Égető érzés a mellkasban, savas vagy epés gyomortartalom felböfögése, savanyú íz a szájban, krónikus köhögés, nyelési nehézségek, torokfájás? Ezek a kellemetlen tünetek refluxbetegségre utalhatnak, amely a magyar társadalom 30%-át érinti. Előfordulhat, hogy a mellkasi fájdalom miatt valamilyen szívhez kapcsolható betegségre gyanakszunk, de mindenképpen érdemes emésztőszervi specialistához fordulnunk, hiszen a reflux kezelése több módszerrel is lehetséges. Olvass tovább, hogy megtudd, mit tehetsz a reflux ellen!
Mi az a reflux?
A reflux, vagy gastrooesophagealis reflux betegség (GERD), egy olyan állapot, amely során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe. Ez a folyamat irritálhatja a nyelőcső nyálkahártyáját, amely fájdalmat, kellemetlen tüneteket okozhat. A reflux egyik legfőbb oka a nyelőcső alsó záróizmának (LES) nem megfelelő működése. Ez az izom normál esetben megakadályozza, hogy a gyomorsav visszajusson a nyelőcsőbe, ám
amikor ez az izom gyenge vagy nem zár megfelelően, a sav visszaáramlik, ami égő érzést okozhat a mellkasban és a torokban.
Kialakulásában több tényező is szerepet játszhat. Ilyen a túlsúly, mivel a hasi zsírszövet nyomása elősegítheti a kialakulást. A zsíros, savas, fűszeres ételek, a koffein- és alkoholtartalmú italok mind fokozhatják a tüneteket. Ugyanígy rossz hatással van a dohányzás is, mivel ez a szokás gyengíti a LES izmot, és növeli a savtermelést. Emellett bizonyos gyógyszerek, például fájdalomcsillapítók, nyugtatók, vérnyomáscsökkentők is fokozhatják a savtermelést. Terhesség alatt is fokozódhat a reflux esélye, hiszen a magzat nyomást gyakorolhat a gyomorra. Hasonlóan ártalmas a stressz is, ami csökkenti a gyomor mozgását és növelheti a savtermelést.
A reflux bárkit érinthet, kortól és nemtől függetlenül, de a fent említett okokból kifolyólag gyakoribb lehet azoknál, akik túlsúlyosak, idősebbek, valamint a várandós nők körében. Ez az állapot gyerekeknél is előfordulhat, de más formában. A csecsemők esetében gyakori a „bukás”, ami általában idővel elmúlik. Ha azonban súlyosabb tünetek jelentkeznek, például a normálistól eltérő súlygyarapodás vagy légzési problémák, érdemes orvoshoz fordulni.
Biztos, hogy refluxom van?
Gondolhatjuk, hogy csak szimpla gyomorégés az, amit tapasztalunk, ám a gyomorégés a reflux egyik tünete, ami önmagában is előfordulhat, ha valaki savas vagy irritáló ételeket fogyaszt.
A gyomorégés viszont rövid ideig tartó állapot, míg a reflux betegség krónikus, amely tartós vagy visszatérő tüneteket okoz.
Ezért érdemes figyelnünk, akár feljegyeznünk, hogy mikor tapasztaltuk a gyomorégést, ugyanis a reflux diagnosztizálása általában a tünetek alapján történik. Ha két típusos panasz legalább háromszor előfordul hetente, akkor beszélhetünk refluxbetegségről. Amennyiben gyakran vagy súlyos tünetekkel jelentkezik a reflux, gasztroenterológushoz érdemes fordulni, aki a gyomor-bélrendszeri betegségekre specializálódott. A kezelőorvos kérhet endoszkópiás vizsgálatot, hogy megvizsgálja a nyelőcső állapotát, vagy egy 24 órás pH-monitorozást, amely méri a gyomorsav jelenlétét a nyelőcsőben.
Fotó: Shutterstock
A reflux kezelése
A reflux kezelése több módon is lehetséges. Elsődlegesen érdemes életmódbeli változtatásokkal próbálkozni.
Hatékony lehet az étkezési szokások megváltoztatása, így a savas, zsíros, fűszeres ételek (citrom, paradicsom), a csokoládé, koffein és alkohol csökkentése, kerülése.
Segíthet a tünetekkel szemben az is, ha kevesebbet eszünk – ne teltségérzetig falatozzunk –, illetve fontos, hogy étkezés után közvetlenül ne feküdjünk le. Érdemes még odafigyelni a testsúlyunkra is, így fontos beiktatni a napi testmozgást, ami javíthatja a gyomor mozgását. A dohányzás is súlyosbíthatja a tüneteket így a leszokás mindenképpen javasolt a tünetek enyhítése, valamint egészségünk megőrzése érdekében.
Ha azonnali megoldást keresünk, az ágy fejrészének megemelése szintén csökkentheti a sav éjszakai visszaáramlását.
A reflux kezelése gyógyszerekkel is lehetséges. Segíthetnek a savlekötők, amelyek semlegesítik a gyomorsavat, és ezzel gyors enyhülést hozhatnak egy refluxos epizód esetén. A H2-blokkolók, vagyis hisztamin receptor antagonisták és a protonpumpa-gátlók (PPI-k) nemcsak enyhítik a tüneteket, mint a savlekötők, hanem csökkentik a savtermelést. Előbbi nem engedi a gyomorsejteknek, hogy hisztamint termeljenek. A H2 blokkolók és a PPI-k erősebbek és hosszabb távú megoldást nyújtanak a reflux kezelése során, azonban tartós szedése csak indokolt esetben és orvosi utasítás alapján történhet.
Súlyos esetben a reflux kezelése sebészeti úton is történhet, amennyiben a gyógyszeres kezelés nem elég hatékony. Az egyik leggyakoribb eljárás a fundoplikáció, amely során megerősítik a nyelőcső alsó záróizmait.
A reflux számos egyéb egészségügyi problémával társulhat, például nyelőcsőgyulladás, nyelőcsőfekély, nyelőcsőszűkület, Barrett-nyelőcső, ami a nyelőcső rákos megbetegedésének kockázatát növelheti. Kialakulhatnak különböző légúti problémák, mint krónikus köhögés, asztma, vagy tüdőgyulladás,
így érdemes komolyan vennünk a tüneteinket, és mielőbb felkeresnünk egy gasztroenterológust.
Forrás:
https://bhc.hu/betegsegek/reflux
https://www.allergiakozpont.hu/reflux
https://www.hazipatika.com/betegsegek_a_z/reflux
https://medicoverkorhaz.hu/blog/mi-a-reflux-es-melyek-a-tunetei/
https://www.oktogonmedical.hu/tudastar/reflux
https://egeszsegvonal.gov.hu/r/1145-reflux.html
https://drtihanyi.com/betegsegek/reflux-2/h2-receptor-blokkolok
Kiemelt kép: Shutterstock