Készíts magadnak ínycsiklandó savanyított finomságokat felesleges adalékanyagok nélkül és támogasd az emésztőrendszeredet probiotikumokkal! A fermentálás otthon is egyszerű: mutatjuk, hogyan!
Bár erősen kételkedünk benne, de ha még mindig nem hallottad a manapság ismét divatos kifejezést, a fermentálás egy olyan folyamat, ami közben szerves anyagok bontódnak le mikroorganizmusok segítségével, kontrollált körülmények között. Ezzel a módszerrel megőrizhetjük a zöldségek, gyümölcsök eredeti állapotát és tápanyagtartalmát. Magyarán: tartósítunk, adalékanyagok nélkül. Ha pedig el is fogyasztjuk ezeket a fermentált finomságokat, akkor egyebek közt hozzájárulunk a tápanyagszegény étkezés és stressz következtében megbomlott bélflóránk normál állapotba való visszaállításához.
Fotó: Pexels
Fermentálás otthon, egyszerűen
Tapasztalatot próbálkozással fogsz leggyorsabban szerezni, ezekkel a zöldségekkel pedig bátran bele is vághatsz a „fermentálás otthon” nevű játék terepén való kísérletezésbe: káposzta, karfiol, répa és retek.
Konkrét recept helyett a technika legfontosabb lépéseit gyűjtöttük csokorba: ezzel az 6 lépéssel gyerekjáték a sikeres fermentálás otthon!
Erre figyelj mindig, amikor fermentálsz
1: A fermentálni kívánt zöldségek, gyümölcsök mindig legyenek tiszták, egészségesek. Ha pl. a karfiolon pici, barna pöttyöket látsz még nem jelenti, hogy ki kell dobnod: csak vágd le ezeket a részeket, a többi mehet az üvegbe!
2: A fermentáláshoz használt eszközök – üvegek, fedők, egyéb eszközök – legyenek sterilek: ha kifőzni nem szeretnéd az üvegeket, elég, ha mindent elmosol alaposan forró vízzel.
3: A fermentáláshoz mindig tiszta, szűrt vizet használj! Ha erre nincs lehetőséged, forralj fel csapvizet és hagyd szobahőmérsékletűre (22-25 °C) hűlni. Miért fontos ez? Ha túl meleg a víz, a zöldségeken lévő baktériumok elpusztulnak és nem fermentálódnak.
Fotó: Unsplash
4: Lehetőleg használj természetes, ne jódozott sót.
5: Mindig lepje el a víz az üvegekben a zöldségeket! A vízből kilógó részeken ugyanis könnyen megjelenhet a penész: ha ez megtörténik, sajnos mehet a kukába az egész.
6: Az erjedés ideje alatt tartsd az üvegeket állandó, kellemesen meleg (20-22 °C) hőmérsékleten.
Az otthoni fermentálás két metódusa
Az elkészítéshez két lehetőséged van: besózhatod a zöldséget (száraz sózás) vagy készíthetsz sós levet (brine) – ez a felöntőleves metódus.
Mindkettőt bemutattuk egy-egy egyszerű recepttel ebben a cikkben, olvasd el!
Ha már biztosan mennek az alapok, onnan a határ a csillagos ég: hiszen nem csak fermentált ételeket tudsz készíteni, de fermentált ételekkel is megtanulsz főzni!
Főkép: Shutterstock