Az izmokban található, kevéssé ismert zsír típus szabad szemmel láthatatlan, mégis elengedhetetlen a testünk működése szempontjából. Azonban túlzott mennyiségben „kritikus” szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségek, anyagcserezavarok kialakulásában – állítja egy új tanulmány, amely a Molecular Aspects of Medicine folyóiratban jelent meg. De mit is jelent ez és honnan tudhatjuk, hogy az ún. IMAT szövet túlzott mértékben van jelent testünkben?
Sokan hallottunk már a „jó” energiaégető zsírtípusról, vagyis a barna zsírról, és a fehér zsírról, ami energiát tárol, és a bőrünk alatt halmozódik fel, így kapcsolatban áll a magasabb kockázatú anyagcserezavarokkal, mint például a 2-es típusú cukorbetegség, valamint az elhízással – írja a The Sidney Morning Herald egy cikkében. Azonban kevesen hallottak az intermuszkuláris adipóz szövetről (IMAT). Olvass tovább, hogy megtudd, mi ez és hogyan működik.
Az IMAT szerepe és hatásai
Kis mennyiségben az IMAT zsír elengedhetetlen az izomfunkciók fenntartásához és az energia biztosításához testünk több mint 600 izma számára.
„Pozitív szerepet játszik és egészséges, ha van belőle valamennyi a testünkben.” – mondja Dr. Osvaldo Contreras, a Victor Chang Szívkutató Intézet vezető szerzője.
Azonban amikor Contreras és egy nemzetközi szakértői csapat áttekintette a bizonyítékokat, arra a következtetésre jutottak, hogy amikor az IMAT felhalmozódik, annak „mélyreható következményei vannak az emberi egészségre és az egészségtelen öregedésre”.
Vagyis a túl sok IMAT izomsorvadást, csökkent funkcionális kapacitást, gyulladást, inzulinrezisztenciát, szív- és érrendszeri betegségeket, anyagcserezavarokat és az öregedési folyamat felgyorsulását okozhatja.
De miért halmozódik fel az IMAT?
Ellentétben a jó féle zsírral, az IMAT rejtve marad, külső szemmel nem vehetjük észre. Például lehet valaki vékony, és mégis raktározódhat a szervezetében az elfogadhatónál jóval több IMAT zsír. Ennek oka az izom és a zsír testünkben való eloszlásában keresendő.
Függetlenül a súlyunktól, minél kevesebb izmunk van, annál több IMAT halmozódik fel helyette. Ezt okozhatják hormonális változások, rossz étrend, izomtömeg fenntartása nélküli fogyás vagy a testmozgás hiánya. De akár a sérülések is befolyásolhatják az IMAT felhalmozódását.
A tanulmány szerzői szerint, amikor sérül az izomszövet, az a fibro-adipogén progenitor (FAP) nevű sejtek diszfunkcióját okozza. Ezért ahelyett, hogy az izom helyreállítását támogatnák, a FAP-ok IMAT zsírrá alakulnak a sérült izmokban.
„Ez egy sajátos kóros folyamat, amely során romolhat az izom állapota – függetlenül a test általános zsíreloszlásától” – magyarázza Contreras.
A „szellem betegségek” rejtett problémája
Azokat a láthatatlan változásokat, amelyek a testünkben zajlanak, de nem okoznak azonnali problémát, Contreras szellem betegségnek nevezi.
„Ez nem olyan, mint egy szívroham, amikor egy reggel felébredsz, majd rosszul érzed magad, és egyszercsak szívrohamot kapsz.” A szellem betegségek lassan és csendben fejlődnek a háttérben: „Nem károsítanak azonnal, de rombolják az általános testi egészséget, ezért fontos szerepük van abban, hogyan öregszik meg valaki. – mondja. „A szellem betegségek különböző formákban jelentkeznek: magas vérnyomás, elhízás, szív- és érrendszeri betegség, anyagcserezavar, 2-es típusú cukorbetegség.”
Az IMAT szerepe ezekben a szellem betegségekben különösen fontos, azonban kevésbé ismert – ért egyet David Scott a Deakin Egyetem Fizikai Tevékenység és Táplálkozás Intézet docense. – „Csak az izommennyiség csökkenését szoktuk mérni, és nem az izom minőségének csökkenését” – teszi hozzá. – „Néhány kutatás azt sugallja, hogy az IMAT mennyisége az izomban erősebb mutatója a rossz fizikai funkciónak, mint maga az izommennyiség.”
Hogyan ellensúlyozzuk az IMAT-ot?
Tekintettel az IMAT fontosságára, kulcsfontosságú annak megértése, hogyan tartsuk olyan szinten, ami támogatja az egészségünket. Éppen ezért nagyon fontos a fizikai aktivitás, táplálkozás, valamint a sérülés megelőzés és -kezelés.
Jó lépés lehet az izomtömeg növelése olyan edzéssel, amely ellenállásos gyakorlatokat is tartalmaz, illetve a napi ülés megszakítása (például lépcsőzés, sétálás ebédszünetben). Ezek segíthetnek ellensúlyozni az izomvesztést és az IMAT felhalmozódását, ami csökkenti számos állapot, köztük az elhízás kialakulásának valószínűségét is.
Az izmaink, amelyek egészséges állapotban testtömegünk 30-40 százalékát teszik ki, segítenek fenntartani a vércukorszintet és több energiát égetnek el, mint a zsír.
A rendszeres fizikai aktivitás mellett az IMAT célzott csökkentései közé tartozik a sérült izmok erősítésére irányuló fizioterápia, a sérülések elkerüléséhez a helyes technikák elsajátítása és a megfelelő fehérjebevitel.
Továbbá használhatunk olyan táplálékkiegészítőket is, amelyek támogatják az izom helyreállítását és csökkentik a gyulladást, bár nincs elegendő bizonyíték arra, hogy mi működik igazán.
Kiemelt kép: Shutterstock