmaz, így pontosabban látják, hol tartózkodunk.
Ezenkívül most fejlesztünk egy új funkciót, amivel már a kameraképet is tudjuk használni, így nem kell majd olyan sokat magyarázni. Elég lesz, ha a hívó a telefonja kameráját a baleset helyszínén a sérült felé fordítja, így még hatékonyabb lesz a segítségnyújtás.”
Megelőző lépések
Balesetek sajnos történhetnek, de egyszerű módszerekkel megelőzhetjük őket.
A félrenyelés, fulladás esélyét csökkenti, ha minden apróbb tárgyat, játékot, legót, díszt elpakolunk a gyermek látóteréből az otthonunkban, erre csecsemőkortól körülbelül öt éves korig érdemes nagyon figyelni.
Amikor a baba már eszik szilárd ételt, segít a megelőzésben, ha egy helyben ülve, vagy állva étkezik, ugyanis szaladgálás közben könnyebben félremegy az étel.
Hasonlóan veszélyesek a mérgező folyadékok. Minden olyan folyadékot, melynek lenyelése káros lehet, jól zárjunk el, főleg, ha az adott folyadék színes. Ez ugyanis a gyermekeknek különösen érdekes lehet.
Ha megtörténik a baj, és a gyermek eszméletlen, fektessük stabil oldalfekvésbe, de semmiképp ne hánytassuk meg! Ha eszméleténél van, igyekezzünk kideríteni miből és mennyit ivott meg. Ebben segíthet az a szintén megelőző lépés, hogy mindig jelöljük a folyadékok szintjét, így magunk is meg tudjuk majd állapítani, pontosan mennyit is fogyasztott a beteg.
Az elsősegély mellett persze az is fontos, hogy azonnal hívjuk a mentőket!
Kiemelt kép: Shutterstock