A megfelelő étkezés természetes gyógyszer a testnek. Nagyon sokat számít mit és mikor viszünk be a szervezetünkbe, hiszen télen például a változékony idő miatt fontos támogatni az immunrendszerünket. Ezt apró lépésekben is megteheted: az egészséges és kiegyensúlyozott étkezés segít feltölteni a vitamin- és ásványi anyag raktárakat, emellett hatással van a közérzetre is. De milyen alapanyagok kapcsolják turbó módra a szervezetet? Mutatjuk!
Étkezés az erős immunrendszerért!
Manapság már minden, szinte bármikor beszerezhető a boltok polcairól, érdemes azonban elmerülni a szezonális étkezés filozófiájában. Nemcsak a helyi termelőket segítheted azzal, hogyha évszaknak megfelelően vásárolsz, de a szervezetedet is, hiszen ez egyfajta immunt támogató étkezés.
Az adott időszakban termelt zöldségek és gyümölcsök tartalmazzák mindazokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amikre eredendően szüksége van a testnek. A téli hónapok alapanyagai például a répa, a cékla, a burgonya, édesburgonya, a káposzta-, alma- és gombafélék, vagy éppen a körte.
A hőkezelés előcsalja a rejtett kincseket
A felsorolt alapanyagok közül jónéhány nyersen is fogyasztható, vannak azonban olyan zöldségek, amelyek esetében szó szerint aranyat ér, hogyha hőkezeljük: így ugyanis felszabadulhatnak a bennük lévő vitaminok, emellett pedig könnyítheti az emészthetőségüket.
A sárgarépából így nyerhetjük ki például a béta-karotint, amit a szervezet természetes módon alakít A-vitaminná. A spenót szintén olyan leveles zöld, aminek jót tesz a blansírozás, mert így csökkenthető a benne lévő oxálsav mennyisége, ezáltal kevésbé terheli meg a vesét. De a gomba emészthetőségére is gondolhatsz.
Mindemellett azért is fontos a hőkezelés folyamata, mert így nem hűl le a testünk az emésztés során.
Vitaminraktár az otthonodban!
Étkezés okosan és egészségesen: számtalan lehetőségünk van arra, hogy az egyes zöldségeket és gyümölcsöket hasznosítsuk vagy éppen megőrizzük többségében a benne lévő vitaminokkal és ásványi anyagokkal együtt.
Készíts savanyúságot kedvenc szezonális hozzávalóidból, vagy akár házi alaplevet a hámozott zöldségek héjából. Hogyha forrón befőttesüvegbe töltöd és dunsztolod, akkor a hűtőben akár hetekig is eláll. Felhasználhatod készülő (hús)leveshez, rizottókhoz.
Ha inkább a gyümölcsök szerelmese vagy, akkor akár le is száríthatod őket egészséges nassolnivalónak vagy készíthetsz belőlük egy finom smoothie-t, ami szintén eláll 1-2 napig a hűtőben.
A fűszerek gyógyító ereje
A fűszer az étel lelke. De azt tudtad, hogy az ízesítésen túl jótékony, a szervezetet támogató hatásuk is van?
A gyömbér, fahéj, kurkuma melegítő hatású, gyulladáscsökkentő, ráadásul nagyon finomak. Reggeli étkezéskor zabkásába, chia pudingba keverheted, ebéd gyanánt a téli hónapokban nagyon jó alternatíva egy könnyű krémlevest megbolondítani vele. Sőt, ha közel áll hozzánk az indiai konyha, akkor ezek a fűszerek tökéletesek egy curry-be is.
A kamilla, illetve az édeskömény magja pedig nem csak teaként kedvelt, hanem a főzéshez is jól hasznosíthatók. Utóbbi ráadásul támogatja az emésztést, csökkenti a gyulladást és a közérzetre is pozitívan hat.
A színek nemcsak az öltözködésben fontosak
Az étkezésben is fontos törekedni arra, hogy minél színesebb legyen az összhatás.
A bőségtálhoz nem szükséges más, csak egy adagnyi fehérje – ami tetszés szerint lehet hús, vöröslencse, tofu, tojás, vagy sajt -, sült gyökérzöldségek, blansírozott leveles zöldek, olajos magvak és hidegen sajtolt olajok.
Neked hogy néz ki a téli étkezésed és bőségtálad?
Főkép: Shutterstock