Lassan, de biztosan közeledik az időszak, amikor a padon üldögélés már nem kellemes időtöltés, sőt, veszélyessé is válhat. Könnyebben felfázhatunk és ha nem kezeljük, fájdalmas következményekkel számolhatunk. Ha viszont időben észrevesszük a jeleket, a gyógyteák felfázásra is jó szolgálatot tehetnek. Beh Mariann, a Bazsalikomos Kert alapítója segít eligazodni a gyógynövények világában, hogy akár a saját kertünkből is megalkothassuk a megfelelő gyógyteát magunknak!
Milyen gyógynövények, gyógyteák segíthetnek felfázás esetén?
Beh Mariann: A gyógyteák felfázásra is megoldást nyújthatnak. A felfázás ellen egyrészt belsőleg tudunk tenni gyógynövényekkel, másrészt a gyógynövényes ülőfürdőnek is híve vagyok. Az összes betegségnél fontos a megelőzés, például a megfelelő aláöltözet, hosszabb trikó megelőzheti a felfázást. De ha véletlenül megtörtént a baj, akkor segíthet, ha abban a pillanatban, amikor érezzük, hogy valami nem stimmel, gyógynövényes kezelést alkalmazunk. Ha ezt már az elején elhanyagoljuk, később már szinte csak az antibiotikumos kezelés használhat sajnos.
Ha valaki hajlamos a felfázásra, akkor érdemes rendszeresen tőzegáfonyát szednie valamilyen táplálékkiegészítő formájában. A gyógyfürdőnél körömvirágot, kamillát, kisvirágú füzikét és cickafarkot szoktam ajánlani. Ez nagyon jó kombináció, amiből főzetet szoktam készíteni.
Hogyan használhatjuk a gyógynövényeket?
Beh Mariann: A gyógynövényeket elkészítésük szerint háromféleképpen tudjuk csoportosítani: hidegvizes kivonatként, forrázatként vagy főzetként.
Hidegvizes kivonat esetén fél napig áztatjuk a gyógynövényrészeket szobahőmérsékletű vízben, másnap leszűrjük és felhasználjuk.
A csipkebogyónál például a C-vitamin tartalma miatt ez a legjobb felhasználási módszer, mert C-vitamin egy érzékeny molekula, ami hő hatására könnyen sérül. De ha valaki körömvirág teát szeretne inni rendszeresen, mert valamilyen gyulladás van a szervezetében, akkor érdemes a körömvirág szirmait kiáztatnia.
A forrázat a gyógyteák klasszikus elkészítési módja: 95-100 fokos vízzel leöntjük a növényi anyagot, tizenöt percig letakarva hagyjuk ázni, majd leszűrjük. A főzet esetén pedig felforraljuk a vizet, hozzáadjuk a gyógynövényrészeket és körülbelül tizenöt percig alacsony hőfokon főzzük, majd leszűrjük.
Amikor ülőfürdőt készítek, szűrés után az egész nagy lábos főzetet beleöntöm a fürdővízbe. Szép, aranysárgás színt kap tőle a víz. Fontos, hogy becsukjuk a fürdőszobaajtót, mert így a főzetben lévő illóolajok is hasznosulnak, nem távoznak az ajtón keresztül. Egyébként még egy-két illóolajat is alkalmazhatunk ilyenkor az ülőfürdőhöz.
Milyen illóolajokat érdemes használnunk, és milyen módon?
Beh Mariann: A gyulladáscsökkentő, immunerősítő, antibakteriális hatású illóolajokat ajánlom, például a teafát és az orvosi levendulát (Lavandula angustifolia), ezekből is a bio minősítésűeket.
Az illóolajok használatánál fontos, hogy soha ne közvetlenül a vízbe csepegtessük őket, mert bőrirritációt okozhat, ahogy az illóolaj molekulák megülnek az ember bőrén. Én legjobban sóba szeretem csepegtetni és abban jól elkeverni az illóolajat. De ha semmi nincs otthon, és már éppen ülnél be a kádba, akkor csak nyomj a tenyeredbe három pumpa tusfürdőt, és abban keverd el jól az olajat. A lényeg, hogy mindig legyen valami vivőanyag.
Valaki a mézre esküszik, ami szintén jó megoldás légúti megbetegedés esetén. 3-4 evőkanál jó minőségű termelői mézbe csepegtessük az illóolajat, jól elkeverjük, utána még egy kicsi meleg vizet adunk hozzá és újra elkeverjük, hogy az illóolaj ténylegesen elegyedjen a mézzel. Ezután hozzáadhatjuk a fürdővízhez. Szóba jöhet a vaj, tej, növényi olaj is, de ezek mind koszolnak. Én leteszteltem az összeset, és egyedül a méz és a só nem hagy nyomot.
Melyek a legjobb gyógyteák felfázásra?
Beh Mariann:
A legjobb gyógyteák felfázásra listában szerepel például a körömvirágszirom, ami gyulladáscsökkentő hatású, illetve a cickafark, ami minden görcsöt nagyon jól old. A kisvirágú füzike és az apróbojtorján antibakteriális, gyulladáscsökkentő. Szintén remek gyógyteák felfázásra az antibakteriális hatású gyógynövényekből készült teák, például lehet beletenni csalánt, vagy használhatunk hagymalevelet, fokhagymalevelet is.
A hagymánál fontos, hogy bio hagymát válasszunk, ugyanis sok növényvédő szert tárol el a leveleiben, a külső burkában. A legjobb, ha az ember otthon magának termeszti, de ha erre nincs lehetőségünk, akkor érdemes a piacon néniktől, bácsiktól biohagymát beszerezni. A legjobb a fokhagyma, de a vöröshagyma, lilahagyma is kiváló. Ilyenkor a külső héját úgy, ahogy van már lehet is főzni. De ha előre gondolkozunk, akkor ezt tálcán kiterítve le tudjuk szárítani, és eltehetjük télire, mert bármilyen légúti megbetegedésre is megfelelő egyébként.
Fotó: Török-Bognár Reni
Ha otthon szeretnénk teát készíteni magunknak, milyen gyógynövényeket érdemes ültetnünk?
Beh Mariann: Ha valakinek van kertje és szeretne egy kis teakertet kialakítani, akkor pont most, ősszel, novemberben, decemberben tudja elültetni ezeket a gyógynövényeket. Azt szoktam javasolni, hogy citromfüvet, mentát, és rozmaringot mindenképp ültessen el az illető, mert ezek nagyon könnyen termeszthető gyógynövények.
Nyugtató, esti teának ott lesz a citromfű, ami egy jolly joker tea, hiszen ezt szinte mindenki szereti, vendégeket is meg lehet vele kínálni. Elalvást segítő, szorongásoldó hatása van, úgyhogy vizsgadrukk vagy munkahelyi stressz esetén nagyon jó választás. A menta és a rozmaring pedig segítik a koncentrációt.
A menta frissítő hatású, nyáron nagyon jó hűsítő teákat lehet belőle készíteni, de antibakteriális hatása is van, úgyhogy a téli időszakban akár immunerősítés céljából szintén iható, megbetegedés esetén gyorsíthatja a gyógyulást. A rozmaring teaként kevésbé ismert, pedig nagyon sok pozitív hatása van, például természetes memóriajavító képessége. Ha valaki már megitta a napi két kávéját, de még mindig fáradtnak érzi magát, akkor egy menta és rozmaring tea kombináció, valamilyen friss gyümölccsel nagyon jó választás lehet.
Hogyan szárítsuk ki a gyógynövényeket?
Beh Mariann: Ha van gyógynövényünk a kertben, virágzásban, napos időben érdemes szedni őket, ugyanis ekkor a legmagasabb az illóolaj tartalmuk. Kisebb mennyiség esetén terítsük ki tálcákra és száraz, napfénytől védett, szellős helyen szárítsuk őket. Fontos, hogy ne érje közvetlen napfény, mert besötétednek a gyógynövények levelei. A magas a páratartalom szintén nem tesz jót nekik, tehát ne egy fürdőszobában próbálkozzunk, hanem egy alacsonyabb páratartalmú helyiségben, vagy odakint.
Nagyobb mennyiség esetén csokrokat köthetünk belőlük, és ezeket szépen fellógathatjuk, amíg ki nem száradnak. Onnan tudjuk, hogy kiszáradtak, hogy már könnyen törik a gyógynövény az ujjaink alatt, amikor összemorzsoljuk. Ha úgy érezzük, hogy még egy kicsit ruganyos, akkor hagyni kell még száradni. A kiszáradás ideje a páratartalomtól függ, lehet két nap vagy egy hét is. Amikor megszáradtak, lehúzogatjuk a szárról a leveleket.
Felmorzsolni én csak közvetlenül használat előtt szoktam, de akkor sem kicsire, mert minél kisebbre morzsolsz valamit, annál nagyobb felületen tud oxidálódni a növényi anyag, és annál gyorsabban veszíti el az aromáját. Úgyhogy hagyjuk meg a leveleket úgy, ahogy megszáradtak, és tegyük el egy jól záródó, steril üvegbe. Nem fog bemolyosodni, nem tudja elveszteni az aromáját.
Bármilyen növényt teszünk el, rögtön írjuk rá az üvegre, vagy egy címkére, hogy mit tettünk el és melyik évben, mert amikor már megszáradtak ezek a növények, hat különböző üvegből nehéz lesz megállapítani, hogy az adott növény menta, bazsalikom, vagy citromfű.
Meddig tárolhatók az így szárított növények?
Beh Mariann:
Három évig tárolhatóak így, de azért egy év után már veszítenek a minőségükből a gyógynövények.
Ha valaki egy év után rátalál a rengeteg szárított gyógynövényére, akkor azokból nagyon szuper fürdőket lehet készíteni, tehát azért nem kell rögvest kidobni a komposztálóba.
Van olyan része a növényeknek, amit nem szabad felhasználni?
Beh Mariann: A mediterrán gyógynövényeknél, mint a rozmaring, zsálya, olasz szalmagyopár, levendula, kakukkfű, oregánó minden részét, tehát a virágát is fel tudjuk használni. A magját is egyébként, valaki például a bazsalikommagot is felhasználja úgy, mint a chiamagot, pudingot készít belőle.
A gyökérzetüket viszont ne használjuk, mivel ezek évelő gyógynövények, nem ássuk ki, hanem szártól felfele használjuk őket.
A szárukat grillezésnél is felhasználhatjuk, például haa rozmaring szárairól leszedtük a leveleket, akkor jó kis nyárs készíthető belőle. A virágaikkal pedig díszíthetünk desszerteket, köreteket is.
Hány napig tarthatunk teakúrát? Van időkorlát?
Beh Mariann: Az élvezeti teákat, mint a zöld tea, fehér tea, citromfű, menta nyugodtan fogyaszthatjuk mindennap, még tizenkét éven felüli gyerekek is.
Vannak olyan gyógynövények – pl. a cickafark – amikből inkább kúrákat érdemes csinálni. Ezt vagy huszonegy napig issza az ember egy kúra alatt, aztán tart hét nap szünetet, vagy heti váltásban csinálja, például hétfőtől péntekig issza, és szombat-vasárnap nem.
De véleményem szerint jobb a huszonegy napos kúra és a hét nap szünet. Utána át lehet térni egy másik gyógynövényre.
Nagy szerencse, hogy egy-egy betegségre, problémára nagyon sok gyógynövény áll a rendelkezésünkre. Például, ha cukorbeteg valaki, és ki akar próbálni egy természetesebb módot arra, hogy csökkentse a vércukorszintjét, akkor huszonegy napig próbálkozik azzal, hogy fahéjat rak, amibe csak lehet, még teával is használja a tört fahéjat, utána tart hét nap szünetet, aztán egy új gyógynövényből készült teát kezd inni, például csalán- vagy gyermekláncfűteát.
Vannak gyógynövények, amiket nem szabad párosítani egymással?
Beh Mariann: Inkább arra szoktuk a hangsúlyt helyezni, hogy mik erősítik egymást, mert a gyógynövények ebben nagyon jók. Ahogy a táplálkozásnál is minél többféle zöldséget, gyümölcsöt, olajos magvat eszik meg az ember, annál jobban fog fokozódni a pozitív hatásuk, mivel sokféle enzimet, vitamint, ásványi anyagot viszünk be így szervezetbe, amelyek remekül tudnak egymás társaságában hasznosulni.
A gyógynövényeknek is sokkal jobban hasznosul a gyógyhatásuk, ha négy-ötfélét összerakunk egy teakeverékbe. Annyit emelnék ki, hogy egy frissítő, koffeintartalmú teát, mint a zöld tea, ne citromfűvel együtt igyuk, ami éppen nyugtató hatású.
Van olyan egészségügyi állapot, ami mellett nem szabad bizonyos teákat fogyasztani?
Beh Mariann: Igen, a terhesség és szoptatás alatt mindenféleképpen olyan teákat fogyasszunk, amit a védőnőnk vagy az orvosunk megengedett. Ilyen például a rooibos vagy a citromfű. Szoptatás alatt is vannak kifejezetten ajánlott teák, tejszaporítónak az édeskömény termését, a kaportermést vagy a csalánt, a bazsalikomot ajánlom.
Még egy példa: ha valaki hajlamos az epilepsziára, annak tudnia kell, hogy mi az, ami kiválthatja nála a rohamot, de bármilyen szívbetegségben, májbetegségben, tehát komolyabb betegségekben szenvedőknek is mindenféleképpen egyeztetni kell az orvossal.
Ez vonatkozik az idősebb korúakra is. 12 éven alatti gyerekeknek koffeintartalmú, tehát fekete, zöld és fehér teát nem ajánlunk. Maximum nagyon kicsi mennyiségben, és a koffeintartalom csökkentése érdekében alacsonyabb hőmérsékletű vízzel leforrázva és körülbelül fél percig áztatva, mert 12 év alatt abszolút nem ajánlott a koffein fogyasztása. Gyerekeknek nagyszerű a rooibos tea valamilyen gyümölccsel, vagy akár citromfűvel összekeverve, jó alapanyag és nagyon finom az íze.
A menstruációs görcsön milyen teával segíthetünk?
Beh Mariann: A mi teakeverékünk erre a problémára a Nő nevet viseli. Én már évek óta használom, de annyian érdeklődtek, van-e erre való tea, hogy elkészítettem úgy, hogy elérhető legyen. Az érdekessége, hogy a benne lévő összetevők feszültségoldó hatásúak és a vérzés erősségét is csökkentik. Sok lány, nő jelzett vissza azzal kapcsolatban, hogy a tea fogyasztása óta rendszeressé vált a menstruációjuk.
A Covid óta sokaknak okoz problémát, hogy 40-45 napra húzódott el a ciklusuk. Ez nem csak azért kellemetlen, mert adott esetben izgulhatnak, terhesek-e, de annyira rá van állva a szervezetünk, hogy havonta egyszer lehetőségünk van a megújulásra, megtisztulásra, hogy ennek hiánya már komoly feszültséget tud okozni egy nőben.
Ráadásul a klimaxszal küzdőknek is jó lehet, mert csökkenti a rossz közérzettel járó tüneteket, mint a folyamatos izzadás, ingerlékenység, éjszakai felébredések. Citromfű, cickafark, palástfű, pásztortáska, zsálya, édeskömény és rózsa van benne, hogy a nőiességet is erősítsük egy kicsit.