Az étkezés nem csupán testünket táplálja, hanem belső világunkat is: a gondolatainkat, érzelmeinket és hitrendszereinket, amelyek formálnak bennünket. Éppen ezért ne lepődjünk meg, ha a tudatos étkezés pozitívabb hozzáállást eredményez a mindennapi életben. De hogyan étkezhetsz tudatosan? Miért nem ajánlott veszekedés után, vagy épp mobilozás közben? És miben segíthet, ha hálát adunk az elénk kerülő ételekért? Mutatjuk!
Az egészséges életmód és táplálkozás területén az elmúlt években egyre nagyobb teret hódított meg a tudatos étkezés, ami röviden annyit jelent, hogy figyelünk arra, mit és milyen céllal viszünk be a szervezetünkbe. Azonban az élvezet is teret kap az ételek ízének, textúrájának és illatának megtapasztalása által.
Ilyen formán ez az élvezet (és tudatosság) része az önszeretetünknek, hiszen lehetővé teszi, hogy tiszteljük és becsüljük a testünk vágyait és örömet leljünk az egészséges életmód követésében – írja a Femina In cikke.
Biztosan te is ismered a mondást, miszerint „az vagy, amit megeszel”. Ha elcsépeltnek hangzik, ha nem, igaz. Nézzük meg, miért.
Miről szól a tudatos étkezés?
Az egyik legfontosabb ajándék, amit magunknak adhatunk, az étel. Gyógyíthat és táplálhat bennünket, segít abban, hogy a legtöbbet hozzuk ki magunkból. Azonban aktuális állapotunk is befolyásolhatja, éppen milyen ételhez nyúlunk.
„Ha a mentális állapotunk egészséges és stabil, az étkezést testünk igényeihez igazítjuk. De ha rosszul vagyunk, akkor lehet, hogy az érzelmi űrt próbáljuk kitölteni az étellel. Ez egy ördögi kör, ami a túlevéshez és számos betegséghez vezethet. Vagyis az „az vagy, amit megeszel” minden korban igaz.” – mondja Suman Agarwal, a SelfCare by Suman alapítója és vezető táplálkozási szakértője.
Emellett kiemeli, hogy bár az étel fontos része a kapcsolatainknak és kulturális identitásunknak, az egyensúlyt itt sem szabad szem elől téveszteni: harmóniára kell törekednünk a hagyományok megőrzése és a táplálkozástudomány elfogadása között.
Csak a tudatosság, az edukáció és a tiszteletteljes párbeszéd segítségével vagyunk képesek arra, hogy egészségesebb étkezési szokásokat alakítsunk ki és normalizáljunk.
Győzd le a vágyakat kísérő bűntudatot
Előfordult már veled, hogy azt mondtad magadnak: „Tudom, hogy nem kellene azt megennem – de miért is ne?”
Lehet, hogy a kedvenc hamburgereződ előtt állva töprengtél el ezen, vagy esetleg egy finom sajttorta csábított el. Úgy érzed, belesodródtál egy ételfüggő körforgásba? Tudd, nem vagy egyedül.
„Ha valaha próbáltad megváltoztatni az étrended, észrevehetted, hogy ez csak akkor fenntartható, ha szeretettel és együttérzéssel közelíted meg, nem pedig korlátozásokkal és szégyenérzettel. Hiszen az igazság az, hogy egyszerűen képtelenség egészségesen étkezni és egészségesebbé válni, ha közben gyűlöljük a folyamatot és sanyargatjuk magunkat.” – magyarázza Kripa Jalan, a Harvard-on tanult táplálkozási szakértő és a Burgers To Beasts alapítója.
Azt tanácsolja:
„Kezdd azzal, hogy elengeded azokat a szabályokat és korlátozásokat, amelyek megmondják neked, hogy mit, mikor, hogyan és mennyit ehetsz vagy nem ehetsz. Miért? Mert elkerülhetetlen, hogy ezeket előbb-utóbb áthágd, és egyedül maradj a kudarc fojtogató érzésével.”
Így ápolj szeretetteljesebb kapcsolatot az étellel
„Az asztalodra kerülő ételek megmutatják, miben hiszel és miből áll a valódi éned. A választásaink tesznek minket azzá, akik vagyunk, és hogy miként látjuk a világot és magunkat.” – mondja Karishma Chawla, a mumbai táplálkozási szakértő és életmód-oktató. – „Röviden, amikor tudatos vagy az ételválasztásaidban, jobban érzed magad, és képes vagy jobb döntéseket hozni, ami boldogabb életet eredményez. Ezt nevezem ön-szeretetnek!”
A tudatos étkezés lehetővé teszi, hogy kedvességgel és együttérzéssel közelítsd meg étkezési szokásaidat, ezáltal elősegítve egy egészségesebb és kiegyensúlyozottabb kapcsolat kialakítását mind az étellel, mind a testeddel.
Ha még mindig küzdesz ezzel, ne aggódj – Karishma tanácsai segíthetnek:
1: Légy hálás az asztalodra kerülő ételekért. Szánj néhány másodpercet arra, hogy megfigyeld az ételeket evés előtt. Hidd el, hogy az elfogyasztott étel táplál téged: segít egészségesebb döntéseket hozni és jobban kapcsolódni a tápanyagokhoz.
2: Evés közben tudatosan figyeld meg, hogy mit eszel. Koncentrálj az ízekre, textúrákra és érzésekre: ez segíthet mélyebb kapcsolatot kialakítani az étellel.
3: Nyugodt környezetben étkezz, kizárva az olyan zavaró tényezőket, mint a televízió, számítógép vagy telefon, így a figyelmedet teljesen az étkezésre tudod összpontosítani.
4: Kerüld az étkezést stresszes állapotban, dühösen vagy veszekedés után, mivel ezek az érzelmek megzavarhatják az emésztőrendszer normális működését. A tested arra van tervezve, hogy nyugodt állapotban, hatékonyan eméssze az ételt. Ha stresszes vagy dühös vagy, a tested erőforrásait eltereli az emésztéstől, ami puffadáshoz, gyomorégéshez vezethet.
Via: Femina In