Melyik szülő ne aggódna, amikor kiderül gyermekéről, hogy cukorbeteg. A cukorbetegség világnapján, november 14-én a gyermekekre helyezzük a fókuszt. Ám fontos hangsúlyoznunk, hogy a megfelelő módon kezelt a cukorbetegség mellett teljes értékű életet élhetnek a gyerekek.
Miért olyan ijesztő, hogy a 2-es típusú cukorbetegség is beköszönt a gyerekeknél?
Azért, mert néhány évtizeddel ezelőtt az még a fiatal felnőtt vagy idősebb korosztályban volt csak jelen.
Három típusú cukorbetegséget különböztetünk meg:
- Az 1-es típusú cukorbetegség, jellemzően gyermekkorban jelentkezik, ebben az esetben a genetikai hajlam mutatkozik meg markánsan. Az 1-es típusú cukorbetegség általában gyermekkorban, de mindenképp 40 éves kor alatt jelentkezik. Normál testsúlyú, vagy sovány testalkatú embereknél is felléphet ez a betegség.
- A 2-es típusú cukorbetegség jellemzően fiatal felnőtt vagy idősebb korban jelentkezik, jellemzően túlsúlyos embereknél. Kialakulásának hátterében nem megfelelő életmód (is) állhat. Így a 2-es a típusú cukorbetegség kezelése első sorban szigorú életmódváltást igényel
- Gestációs (terhességi) cukorbetegség. Ez az állapot várandós kismamáknál alakulhat ki, általában egy átmeneti periódust jelent.
Bár gyermekek körében jellemzően az 1-es típusú cukorbetegség jelenik meg, a helytelen életmód következtében ma már 2-es típusú cukorbetegéggel is diagnosztizálnak gyerekeket.
Mikor gyanakodjunk cukorbetegségre gyermekek esetén?
Bár sokáig nem gondolunk szülőként erre a problémára, mégis érdemes felkapni a fejünket a következő tünetekre:
- gyakori vizelés (polyuria)- szobatiszta gyermekünknél éjszakai bevizelést tapasztalunk
- állandó szomjúságérzettel küzd, akár éjszaka is felkel vizet inni a gyermek
- hirtelen testsúlycsökkenést tapasztalunk, állandó vagy emelkedő éhségérzet és nagy mennyiségű táplálék fogyasztása mellett
- fokozott fáradtságot mutat, akár az iskolában is elalszik, sokat bóbiskol, szemlátomást kevés az energiája
- acetonos leheletet érzünk
- a gyermek homályos látást tapasztal
- sötét bőrfelületek jelennek meg, leggyakrabban a nyak körül vagy a hónaljban és az ágyékban
- gyakori fertőzések észlelhetőek
Amennyiben a gyanú felmerül, orvosi segítséget kell kérnünk: a rendelőben egy vizelet gyorsteszt elvégzéséből, vagy egy újbegyi vércukormérésből percek alatt kiderülhet, hogy ezzel a gonddal kell e számolni.
Fotó: Shutterstock
Mi történik ezután?
Amennyiben az orvos is megerősíti a gyanúnkat, akkor kórházi megfigyelést kér. Ott első lépésként ellenőrzik a napi vércukorszintet, ez minden étkezés előtt és után ujjbegyből vett vérmintával történik. Ha ezek az értékek 10 mmol/l alatt vannak, elvégzik az OGTT vizsgálatot.
Az OGTT (orális glükóz tolerancia teszt) lényege, hogy egy éhgyomri vércukor- és inzulinmérés után a páciens elfogyaszt egy cukros oldatot (gyermekek esetén 0,75 gramm/testtömeg-kilogramm glükóz, legfeljebb 75 gramm mennyiségben). Ezt megismétlik. Ez a vizsgálat az inzulinválaszt mutatja meg, vagyis hogy a szervezet megfelelő mennyiségű inzulint termel-e a hirtelen bevitt cukormennyiség hatására.
Fontos, hogy szülőként megértsük a vizsgálat majd a kezelés menetét és célját, hogy gyermekünknek is nyugodtan és érthetően elmagyarázhassuk ezek lényegét.
Hiszen nem csak a szülő, de a gyermek számára is ijesztő ezzel a diagnózissal szembesülni. Sokszor (főleg kicsi gyerekek esetén) nem is értik, miért van szükség a vizsgálatokra, a diétára. Azt meg végképp nem értik, hogy miért nem fogyaszthatnak korlátozás nélkül édességet.
A kezelés során jelentős szerepe van a szülőnek – sokáig ő szabályozza az inzulinpótlást gyermekénél.
Az egészséges életmód- elegendő mozgás, megfelelő étrend– kialakítása elengedhetetlen, és az a szerencsés, ha az egész család együttműködik ebben a helyzetben. Diagnosztizált cukorbetegség esetén a gyermek környezetét, az érintett intézményeket is tájékoztatni kell. Nem kínálhatják olyan falatokkal, fogásokkal, amelyek bajt okozhatnak.
Forrás:
https://medlineplus.gov/diabetesinchildrenandteens.html
Kiemelt kép: Shuttertock