Átázik? Higiénikus? Hogyan mosom? Lesz-e kellemetlen szaga? Megannyi kérdés, ami – jogosan – merül fel benned a zero waste menstruációs eszközök kapcsán. Legtöbbjük ráadásul arcpirító, vagy egyenesen tabu. De mi nem félünk tőlük, legjobb tudásunk és tapasztalataink alapján megválaszoljuk őket!
Te is kacérkodtál már a gondolattal, hogy kipróbálj egyet a zero waste menstruációs eszközök közül, de fogalmad sincs a gyakorlatban hogyan néz ki ezeknek a termékeknek a használata? Elképzelni sem tudod, hogyan lehet higiénikus egy intim kehely vagy menstruációs bugyi, vagy hogy nyilvános helyen miképpen tudod megoldani a tisztításukat?
Megértjük, mert bennünk is felmerültek hasonló kérdések és érzések. Éppen ezért összegyűjtöttük, amit a zero waste menstruációs eszközök témában tudni érdemes, hogy tájékozottan választhass, vagy épp mondj nemet a használatukra. Előző cikkünkben foglalkoztunk a kérdéssel, hogy vajon tényleg zöldebb-e ezen termékek használata és mi igaz abból, hogy pénzt is spórolhatsz velük egy kis befektetéssel. De most lássuk azokat az arcpirító kérdéseket!
Fotó: This is Redy
Zero waste menstruációs eszközök – Előnyök és hátrányok
Szögezzük le, hogy én a mosható betéteknek nem vagyok híve, ahogy a sima betéteknek sem, úgyhogy erről most nem lesz szó. A menstruációs kehely és a menstruációs bugyi lesz terítéken, de az alapvetés, hogy a mosható betétek kezelése azonos a mensi fehérnemű kezelésével. A komfort szempontjából, ha eddig betétet használtál, mindenképpen próbáld ki, veszíteni nem veszítesz vele. Nem borsos az ára, ha csak egy-két tesztdarabra fizetsz be.
Lássuk most részletesen a zero waste menstruációs eszközök mezőnyének másik két versenyzőjét.
Fotó: Pexels
Menstruációs kehely
Lesz dolgod vele. Főleg mentálisan. Be kell, hogy mutatkozzatok egymásnak, te és a menstruációs véred.
Lehet ezt biztosan virágnyelven is, de minek? Ha rákattintottál a cikkre, akkor nem a kertelés miatt jársz itt.
A menstruációs kehely felhelyezése a zero waste menstruációs cuccok közül a legnehezebb. Ki kell tapasztalni, meg kell szokni, és nem árt, ha a munkahelyeden illetve az otthonodban van kézmosó a vécén belül. Ez a kis szilikonkehely összegyűjti a véredet, és idővel neked kell ezt kiürítened. A legtöbb kehely oldalán találsz űrtartalmat jelző nyomatot, így még azt is tudod követni, hogy mennyit menstruáltál.
Felhelyezés és kivétel
Viszont a véredhez hozzá kell szoknod. Jobban fogsz vele érintkezni, mint tampon, vagy betét használata alkalmával (bár ez minden zero waste menstruációs termék esetén igaz). Te öntöd ki, és a felhelyezés során is találkozni fogsz vele. A felhelyezést könnyen megtanulhatod az internetről, rengeteg oktatóvideót találni különböző módszerekről. Erre nincs recept, meg kell találnod, ami neked kézreesik, könnyű és kényelmes.
Egy jótanácsom viszont van, saját tapasztalatból: ha teheted, olyan terméket válassz, amelynek az alján kicsi fülecske van, amibe bele tudod akasztani az ujjadat.
Ez a ritkább típus, alapvetően általában egy kis farkincával rendelkeznek, amelyet te magadnak vághatsz méretre. Nekem az elszakadástól való félelem és a helyzet alapvető csuszamlóssága miatt ez a verzió nem jött be.
Tisztítás és tárolás
A kelyhedet használat után kiöntöd, elöblíted, visszahelyezed. A kellemetlen része ennek az, ha nincs a munkahelyeden olyan mosdó, ami bent van a vécéfülkében. Ahányszor kelyhet használok, át kell gondolnom, hogy hol is tudok pontosan üríteni. Ha nincs ilyen mosdó a környékeden, akkor sincs nagy gond, öblítés nélkül is visszahelyezheted az eszközt, csak a kézmosással kell eggyel körültekintőbbnek lenned. Ha rosszul teszed fel, bizony szivároghat, az első pár viselés mellé ajánlott tisztasági betét vagy tisztasági bugyi használata még. Viszont ha jól helyezted fel, bombabiztos, és alig érzed majd meg.
Fotó: Shutterstock
Nagyon kényelmes, és 10-12 órát is bírhatja ürítés nélkül (nyilván vérzéstől függően), miközben nem áll fenn a toxikus sokk szindróma veszélye. Szinte bármilyen testmozgást végezhetsz benne, akár úszhatsz is, ha jól raktad fel, nem lesz gondod.
A kelyhek higiéniás kezelése kifőzéssel történik. Az orvosi szilikon bírja a hőt, a kórokozók viszont nem. Miután elöblítetted az eszközt, gyakorlatilag meg kell főznöd tiszta vízben, hogy sterilizáld. Általában minden csomagban van egy kis tasak, amelyben tárolhatod az eszközödet, otthon is, vagy ha utazni indulnál. Macerás megtanulni, de igazán kényelmes és strapabíró alternatíva.
Menstruációs bugyi
A zero waste menstruációs eszközök talán legvitatottabb darabja.
Egy bugyi, amibe csak úgy belevérzel? Mióta menstruálunk, azt próbáljuk elérni, hogy a fehérneműnk ne érintkezzen a menstruációs vérrel, erre meg itt van egy termék, direkt erre a célra.
Ismétlem magam: ha ezt az eszközt választod, találkozni fogsz a saját véreddel. De talán jobb is, hiszen nem árt tudnod, hogy a vérzésed egészséges-e, és ezt csak úgy tudod megállapítani, ha látod a vért. Ez egy másik cikk témája, de a lényeg, hogy menstruációs bugyinál főleg a mosás lesz furcsa, illetve a szagok. A mensi bugyi használata, „felhelyezése” pofon egyszerű: felhúzod, mint egy bugyit. Fontos, hogy jó méretet válassz, nívósabb márkáknál van egyértelmű mérettáblázat, illetve vissza is küldheted a terméket bizonyos kereteken belül. Oké, felvetted a bugyit. Itt jönnek a kérdések.
Fotó: Unsplash
Nem lesz pelenkaérzetem?
Lesz is, meg nem is. Az elején szokatlan lehet, de aztán természetessé válik. Én, aki egyáltalán nem híve a betéteknek, a mensi bugyit az egyik legkényelmesebb dolognak tartom. Pláne kényelmes, ha jó fazont választasz. Vannak már plus size termékek is, mint például a This is Redy Independence vagy a Confidence, amelyek figyelembe veszik a modellalkaton kívüli testalkatokat is. Ráadásul van Teen verziójuk is, így tinédzserként nem kell külön megküzdeni betétekkel, tamponokkal, ha nem akarsz.
Átázik-e?
Ha nem megfelelő minőségű terméket választasz, megeshet. Érdemes első körben otthon tesztelni a fehérneműket, hogy mennyit bírnak pontosan.
Eddig nekem nem volt még balesetem, mert a vérzésem erősségének megfelelő képességű bugyit használtam. Meglepő, hogy mennyit elbírnak ezek a fehérneműk. Persze sokat segít, ha ismered a saját testedet és a menstruációdat. Inkább vedd fel elsőre a strapabíróbbat, aztán enyhíts a következő alkalommal. Én naponta két bugyit használok, egyet nappalra, és egy éjszakait éjszakára. Úgy szoktam tesztelni az átázást, hogy wc-papírt nyomok a bugyi külső rétegének. Érezni fogod, hogy ideje van-e a cserének, vagy még ráérsz vele. Nekem erős a menstruációm, mégis simán végigcsinálom átázás nélkül az egészet, van, hogy csak a bugyikkal.
Nem büdös?
De. Vagyis nem büdös, csak vér szaga van, amikor lehúzod. Egy idő után hozzászoksz majd, sőt, segít majd felmérni, hogy mennyi időd van még egy cseréig, illetve, hogy minden rendben van-e odalent.
Viszont hidd el, hogy kívülről semmi nem érződik ebből. A minőségi menstruációs fehérneműnek nem csak nedvszívó rétege, de illatelzáró rétege is van.
Hogy kell mosni?
Ahogy mindent, ami véres lesz: hideg vízben. Fontos, hogy nem szerencsés csavarni az anyagot, hanem nyomkodni kell. Itt fogsz találkozni a véreddel, látod a színét, hozzá is érsz. Megszokod, természetessé válik, semmiben nem más, mint egy textilzsebkendő kimosása egy idő után.
Ha a nyomkodással nagyjából elérted, hogy kijöjjön a vér, mehet a mosógépbe. 40 fokon érdemes mosni, így is tiszta lesz. Lehet 60 fokon is, de ez nem kedvez az anyagok élettartamának hosszútávon. Érdemes mosózsákba tenni a bugyikat, mégiscsak drága dolgok ezek.
Viszont az öblítő és vízlágyító használata tilos, mert eltömíti a nedvszívó réteget, ami nekünk nagyon nem előnyös. Ha félsz a szagoktól, mosd ecettel, illóolajjal, mosódióval és egyéb környezetbarát mosószerekkel is moshatod.
A szárítógépet nem szereti, napon vagy radiátoron viszont pikk-pakk megszárad. Nekem a törölközőszárító radiátor a mentsváram a téli mensik alatt.
Fotó: Pexels
Nem furcsa hordani?
De, elsőre igen. Néha a fejedhez kapsz, hogy atyaég, nem tettél be semmit! Aztán megszokod a komfortot. Ilyenkor kell figyelni, mert ha eleinte vegyesen használod az eldobható termékekkel, lesz, hogy el fogod felejteni, hogy sima fehérneműben vagy. Majd szépen megszokod otthon, aztán amikor először kimerészkedsz a nagyvilágba, akkor nagyon is furcsán fogod érezni magad.
Érdemes elsőre rövidebb időt házon kívül tölteni, csak hogy szokd az élményt, és biztonságban érezd magad.
Olyan lesz, mintha lenne egy titkod. Amid van is, mégpedig az, hogy nem kell ezzel foglalkoznod, és végre kényelmesen létezhetsz idegen anyagok nélkül, csak szimplán a testedben.
Majd egyszercsak elfelejted a titkot, az egészet. Az éjszakák pedig külön csodásak, amióta mensi bugyiban alszom. A legkényelmesebb dolog a legkényelmetlenebb napokban.
Na, jó, mi a hátulütő?
Először is meg kell venni. Az árakat, és a megérős-e kérdést, ahogy fentebb említettem, külön cikkben veséztük ki. Ami viszont praktikai szempontból nehézkes, az például egy utazás. Hotelbe még csak-csak. De ha fesztiválozni mennél, ez a zero waste mensi termék nem ideális eszköz hozzá.
Olyan helyre magaddal vinni, ahol nem fogod tudni kimosni, nagyon nem ajánlott. A szag csak egy dolog, de tönkre is mehet, ha nem kezeled időben. Szintén nem alkalmas strandra, ha vízbe is szeretnél bemenni, ne a mensi bugyit válaszd.
Illetve eleinte ki kell tapasztalgatnod, hogy mennyit bír. Elképzelhető, hogy olyan erős a vérzésed, hogy önmagában nem tudod majd használni hosszabb időre a mensi bugyikat. De támogató eszköznek mindenképpen ajánlott. A kehellyel párban alkotnak tökéletes csapatot.
Remélem a legtöbb kérdésedre választ kaptál, ha pedig nem, ne félj írni nekünk!
Főkép: Shutterstock