Ma már hétköznapi jelenség, hogy a fejlett országokban kitolódott a gyermekvállalás ideje. Ugyan a társadalmi elvárások megváltoztak, az emberi biológia állandó: 30 év felett mind a nők és a férfiak fogamzóképessége csökken. Ha viszont már megszületett a döntés a családalapításról, néhány egyszerű vizsgálat és az életmódváltás segíthet, hogy ne legyen elhúzódó és nehézkes folyamat a gyermekvállalás. A SYNLAB, Magyarország és Európa legnagyobb labordiagnosztikai szolgáltatójának összeállításából kiderül mire érdemes odafigyelni.
A tanulás és karrierépítés elhúzódása, a párkapcsolatok és a házasság szerepének megváltozása, a saját egzisztencia megteremtésének igénye mind közrejátszanak abban, hogy a párok jelentős része 30 év felett vág bele a családalapításba. Magyarországon a kilencvenes években az anyák átlagos életkora az első szüléskor 23 év volt, 2022-ben viszont már meghaladta a 29-et.
A legtermészetesebb igény, hogy a leendő szülők szeretnének továbbtanulni, megalapozni a karrierjüket, élni és anyagi biztonságot teremteni a családjuk számára, ugyanakkor a kései gyermekvállalás kockázatokkal jár.
„Ebben az életkorban már több olyan hatás érte a szervezetünket, ami miatt elhúzódó folyamat is lehet a fogantatás. Ezért érdemes kivizsgálással kezdeni, és ha mindezek alapján szükséges, akkor életmódváltással folytatni a családtervezést” – teszi hozzá Póda Tamás, a SYNLAB kereskedelmi és marketingigazgatója.
Már hónapokkal a tervezett fogantatás előtt érdemes elkezdeni
A családtervezés első lépései jóval a fogantatás előtti időszakra esnek. Legalább három hónappal korábban érdemes tudatos életmódra váltani, elhagyni az egészségtelen ételeket, a káros szenvedélyeket és felmérni általános egészségi állapotunkat.
„A családalapításhoz és a gyermekvállaláshoz két egészséges ember szükséges. Ezt az egészségszintet saját magunkhoz érdemes mérni. Az a fontos, hogy a saját lehetőségeinkhez mérten mindent megtegyünk azért, hogy egészségesebb állapotba kerüljünk. Ezért sokszor az életmódváltás határozza meg a gyermekvállalás sikerességét” – mondja Póda Tamás.
Fotó: Shutterstock
Ezeket az értékeket érdemes megvizsgálni
A leendő édesanyák akár egyetlen vérvizsgálatból is általános képet kaphatnak a teherbeesés szempontjából fontos értékeikről.
„A magzat egészsége és a teherbeesés sikere szempontjából a vérkép, a vércukor, máj-és veseműködés, ionok, vas-és zsíranyagcsere, a gyulladással és véralvadással összefüggő mérések, a pajzsmirigy és nőihormon-háztartás vizsgálata, illetve az inzulin rezisztencia kimutatása a legfontosabbak a gyermekvállalás előtti időszakban” – mondja Kovács Virág a SYNLAB vezető dietetikusa.
Szintén a fogantatás előtt érdemes átfogó hormonvizsgálatot készíteni, ezzel ugyanis felmérhető, hogy a női hormonális rendszer megfelelő állapotban van-e a gyermekvállaláshoz.
„A 35 év feletti egészséges pácienseinknek ajánljuk az AMH (Anti Müllerian Hormon) vizsgálatot is, mert ez a paraméter megbízható információt nyújt a petefészek tartalék peteérési kapacitásáról, esetleges kimerültségéről” – teszi hozzá Kovács Virág.
Az életkor előrehaladtával az AMH hormon mennyisége ugyanis csökken, ezzel együtt pedig a petesejtek és tüszők száma is egyre alacsonyabb lesz. Ezzel a vizsgálattal a menopauzáig hátralévő idő is jól megbecsülhető.
Tünetmentes, mégis meddőséget okozhat
A legtöbb ember nem elég körültekintő, amikor a nemi betegségek megelőzéséről vagy kezeléséről van szó. Pedig családtervezés előtt kiemelten fontos, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy egészségesek vagyunk.
Egyre elterjedtebb orvosi vélemény, hogy még a teherbeesés előtt érdemes a pár mindkét tagjának STD-szűrésen részt vennie. Sok fertőzés éveken át tünetmentes, miközben kezeletlenül könnyen okozhatnak meddőséget, vetélést vagy akár fejlődési rendellenességeket is. Bizonyos betegségek, mint például herpeszfertőzés esetén például nem ajánlott a hüvelyi szülés sem.
Több esetben azonban egy egyszerű gyógyszeres kezeléssel vagy tudatos tervezéssel is elkerülhető lenne a baj. A szűrővizsgálatnak sem kell körülményesnek vagy kellemetlennek lennie, önmintavételes teszttel is kimutathatók a leggyakoribb STD kórokozók és a magas kockázatú HPV típusok is.
A magzatvédelem a fogantatás előtt kezdődik
Már a teherbeesést megelőző hónapokban is fontos szerepe lehet a magzatvédő vitaminoknak. Rendszeres szedésükkel több fejlődési rendellenesség veszélye is drasztikusan csökkenthető. Ezért fontos tisztában lenni azzal, ha a leendő édesanya szervezetében valamilyen hiányállapot áll fenn.
„A teherbeeséshez és a magzatvédelemhez is szükséges a D-vitamin, a B12 és a folsav szintjének vizsgálata is” – mondja Kovács Virág, a SYNLAB vezető dietetikusa.
Életmódváltással lehet sikeres gyermekvállalás
A tudatosság és a megfelelő életmódváltás alapja az, hogy ismerjük általános egészségi állapotunkat, hogy tudjuk, pontosan mire lenne szükség a fogantatáshoz. A párok egy része abba a hibába esik, hogy kizárólag az eredményre összpontosítanak, és az odáig vezető utat figyelmen kívül hagyják. Emiatt pedig akár a sikerélmény is elmaradhat.
„Egyszerű változtatásokkal is jelentősen javulhatnak a teherbeesés esélyei. A SYNLAB-nál nemcsak a szükséges szűréseket biztosítjuk, de abban is segítünk, hogy mi a következő lépés az életmódváltás, a jobb egészség és a sikeres családalapítás felé” – teszi hozzá Póda Tamás, kereskedelmi és marketingigazgató.
Kiemelt kép: Shuttertsock