Gyöngyösi Szilvia, Sziszó, a Life&Body állandó szerzője, mozgás és táplálkozás szakértője segít a válaszadásban: „Vallom, hogy az ötödik X-en túl sem késő elkezdeni mozogni! Sőt, aki eddig nem tette, semmiképpen ne halogassa!” Edzés 50 túl, könnyedén!
Kedves 50-esek! A rendszeres testmozgás ebben az életkorban még fontosabbá válik, hiszen segít megőrizni a fizikai és szellemi frissességünket. Csökkenti a krónikus betegségek kockázatát, a csontritkulás veszélyét és jelentősen javíthatja az életminőséget is.
Biológiai tény: az emberek, ahogy idősödnek, úgy fokozatosan elveszítik az izomtömegüket. Az American College of Sports Medicine ajánlása szerint ebben az életszakaszban hetente legalább 2-4 alkalommal meg kell mozgatni minden főbb izomcsoportunkat.
Lentebb mutatok is rá példákat, de addig is egy fontos jó tanács: a túledzés bizony sérüléseket okozhat, ami a terv kudarcát eredményezheti.
Ennek a vége ugyancsak izomveszteség lehet. Szóval, tudjátok: néha a kevesebb, több!
Amiből legyen sok nektek, mert nem árt meg: az akaraterő.
Számos tanítványom van, az 51-52-éves korában kezdett el mozogni túlsúlyosan, maga mögött hagyva a hosszú, mozgásszegény éveket és vált állandó igényükké a mozgás.
Nos, nézzük mindezt a gyakorlatban.
Választhatod az aerob és a kardió edzéseket, esetleg keverve, mint egy jó koktélt.
Az optimális egészség és fittség érdekében kardioedzésekre is szükség van minden héten. Az egészség fenntartásához aerob edzéseket is lehet végezni, ami az egész testet megdolgoztatja. Ilyenek lehetnek a gyaloglás, a kocogás, az úszás, a tánc és az elliptikus gépek használata.
A kardioedzés több kalóriát éget, mint az erősítés, így többet érdemes kardiózni, ha a fogyás a cél.
És akkor jöjjön 8 egyszerű ötlet arra, hogy lelkes 50-esként (hogy másképpen) mikor és miként mozogjunk tudatosan az egészségünk érdekében.
1. erősítő edzés – súlyzóval, akár otthon is
- intenzív gyaloglás minden nap – célozd meg a napi 8-10 ezer lépést, vagy 30-40 perc lendületes gyaloglást
- úszás – az ízületek barátja az úszás tökéletes választás, ha az ízületeidet kímélni szeretnéd, de szeretnél felfrissülni is
- kardio edzések- kerékpározás és kocogás – mind a kettő növeli az állóképességet, erősíti a szívet, és remek kalóriaégető, kezdj kisebb távokkal, és fokozatosan növeld a terhelést, hogy elkerüld a sérüléseket
- jóga és pilates – harmónia testnek és léleknek – a jóga és a pilates nemcsak az izmokat erősítik, és a rugalmasságot növelik, hanem segítenek a stressz levezetésében is
- tánc – recept a vidámságra, tele egészséggel, ami tutira feldobja a hangulatod, miközben kalóriát égetsz
- kertészkedés – mozgás a szabadban – kertészkedés közben észrevétlenül mozgatod át a tested és mellette kemény edzésformaként tartjuk számon
- kutyasétáltatás – a közös élmény a kedvenceddel nem csak mentális örömforrás, de intenzív mozgásforma is lehet
Én úgy vélem, mi több biztos vagyok benne, hogy az öregedési folyamat lassítása nem elérhetetlen cél!
Bár az idő rombolását, a károsodásokat nem tudjuk megelőzni, késleltethetjük a velük járó problémák megjelenését, és így hosszabb ideig maradhatunk egészségesek.
Figyeljétek a cikkeimet itt a Life&body oldalán, valamint figyeljétek az én weboldalamat is, mert számos használható tippet, segítséget adok a következő időszakban erőnlétetek, egészségetek megőrzése érdekében!
Azért is érdemes figyelni az anyagaimat, mert egy Társadalmi Felelősségvállalási Programot találtam ki, aminek nem csak elképesztően jó neve van: a KLIMAXIMALISTA, de sokat segíthet ebben az életszakaszban.
Régóta gondolkoztam azon, hogy el kellene indítani egy olyan tudatformáló programot az 50 Plusz-os hölgyeknek, amivel a menopauza korában fitten tudják tartani magukat. Mentális és fizikai értelemben egyaránt. 2025-ben minden részlet kiderül!
Főkép: Shutterstock