Bár az endometriózis és a PCOS meglehetősen gyakori betegségnek mondhatók, az emberek gyakran összetévesztik őket. Felismerésüket és kezelésüket nehezíti, hogy mindkét betegséget hírhedten bonyolult diagnosztizálni. De mik lehetnek a jeleik és tüneteit? Miben különböznek? Mikor és milyen orvoshoz forduljunk velük? Összefoglaló.
Az endometriózis világszerte a termékeny korú nők és lányok kb. 10%-át érinti. A policisztás petefészek szindrómában (PCOS) ugyanakkor a legújabb kutatások szerint valahol 4 és 20% közötti ivarérett nő szenvedhet a világon. Hasonlóságok és különbségek is vannak köztük – a HuffPost cikke hiánypótló összefoglalóként segít jobban megérteni őket.
Fotó: Pexels
“Az endometriózis és a PCOS szaporítószervi problémák, és a még szakértői körökben is kevéssé értett betegségek közé tartoznak.” Ahogy Dr. Stephanie Hack, hivatásos szülész-nőgyógyász és a ”Lady Parts Doctor” podcast házigazdája elmondta, “mindkettő a mentruációs ciklushoz és termékenységi problémákhoz köthető, ami nehezen megkülönböztethetővé teszi őket. Mindazonáltal meglehetősen különböznek…”
Mi is tehát valójában az endometriózis és a PCOS, és miben különböznek a tüneteik?
“Az endometriózis egy olyan állapot, melyben a méh szerkezetét is alkotó sejtekhez hasonló sejtek bárhol megjelennek a szervezet egyéb részeiben.”
Így írja le a jelenséget Dr. Gaby Moawad, klinikai professzor a The George Washington University szülész-nőgyógyászat karának és a The Center for Endometriosis & Advanced Pelvic Surgery (CEAPS) egyik alapítója.
Ez azt jelenti, hogy méhfal-jellegű szövet fejlődik például a petefészkekben, a petevezetékeken, és a medence egyéb szövetes részein. Ugyanakkor ez a szövet nem fog leválasztódni, amint azt az egészséges méhnyálkahártya teszi a menstruáció idején.
Fotó: Unsplash
Ellenben komoly medence-táji fájdalmat okoz, valamint roppant fájdalmassá teszi a menstruációt és a közösülést. Továbbá hányingert, puffadást okozhat, sőt még a vizelést és a bélmozgásokat is fájdalmassá teheti.
Az endometriózis növelheti a petefészek rák kialakulásának kockázatát, és kapcsolat figyelhető meg bizonyos autoimmun betegségek felbukkanásával is.
Előfordul, hogy az endometriózisban szenvedő személyben endometriomák, vagy köznapi nyelven „csoki ciszták” jelennek meg, melyeket sötétbarna színük miatt hívunk így. Ez viszont nem ugyanolyan, mint amikor PCOS betegséggel van dolgunk.
Moawad szerint “a PCOS leginkább rendszertelen peteérésként definiálható,” és olyan kórtani folyamat, mikor a petefészkek “túl sok férfi-hormont, vagyis androgént termelnek”.
A hormonszint-ingadozás és magas androgén szint miatt a PCOS tünetek lehetnek “rendszertelen és/vagy ritka menstruáció, testsúlynövekedés, pattanások kialakulása, ciszták megjelenése a petefészkekben, valamint megerősödő testszőrzet”
Ráadásul a PCOS-ben szenvedőknél igen gyakran más, súlyos betegségek is felütik a fejüket. June-Ann Joseph, ügyvéd és a “Black Broke and Anxious” Podcast házigazdája elmondta, hogy PCOS betegsége olyan további problémákat okozott nála, mint az inzulin rezisztencia, fogyási nehézségek, valamint az acanthosis nigricans kialakulása, ami egy sötét, bársonyos foltok megjelenésével járó bőrbetegség.
Vannak hasonlóságok is az endometriózis és a PCOS között
Bár a két betegség teljes mértékben különböző kórkép, Moawad szerint a “krónikus gyulladásos tünetegyüttes” mindkettőben jelen van.
Néhány tanulmány szerint – bár meglehetősen ritka az ilyen – akadhatnak, akikben mindkét betegség megtalálható.
Fotó: Pexels
Hack megjegyzi, hogy mindkét kór csökkent termékenységet okozhat, de akár teljes terméketlenséget is, mikor is rendszeres, védekezés nélküli szexuális élet ellenére sem esik teherbe a nő.
Habár a PCOS gyakori oka a meddőségnek, az endometriózis jellemzően bonyolultabb megtermékenyülési problémák okozója.
Ez Moawad szerint azért van, mert “az endometriózis nemcsak a petefészkek és a peték állapotát rontja, de sok hegesedéssel is jár, és az ilyen túlszövetesedés el is zárhatja a petevezetékeket és károsíthatja a méhet.” Becslések szerint az endometriózisban szenvedő nők 30-50%-ánál tapasztalható terméketlenség.
Hogyan kezelik az orvosok a két betegséget?
Sem a PCOS, sem pedig az endometriózis nem gyógyítható. Leginkább a kordában tartásukról beszélhetünk különböző kezelések által.
A szülész-nőgyógyászok általában holisztikus megközelítést alkalmaznak, ha PCOS-es pácienseket kezelnek. Ez peteérést serkentő vagy a hormonszint-ingadozást szabályozó gyógyszerek használatát jelenti, de különféle vitaminok kúraszerű fogyasztása is előnyös lehet, mivel a táplálkozási hiányosságok ronthatják a PCOS tüneteit. Továbbá szorosan együttműködve a beteggel próbálják az életmód-változást elősegíteni (pl. étrendreformmal), a gyulladásos tünetegyüttes enyhítése érdekében.
Moawad magyarázata szerint az endometriózisos betegek esetében a leginkább javallott kezelés a sebészeti beavatkozás. Súlyos fájdalmak vagy megtermékenyülési problémák esetén választható eljárás a laparoszkópia.
Ez egy minimálisan invazív beavatkozás, ahol a sebész egy úgynevezett laparoszkóp segítségével feltárja az endometriózissal érintett területeket, és eltávolítja a sebes, heges szövetrészeket. Az ilyen betegeknek gyakran felírnak fogamzásgátló tablettát, spirált vagy egyéb hormonkészítményeket is.
Persze meg kell jegyezni – teszi hozzá Moawad -, hogy a „gyógyszerek általában csak bizonyos ideig csökkentik a tüneteket, de nem gyógyítanak.”
Hasonlóképp, a sebészeti beavatkozás sem szolgál végleges megoldással, a nők 80%-a a műtét utáni 2 éven belül újra fájdalmakról számol be.
Foglalkoznunk kell a PCOS-t és endometriózist övező tévhitekkel
Az információhiány rendkívül káros, és rengeteg ember esetében a felismerés és a megfelelő kezelés végzetes késedelméhez vezethet. Bizonyos Rachel Ennis nevű beteg esetében például több, mint 15 év telt el a tünetek megjelenésétől, mire végre sikerült endometriózisát diagnosztizálni.
“Bárcsak megértenék, mennyire kimerítő az örökös harc, hogy az orvosok komolyan vegyenek, és rendesen megvizsgáljanak, felismerjék a betegségem!” fakadt ki Ennis. “Az endometriózis az egész testet érintő betegség, mely az élet minden területére kihat.”
Joseph azt is hangsúlyozza, hogy mennyire fontosak a további kutatások a PCOS területén, hogy az orvosok hatékonyabban tudják pácienseiket támogatni, és hogy azok ne a közösségi médiából tájékozódjanak. “Rengeteg tartalomkészítő és influencer ígéri, hogy étrendjüket követve kigyógyulhatsz a PCOS-ből.” meséli szomorúan.
Fordulj szakemberhez, aki meghallgatja a problémádat és komolyan veszi a tüneteidet!
Létfontosságú, hogy szakképzett szülész-nőgyógyászhoz fordulj, aki jártas az endometriózis és a PCOS területén, valamint lehetőleg a sebészeti eljárásokban is otthon van. Bár nagyon sokan úgy vélik, hogy ez a két betegség csak enyhébb tünetegyüttessel jár, Hack siet nyomatékosítani, hogy igenis nagyon komoly kór mindkettő, és alapjaiban tehetik tönkre a bennük szenvedő személyek mindennapjait.
Via HuffPost
Főkép: Shutterstock