A szülinapi tortádon a gyertyák, körülötted pedig a kérdések sokasodnak: na, mikor jön a baba? Ugyan egyre többen vállalnak 35-40 éves kor felett először gyereket, mégis tartja magát még néhány tévhit. A próbálkozó szülőpáros pedig sokszor nem tudja merre induljon az úton, ha késői gyerekvállaláson gondolkodik. Szakembereink most ebben segítenek eligazodni.
“Ha egy vágyott gyerek 40 éves kor felett jönne, akkor jöjjön.”
Valószínűleg ezt a mondatot még ma is kevesebben hallják a családtól, barátoktól, vagy éppen a kollégáktól, mint a “megvár az a karrier” típusú kijelentéseket. Különösen, ha a gyermekvállalás témaköre a harmadik, vagy akár a negyedik X fölött kerül szóba, A mondat szülőanyja Dr. Dékány Ágnes, szülész-nőgyógyász és perinatális szaktanácsadó, az elmúlt évtizedek statisztikái pedig úgy tűnik, ezt a gondolatot támasztják alá.
Egyre többen vállalnak idősebb korban gyereket
A KSH adatai szerint az elmúlt tíz évben megduplázódott a 40 év feletti első gyermekes édesanyák száma, és háromszor annyian vállalnak gyereket 45 éves kor felett. A miértekre a választ szintén az adatok között kell keresni. A későbbi gyerekvállalás okai között nemcsak a karrier, bizonytalan jövő és pénzügyi biztonság foglal előkelő helyet. Dobogón végzett a megfelelő partner megtalálása is.
Mi történik a testben a harmadik X felett?
Fotó: Alexander Krivitski, Unsplash
A termékenység csökkenése a petesejtek minőségének romlásával van összefüggésben. Minden nő meghatározott számú petesejt állománnyal rendelkezik, amiknek a számát nem lehet növelni és a petesejtek minőségének a romlásán sem lehet változtatni Ennek ellenére sokat lehet tenni azért, hogy hamarabb megfoganjon a baba: a megfelelő és egészség étkezés, az alkohol és dohányzás elhagyása és az ideális testsúly beállítása mindkét szülő esetében sokat segít a fogantatásban.
Gyakori tévhitek, valós rizikók
Dr. Dékány Ágnes szerint már sokkal kevesebb tévhit övezi a kései gyerekvállalást, de a gyakorlatban még mindig sokszor találkozik azzal az elképzeléssel, hogy a 35-40 év feletti gyerekvállalás esetében nagyobb az esély valamilyen betegség kialakulására a babánál. A szülész-nőgyógyász szerint valóban vannak olyan betegségek, mint például a Down-szindróma, amik a szülő életkorával függnek össze, de ezeknek a száma elenyésző. A kialakuló betegségek mögött pedig általában más, genetikai vagy egyéb ok áll. Dr. Vesztergom Dóra szülész-nőgyógyász, endokrinológus és meddőségi specialista ugyanakkor a „lombik mindenre megoldást nyújt“ tévképzetét szeretné eloszlatni.
“Az életkort és annak sajátosságait a lombikprogram nem tudja befolyásolni, de a teherbeeséshez szükséges időt le tudja rövidíteni. Ha úgy tetszik, egy év próbálkozását egy hónapba tudjuk így sűríteni” – mondja a szakember.
Mire érdemes odafigyelni a babatervezésnél?
“Talán túl egyértelmű, de tényleg a korunkra” – mondja Dr. Vesztergom Dóra. Harminc éves kortól fokozatosan csökken a termékenység, fogynak a petesejtek és évről évre kevesebb az esélye a spontán teherbeesésnek. A gyerekvárásra nem lehet egy projektként tekinteni – vallja Dr. Dékány Ágnes. A perinatális szaktanácsadó ezért arra biztatja a párokat, hogy élvezzék is a szexualitást és ne csak feladatként gondoljanak a gyermekvállalásra.
Mikor fordulj szakemberhez?
Fotó: Shutterstock
Természetesen erre a kérdésre a válasz attól is függ, milyen valaki általános egészségügyi állapota. Az egészséges, alapbetegség nélküli leendő anyák 35 éves korig egy év sikertelen próbálkozás után forduljanak szakemberhez- javasolja Dr. Vesztergom Dóra. A szülész-nőgyógyász szerint 35 és 40 éves kor között fél év sikertelen próbálkozás, 40 éves kor fölött pedig próbálkozás nélkül is érdemes specialistához fordulni.